MobilShift

iPhone Hard Reset ile Nasıl Sıfırlanır

08.09.2017
185
iPhone Hard Reset ile Nasıl Sıfırlanır

Hard Reset bir cihazın tamamen sıfırlanarak, fabrika ayarlarına döndürülmesi işlemidir. iPhone cihazlarda Hard Reset ile tamamen sıfırlanabilir.  Aslında bilgisayarlarda kullandığımız Format atma işlemine benzer bir işlemdir. 

iPhone Hard Reset ya da cihaz sıfırlama olarak adlandırılan bu işlem ile cihazınız tamamen fabrika ayarlarına dönebilir.

iPhone markalı bir cihazı nasıl fabrika ayarlarına döndürebileceğiniz işlem Hard Reset diye tabir edilirken, iPhone cihaz sıfırlama şeklinde 2 seçenek bulunur.

 • iPhone Cihaz Sıfırlama

iPhone cihaz sıfırlama sonucu ise sadece ayarlar silinir, veriler ve uygulamalar silinmez.

 • iPhone Hard Reset

Hard Reset olarak bilinen bu işlem sonrasında tüm veriler silinir, kurulan tüm uygulamalar kaldırılır.  Bu iPhone’u tamamen silmek anlamına gelir. Bu işlem ile cihaz tamamen sıfırlanır ve tüm verileriniz her şey silinir. “Hard Reset” işlemi sonrasında fabrika ayarlarına dönmüş olur.

Ayarları Sıfırlama ve Cihazı Sıfırlama Farkı Nedir?

İlk seçenekte, cihazın ayarları sıfırlanır ve yapılan tüm ayarlar, fabrika ayarlarına döner. Bu işlem sonrasında veriler silinmez, sadece ayarlar sıfırlanır. Hard Reset işlemi geri alınamaz bir işlemdir.

iPhone Cihazı Nasıl Sıfırlanır?

Bir iPhone cihazı sıfırlamak için aşağıdaki işlemleri uygulayınız, bu işlemlerde karşınıza iki farklı seçenek gelecektir. Bunlar iPhone’u sıfırlama işlemidir, bu işlem sonrasında, sadece ayarları sıfırlar ve verileriniz silinmez.

Bu işlemde Veriler silinmez sadece Ayarlar Silinir

Tüm Ayarları Sıfırla seçeneğinde iPhone cihazındaki tüm ayarlar “Fabrika ayarlarına döndürülür” ama verileriniz silinmez.

iPhone cihazda “Ayarlar” seçeneğine dokunun.

 iPhone'u sıfırlamaGenel” Seçeneğine dokunun.

 iPhone'u sıfırlama

Sıfırla” seçeneğine dokunun.

 iPhone'u sıfırlamaTüm Ayarları Sıfırla” seçeneğine dokunun.

 iPhone'u sıfırlama

Tüm Ayarları Sıfırla” seçeneğine dokunun.

 iPhone'u sıfırla

Bu işlemlerden sonra tüm geçerli ayarlarınız sıfırlanarak, cihaz yeniden başlatılır ancak daha önceden de dediğimiz gibi verileriniz durur.

iPhone‘u Tamamen Silme (Hard Reset)

iPhone‘u Fabrika Ayarlarına döndürme tamamen silme için, aynı bölümde yer alan “Tüm içerikleri ve Ayarları Sil” seçeneğine dokunmalısınız. Bu şekilde cihaz tamamen sıfırlanır ve fabrika ayarlarına döner. Bu işlem sonrasında, cihazdaki tüm veriler, resimler, müzikler, rehberiniz vb. tüm verileriniz silinir ve geri alınamaz.

Bu sebeple Tüm içerikleri ve ayarları silme işlemi yapmadan önce mutlaka yedekleme işleminizi yapınız.

Aşağdaki işlemleri yaparsanız iPhone‘u tamamen silerek fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Tüm verileriniz silinir.

Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil” seçeneğine dokunun.

iPhone'u silmeiPhone’u Sil seçeneğine dokunun.

iPhone'u silme

iPhone’u Yeniden Başlatma – Zorla

iPhone’u tamamen silmeden önce, dilerseniz zorla yeniden başlatarak sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. Cihaz donma ve kilitlenme gibi sorunlar oluşturuyorsa, yeniden başlatın, bunu yapamıyorsanız, zorla başlatmayı deneyin, bu işlem tuş kombinasyonu ile yapılır ama cihaz sıfırlama işlemi değildir.

Bu işlem sonrasında, sorun çözülmediyse, ilk olarak ayarları sıfırlama, ardından tamamen silme işlemlerinizi yapmanızı öneririz. Tüm bu işlemlerde verilerinizi yedeklemeyi unutmayınız.


İphone sıfırlama ile reset arasındaki farklar

Bu işlem diğer telefonlarda olduğu gibi, tüm veriyi silmez sadece cihazın yeniden başlatılmasına zorlanır. Cihaz fabrika ayarlarına dönmez ve verileriniz silinmez, uygulamalarınız etkilenmez, resimleriniz silinmez. Sadece cihaz yeniden başlatılır.

Eğer cihaz kilitlendiyse, cihazı açıp kapama yapamıyorsanız, o zaman bu yöntemi deneyebilirsiniz. İphone modelinde nasıl uygulanmaktadır, aşağıdaki uygulama resimlerinden yararlanabilirsiniz.

İphone 8 Sıfırlama İşlemi

İphone modelinde cihazı sıfırlamak ve reset atmak için aşağıdaki işlemleri uygulayınız. Verileriniz silinmez sadece uygulama ayarlarınız varsa oturum şifreleriniz silinir.

 1. Ayarlar’a dokunun
 2. Genel’e dokunun
 3. Sıfırla’ya dokunun
 4. Tüm Ayarları Sıfırla’ya dokunarak işlemi bitirin.

Tüm cihazı silmek ve sıfırlamak için bu işlemleri uygulayınız. Ancak bu durumda, tüm ayarlar ile birlikte, tüm verileriniz de silinir. Bu işlemi yapmadan önce yedeklemenizi yapınız.

 1. Ayarlar’a dokunun
 2. Genel’e dokunun
 3. Sıfırla’ya dokunun
 4. Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil’e dokunun
 5. İphone’u Sil’e dokunarak işlemi bitirin

İphone 7 zorla başlatma

İphone 7 modeline nasıl reset atılır? Bu işlem aslında bir yeniden başlatmaya zorlama işlemidir. Cihaz yanıt vermediğinde, farklı işlemlerde yaşanılan sorunlarda, belirli ölçülerdeki sorunları çözmenize yardımcı olabilir. Bu işlem sonucunda cihaz fabrika ayarlarına döndürülmez ve tüm verileriniz silinmez, ama kilitlenme anında yapılan işlemlere ait veriler etkilenebilir. Bu sebeple İphone 7 model cihazınıza, format atma ve sıfırlama uygulaması yapmadan önce yedekleme yapmanızı önermekteyiz.

İphone 7 zorla başlatma için aşağıdaki işlemleri yapın.

 • Apple logosu ekranda görününceye kadar, “Uyut/Uyandır + ses kısma” tuşuna aynı anda 10 saniye basılı tutun.
 • Cihaz kapanır ve yeniden başlatılır, açıldığında cihaz sıfırlanmış olacaktır.

Uyut/Uyandır + ses kısma

10 Saniye basılı tutun Apple logosu görünceye kadar

iphone 7 format atmaBu işlem aslında bir sıfırlama değil, yeniden başlatma işlemidir, cihazı da donma veya kilitlenme ya da yavaşlama yaşıyorsanız, cihazı yeniden başlatmak sorunlarınızı çözebilir, ancak bunu yapamadığınız durumlarda, bir tuş kombinasyonu ile yapılan bir zorla başlatma işlemidir.

Ancak bu sorunu çözmediyse, o zaman yarları sıfırlama ya da iPhone’u tamamen silmek gerekebilir. Bu işlemde cihaz fabrika ayarlarına döner ve cihazdaki veriler de silinir, bu işlem nasıl yapılır yukarıda detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

iTunes ile Hard Reset atmak

iTunes ile iPhone, iPad veya iPod gibi bir Apple ürününü Fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki işlemleri yapınız. iTunes için bir Apple kimliğiniz ile oturum açmanız gerekebilir. iPhone içindeki tüm verileri iTunes ile yedekleyin, Hard Reset işlemi sonrasında tüm verileriniz silinecek ve geri almak mümkün olmayacaktır.

 1. Aygıtınızla birlikte gelen kabloyu kullanarak aygıtınızı bilgisayarınıza bağlayın.
 2. iTunes’da görüntülendiğinde iPhone, iPad veya iPod’unuzu seçin.
 3. Özet bölmesinde Geri Yükle’yi tıklayın.

iphone-itunes-geri-yukle-hard-reset

Kaydet

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.