MobilShift

İphone Face id Nedir | Yüz tanıma Sistemi

13.09.2017
196
İphone Face id Nedir | Yüz tanıma Sistemi

iPhone X ile hayatımıza giren yeni bir teknoloji olan yüz tanıma sistemi olan Face İd nedir, ne işe yarar ve nasıl çalışır? Bu yazıda size Face ID teknolojisinden bahsetmek istiyoruz. İphone X ile kullanılmaya başlayan Face ID tam olarak nedir?

Yeni model iPhone’da bulunan bir özellik, Face ID nedir? iPhone X modellerinde kullanılmaya başlanan ve yüz tanıma sistemi olarak kullanılan bir teknolojik donanımdır. Touch ID yerine kullanılan bu teknoloji ile sadece yüzünüzü tanıtarak bir iPhone’u açabileceksiniz.

iPhone Face ID Güvenli

Bu teknoloji ile cihazınız oldukça güvenli bir hale gelmiş olacak, kırılması milyonda bir ihtimal olan bu teknoloji ile iPhone 8’den itibaren tüm iPhone’larda standart donanım olarak kullanılması bekleniyor.

iphone face id

Face ID Nasıl Çalışıyor?

TrueDepth kamera ile kişinin yüzünü tanıyor, yüz yanıma sistemi oldukça başarılı çünkü, yüzünüzde bir gözlük bile olsa rahatlıkla tanıyor. Bunu yapmasının arkasında “TrueDepth” kamera var, yüzünde tanımladığı yaklaşık otuzbin (30.000) noktayı analiz ederek yapmasına olanak sağlayan bir teknoloji bulunuyor.

iphone x face id nasıl çalışır

iPhone X yüz tanıma sistemi Face ID, için birden fazla sistem kullanılıyor, buna göre cihaz üzerindeki, nokta projektörü yüzünüze 30 bin nokta yansıtırken, Işık Projektörü karanlıkta devreye giriyor ve kızılötesi kamera görüntüyü yakalayarak işlemciye gönderiyor ve yüzünüz 1/1.000.000 hata payı ile tanınmış oluyor.

Yüzünüzde bir gözlük olması, sakal bırakmış olmanız veya şapka takmış olmanız da fark etmiyor, her durumda başarılı olarak cihaz kilidi açılıyor.

Şu anda sadece, iPhone X modelinde bulunan teknoloji, muhtemelen bundan sonraki modellerde standart olacak gibi duruyor.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.