MobilShift

İris tarayıcı nedir & İris Sensörü ne işe yarar

26.04.2017
62
İris tarayıcı nedir & İris Sensörü ne işe yarar

İris tarayıcı nedir? İris Sensörü Nedir?

İris sensörü ya da İris Tarayıcı nedir? Hangi telefonlarda var ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Gelişen teknolojiler ile birlikte artık telefonlarda kullanılmaya başlayan bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Cep telefonlarında artık güvenlik uygulamaları ve kişinin kullanımına uygun olan güvenlik uygulamalarından birisi olan İris sensörü, adından anlaşılacağı gibi, göz bebeğimizdeki iris tabakasını tanıyarak işlem yapabiliyor.

Cep telefonlarında güvenlik olarak parmak izi okuyucu sensörleri kullanılmaya başlandı. Gelişen teknolojiler ile birlikte mobil telefonlarda bulunan güvenlik donanımları da gelişmeye başlandı. Telefonlarda yer alan bu sensörlerin ana macı telefonu kullan kişilerin güvenliğini sağlamak.

iris sensör nedir

İris Sensör Neden Gerekli?

Artık tüm kişisel ve mali işlemler, ve veri gizliliği ile ilgili tüm işlemler cep telefonlarından yapılabiliyor ve bir cep telefonu kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde, ciddi anlamda sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Bu sebeple artık telefon güvenliğini tartışmak bile anlamsız.

Parmak izi okuyucu donanımlarından sonra, karşımıza çıkan yeni bir sensör de iris tarayıcı sensör, oldukça güvenlik sağlayan bu teknoloji ile cep telefonu açma işlemlerinden, gizli ve özel klasörlere erişime kadar, banka giriş işlemleri gibi bir çok işlem adımlarında artık bu donanım kullanılacak.

iris sensörü nedir

Samsung Note 7 iris Sensörlü ilk telefon olarak karşımıza çıkıyor, ilerleyen günlerde ise piyasaya giren Samsung Galaxy S8 ve S8 Plus modellerinde de iris sensörleri yer alıyor.

İris Sensörü nasıl çalışıyor.

İris sensörü, cep telefonunun ön kısmında yer alan bir donanım, bu sensör kızılötesi ile göz bebeğinizdeki iris tabakasını tanıyor ve artık bu tanıma işlemine göre atanan tüm işlemleri yapabiliyor. Buarad aönemli bir konu bunu yaparken ayrı bir sensör olduğunu dikkat çekmek isteriz. Daha önce göz tanıma sistemi olarak lanse edilen bazı telefon modellerinde bunuyazılımsal oalrak yapılmaktaydı. Samsung donanım yani sensör olarak İris tarayıcısını kullanan ilk marka olma özelliğini taşıyor.

İlerleyen günlerde ise diğer marka ve modellerde de iris tarayıcı özelliğinin üst düzey telefonlar için standart olması bekleniyor.

Sensörler ve görevleri

G-sensor nedir ne işe yarar

Accelerometer sensör nedir

Ortam ışığı sensörü nedir

https://www.mobilshift.com/yakinlik-sensoru-ne-ise-yarar/

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.