MobilShift

iPhone 12 ve iPhone 13’te aşırı ısınma sorunu ve çözümü

27.12.2021
916
iPhone 12 ve iPhone 13’te aşırı ısınma sorunu ve çözümü

Son günlerde birçok kullanıcı tarafından dile getirilen iPhone 12 ve 13 modellerinde yaşanan ısınma sorunu tam olarak neden oluyor. Bu kronik bir sorun mu yoksa kullanıcıların hatasından mı kaynaklı?

Gitgide artan iPhone 12 ve 13 modellerinde yaşanan aşısı ısınma sorunu hakkında biraz araştırma yaptığımızda birçok kullanıcının bu sorundan mustarip olduğunu gördüğümüz için bu yazı ile sizi olası sebep ve çözümleri hakkında bilgilendirmek istedik.

iPhone 12 ve 13 işlemcisi A14 Bionic, şimdiye kadar kullanılan işlemciler arasında en iyisi denebilir. Sorunun kaynağı bu olmasa da, işlemcide tam olarak 11,8 milyar transistor bulunur. iPhone 11 ve iPad Pro’da kullanılan A13 Bionic’te modelinin neredeyse tam iki katı.

iPhone 12 ve 13 Isınıyor mu?

iPhone 12 ve 13 kullanıcıları için baştan belirtelim ki, ısınma ve aşırı ısınma arasında farklar vardır. Bu yazımızda sizlere aşırı ısınma ile ilgili bilgiler vereceğiz. Aynı zamanda bu ısınmanın olası sebep ve çözümlerini de sunmaya çalışacağız.

Size verdiğimiz bu bilgiler ışığında aşırı ısınma sorununuz devam ediyorsa, cihazda donanımsal bir problem olduğu söylenebilir. Donanımsal sorunlar için bizim yapabileceğimiz bir şey yoktur. Ancak önce aşağıdaki işlemleri okuyun ve yönergeleri dikkatlice uygulayarak yazılımsal anlamda bazı seçenekleri kullanmamız mümkün.

Sonuç olarak her cihaz yaptığınız işlemlere, kullandığınız uygulamalar ve çalışan sistemlere bağlı olarak ısınma yaşanması doğal bir durumdur.

iPhone 12 ve 13 Isınma Nedenleri ve Çözümleri

Aşağıda 10 adet aşırı ısınma ile ilgili olası neden ve çözüm yolları sunulmuştur. Bu yöntemlerin işe yarayıp yaramayacağı konusunda bir güvence verememekle birlikte, bazı ayarların faydalı olabileceğini düşünüyoruz.

 1. Ortamınız çok mu sıcak?

iPhone’un normal ve stabil olarak çalışması için ideal sıcaklık aralığının 0 santigrat derece ile 35 santigrat derece arasında olduğu söylenir.

Örneğin iPhone’unuzu sıcaklığın 35 santigrat derecenin üzerinde olduğu bir ortamda kullanıyorsanız, iPhone’unuz muhtemelen aşırı ısınma eğiliminde olacaktır. 

Bu bir sorun olarak görülmez, bu cihazlar ortam sıcaklığından etkilenmeleri doğaldır. Çözüm için cihazı periyodik aralıklarla dinlendirin ve soğumaya bırakın. Ya da daha serin bir ortama geçin.

 1. Telefon kılıflarını veya kapaklarını çıkarın

Telefon kılıfınız cihaz için uygun mu? evet çok havalı ve pahalı bir iPhone kılıfınız olabilir ama cihazın ısısını dağıtmak için uygun malzemeler sunmuyor veya ergonomik olarak kullanıma uygun olmayabilir. Özellikle kalın ve sert malzemeler özellikle silikon kılıflar ısı geçişini engeller ve buda aşırı ısınmaya sebep olabilir. 

Çözüm olarak, cihazın kılıfını çıkararak bir süre deneme yapınız ve farkı gözlemleyiniz.

 1. Şarj cihazınızı kontrol edin

İphone 12 veya 13 modeli şarj edilirken mi ısınıyor? Eğer şarj cihazınız arızalı ya da sahte ya da taklit ise, bu cihazda aşırı ısınma yapmanın yanı sıra, cihaza fiziksel zarar da verebilir.

Çözüm olarak mutlaka MFi sertifikalı bir şarj cihazı kullandığınızdan emin olmanız gerekir. 

 1. Bluetooth, 5G, mobil veri, WiFi, etkin nokta, konum hizmetlerini kapatın.

Mobil ağ servisleri her zaman çalışmaya ihtiyaç duymazlar ve kullanılmadıkları zaman, arka planda cihazın ısınmasına sebep olabilir. 

Çözüm İhtiyacınız olmadığında bunları kapatmanızdır. Bunları doğrudan Kontrol Merkezi’nden kapatabilirsiniz.

 1. Düşük güç mod’unu kullanın

Düşük güç mod’u arka planda çalışan tüm servisleri kapatır ve pili boşaltır. Düşük Güç mod’unu açtığınızda posta alma, otomatik indirme vb. etkinliklerin tümü durdurulur. Bu, telefonunuzu ısınmasını engeller.

Düşük Güç Mod’unu etkinleştirmek için aşağıdaki yolu kullanabilirsiniz:

 • Ayarlar

 • Pil 

 • Düşük Güç Mod’una 

 • Açık konuma getirin.

 1. Tüm arka plan uygulamalarını kapatın

Siz fark etmesenizde cihaz arka planda çok fazla uygulama çalıştırır buda cihazın ısınmasına sebep olur. 

iPhone 12 ve iPhone 13 cihazın hızlı ısınmasına sebep olabilir. Tüm bu uygulamaları kapatarak cihaz ısınmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca pil tasarrufu da sağlamış olursunuz.

 1. Yazılımı güncelleyin

Cihazın aşırı ısınması yazılımsal bir neden de kaynaklanabilir. Eğer yazılımda cihazın aşırı ısınma sorununa neden olan bir hata varsa, iOS’u güncellemek bu sorunu çözebilir. 

iOS’u güncellemek için aşağıdaki yolu kullanın:

 • Ayarlar

 • Genel

 • Yazılım Güncellemesi

 • İndir ve Yükle

Bu seçenekler mevcut ve kullanılabilir bir sürüm güncellemesi var ise kullanılabilir. 

 1. Tüm ayarları sıfırlayın

Tüm bu seçeneklerin hiç biri sorununuzu çözme ise, cihazı sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Aşırı ısınmanın nedeni bir yazılım çakışması olabileceğinden dolayı, sıfırlama seçeneği ile cihaz ayarlarınızı sıfırlamak bir çözüm olabilir. İşlem sonucunda varsayılan ayarlar etkin olur.

Ayarları sıfırlamak için aşağıdaki yolu kullanın:

 • Ayarlar

 • Genel

 • Sıfırla

 • Tüm Ayarları Sıfırla

 • Tüm Ayarları Sıfırla (onay mesajı)

İphone modellerinde ayarları sıfırlamak tüm ayarların sıfırlanması kişisel verilerinizi silmez, ancak VPN yapılandırmalarını sıfırlar, WiFi şifrelerini kaldırır, eşleştirilmiş tüm cihazları silme gibi ayarlarla ilgili işlemleri yapar.

 1. Fabrika Ayarlarına Döndürün

Cihazda kendinizin yapabileceği son işlem olan fabrika ayarlarına dönmeyi deneyin. 

Bu yöntemde cihazdaki tüm veriler ve dosyalar silineceği için mutlaka bir yedek alın. 

Cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlama yapmak için aşağıdaki yolu kullanın:

 

 • Ayarlar

 • Genel

 • Sıfırla

 • Tüm İçeriği ve Ayarları Sil 

10 . Cihazı yetkili bir servise götürün.

Bu yöntemlerden hiçbiri size yardımcı olmuyorsa, telefonunuzun pilinde sorun olduğunu ve ciddi bir teknik yardım gerektirdiğini gösterebilir. En yakınınızdaki Apple Destek merkezini ziyaret edin.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.