MobilShift

iPhone Hdr Nedir, Ne işe Yarar

12.09.2017
188
iPhone Hdr Nedir, Ne işe Yarar

iPhone Hdr Nedir? iPhone cihazlarda kullanılan, resim çekimlerinde “pozlama” değerlerini otomatik olarak yapan bir teknolojidir. iPhone Hdr ile gölgede bile normal ışık altındaymış gibi resimler çekebilmenize olanak sağlayan bir teknolojidir.

iPhone Hdr teknolojisi nedir, ne işe yarar ve nasıl aktif edilir, merak ettikleriniz ve örnek resimler aşağıda yer almaktadır.

HDR (High Dynamic Range) – Yüksek Dinamik Aralık; Kelimesinin baş harflerinden türetilmiş bir teknolojiye verilen isimdir. Hdr teknolojisi, iPhone, iPad ve iPod Touch kamerasında yerleşik olarak bulunur.

iPhone Hdr Ne işe Yarar?

Karanlık ya da çok güneşli ama gölgede bir fotoğraf çekmek isterseniz o zaman, çok iyi bir fotoğraf alamazsınız, ancak Hdr ile bu soruna bir çözüm bulabilirsiniz. Işık dengesizliği olan yerlerde “pozlama” dengesi yaparak, daha kaliteli resimler çekmenizi sağlar.

iPhone Hdr Nasıl Çalışır?

Bu teknoloji, biri normal üzere, sahnenin en parlak ve en karanlık parçalarını farklı “pozlama” ile çekerek, bunları otomatik olarak birleştirir ve sonuç olarak tek bir en iyi görüntü sağlayan fotoğraf ile size sunar, sizin yapmanız sadece HDR’yi açmak.

iphone hdr örnekleri

kaynak: https://support.apple.com/tr-tr/HT207470

iPhone Hdr Nasıl Açılır?

Bir resim çekerken, üst kısımda “hdr” yazısını görürseniz, o zaman Hdr özelliği aktif demektir. eğer bu özellik görünmüyorsa, bu simgeye dokunarak “Açık” konuma getirmeniz yeterlidir.

iphone hdr nedir

İphone Hdr ile ilgili daha detaylı bilgi isterseniz aşağıdaki adresten kaynağa göz atabilirsiniz.

https://support.apple.com/tr-tr/HT207470

Kaydet

Kaydet

Kaydet

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.