MobilShift

İntel i5 mi yoksa i7 mi almalıyım

19.03.2018
46
İntel i5 mi yoksa i7 mi almalıyım

Yeni bir bilgisayar alacakların kafasındaki ilk sorulardan bir tanesi mutlka işlemcinin gücüdür. i7 mi alayım yoksa i5 işlemci mi tercih edeyim?  İşlemciler hakkında çok ta bilgi sahibi olmayanlar özellikle sadece i7 iyi bir işlemcidir ve i5 yerine tercih edilir mantığı ile hareket ediyorlar. Bu durum oldukça hatalı kararlar alınmasına sebep oluyor ve kullanıcılar istedikleri performansı alamayor ve hayal kırıklığına uğruyorlar.

Bu yazıda işlemciler hakkında biraz genel bilgi vererek, bu numaraların ne anlama geldiklerine ve belirleyici olup olmadıklarına biraz değinelim istedik. İşlemciler, bilgisayarın hızı konusunda en önemli donanımdır, ancak tek başlarına belirleyici değillerdir. Kullanılan Ram bellek ve Anakart veri yolu hızlarıda hız anlamında etkili olmaktadır.

İşlemci Hızı Neden Önemli?

Buna en güzel örnek şu şekilde verilebilir, saatte 300 km hıza ulaşabilen bir aracınız var ama , bunu kullanabilecek bir otoyolu yok, bu durumda mevcut yolunuz ne kadar hıza müsadee ediyor ise, bunu kullanmanız mümkün olabiliyor.

i5 & i7

Burada bu teknik konulara kısaca değindikten işlemciler içinde i7 ve i5 kıyaslaması nasıl yapılır bundan bahsedelim. Öncelikle bu rakamlar aslında işlemcinin direkt olarak hızını ifade etmiyor, i7’den daha hızlı i5 işlemciler bulunmaktadır.

Bir işlemcinin hızı yerine, performası kelimesini kullanmak aslında daha doğru olacaktır. İşlemcilerde, fiziksel ve sanal olarak yaratılmış çekirdekler bulunur. Bu çekirdekler işlemcinin birden fazla işi aynı anda yapmasını da sağlayarak performans sağlamaktadır.

İntel i5 & i7 Hangisi Daha İyi

Çekirdekler, 2, 4 veya 8 olmak üzere farklı tiplerde alabilmektedir. Bunun dışında İntel HT teknolojisi ile, bir çekirdek sanal oalrak bölünerek birden fazla çekirdekli olarak ta çalıştırılabilir. Burada şunu söyeleyebiliriz ki, i7 ve 2 çekirdekli bir işlemci, i5 ve 4 çekirdekli işlemciden daha performanslı olabilir. Yeni nesil ve üstün performanslı bir çok bilgisayarda i5 işlemci bulunmaktadır.

Performanslı bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız, ilk düşünceniz işlemcinin çekirdek sayısı ve hızı olmalıdır. Bunun dışında sadece i7 daha iyidir veya hızlıdır mantığı ile tercih yazpmanız sizi yanıltacaktır.

Bunun dışında işlemcilerde Gemeration diye tabir edilen bir oldu daha vardır. Bir işlemci çıktığı ana göre bir generation içinde değerlendirilir, yani 1. Jenerasyon İ7 ile 7. Jenerasyon İ7 aynı şekilde performans vermez, buda tercih için önemli bir etkendir.

İşlemci hızları ve performansları için Benchmark testleri bulunur ve burada performansaları ile ilgili olarak bir sıralama ile tercih yapacaklara yol gösterebilirler. Alabileceğiniz işlemciyi bu şekilde test sonuçlarına göre değerlendirmeniz daha uygun olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.