MobilShift

İphone Cihazın Konumunu Bulun ve Kilitleyin

03.04.2019
295
İphone Cihazın Konumunu Bulun ve Kilitleyin

iPhone telefonumu bul özelliği nasıl çalışır? iPhone bir cihaza sahipseniz, Apple hesabınız ile cihazın anlık olarak nerede olduğunu görebilirsiniz. Bu servis ile, iPhone, iPad, iPod itTouch, Apple Watch, AirPods’u Bul’ özelliğini cihazlarınızda ayarlamanız gerekmektedir. Herhangi bir çalınma ya da kaybolma tehlikesine karşı iPhone cihazımı bul özelliği aktif edilerek, cihazın yeri tespit edilir ve harita üzerinde görüntülenebilir.

Tam olarak iPhone’umu bul özelliği nedir ve ne işe yarar?

iPhone Cihazın Yerini Bulma

“iPhone’umu Bul” servisi adı altında Apple cihazların konumları bulunabilir ve cihaza uzaktan bazı işlemler yapılabilir. Bu özellik, herhangi bir kaybolma durumunda cihazın yerini tespit etmek, çalınması durumunda uzaktan kilitlemek ve sıfırlamak gibi bir dizi işlem için kullanılabilir.

“iPhone’umu Bul” özelliği için, cihazınızda da bir dizi ayar yapmanız gerekmektedir, bunun dışında cihaz üzerinde yer alan bazı özelliklerinde çalışır durumda olması gerekmektedir. Bu yazı içeriğinde, size “iPhone’umu Bul” servisi için gerekli olan bileşenler ve yapabilecekleriniz anlatılacaktır.

iPhone’umu Bul İçin Neler Gereklidir?

 • İlk olarak “iPhone’umu Bul” özelliğinin çalışabilmesi için, aygıtın açık olması,
 • İnternete bağlı olması,
 • Bu özelliğin yaşadığınız ülke için sunuluyor olması,
 • Apple cihazınızda konum servislerinin açık olması,
 • “Son Konumu Gönder” özelliğinin de aktif olması gerekmektedir.

iPhone’umu Bul ile Neler Yapılabilir?

Yukarıda saydığımı tüm ayarlar geçerli olarak yapılandırılmış durumda ise, cihaza Apple hesabınız ile giriş yaparak bu özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz. Servis üzerinden yapabileceğiniz işlemler; cihazın sesini çalabilir, mesaj gönderebilir ve cihazı uzaktan kilitleyebilirsiniz. Bunun dışında cihaza uzaktan silme işlemi başlatabilirsiniz.

iPhone Cihazınız Çalınırsa Ne yapmalısınız?

iPhone cihazınız çalındığı taktirde, mobil operatörünüze bildirmek suretiyle SIM kartınızı bloke ederseniz, yukarıda bahsettiğimiz bu özellikler çalışmayacaktır. iPhone cihazınızı uzaktan yöneterek konumunu tespit ettikten sonra, en yakın güvenlik birimine bildirmek suretiyle yasal işlemleri başlatmanız gerekmektedir.

iphone bulma

iphone bulma özelliği

iPhone Aygıtı Bulma İşlemi

Bilgisayarınızdan icloud.com/find adresine giderek, iCloud hesabınıza kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Eğer şifrenizi bilmiyorsanız ve cihazınız yanınızda değilse, şifrenizi e-posta adresinizi kullanarak alabilirsiniz. iPhone cihazınız harita üzerinde konumsal olarak doğru bir şekilde yer alacaktır, sol tarafta yer alan harita üzerinde aktif olduğu süre belirtilerek görüntülenir.

Ekranın sağ tarafında ise, cihazınız ve yapabileceğiniz işlemler görüntülenmektedir. Burada yer alan üç adet seçenek ise,

 • Ses Çal
 • Kayıp Modu
 • iPhone’u Sil

şeklindedir.

Eğer cihazınız açık ve internete bağlı olduğu halde, burada görüntülenmiyorsa, o zaman aygıtınız içinde bazı ayarların yapılması gerekmektedir. Bu işlemleri yaparak aygıtınızın bulunmasına izin vermeniz gerekmektedir.

iPhone’umu Özelliğini Açma

 1. Aygıtınızda > Ayarlar > iCloud’a dokunun.
 2. Ekranı aşağı doğru kaydırın ve buradan iPhone’umu Bul’a dokunun.
 3. Parmağınızı yana kaydırarak iPhone’umu Bul’u ve Son Konumu Gönder’i açın.

iPhone Wi-Fi Şifresini Nasıl Görebilirim?

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki linkten yardım alabilirsiniz.

https://support.apple.com/tr-tr/HT204233

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.