MobilShift

Intel Hyper-Threading Teknolojisi nedir?

02.05.2014
215
Intel Hyper-Threading Teknolojisi nedir?

Intel Hyper-Threading Teknolojisi nedir?

Intel Hyper-Threading Teknolojisi 1, işlemci kaynaklarını daha etkinkullanmaya dayanan bir teknolojidir, her bir çekirdekte birden çok iş parçacığının yürütülmesini sağlar. Bu şekilde bir çekirdekte iki iş aynı anda yapılarak performans sağlanması amaçlanır. Kısaca Intel Hyper-Threading Teknolojisi çekirdek sayısını sanal olarak 2 katına çıkarabilen bir iş performansı sağlar. Daha fazla görev, daha fazla iş verimliliği sağlar ve bu şekilde performansı arttırmaktadır.

Intel HT Teknolojisi ve Intel® Turbo Boost Teknolojisi(ya da 4. nesil Intel Core işlemci ailesinde bulunan Intel® Turbo Boost 2.0 Teknolojisi) ile birlikte çalışarak daha yüksek performans sağlamanın yanı sıra görevleri de daha hızlı tamamlar. İki teknoloji bir araya geldiğinde, birden çok iş parçacığı eşzamanlı olarak yürütülebilir, işyüküne dinamik olarak uyum sağlanır ve etkin olmayan çekirdekler otomatik olarak devre dışı bırakılır. Böylece meşgul çekirdeklerde işlemci frekansı artar ve iş parçacıklı uygulamalar için daha da yüksek performans artışı sağlanır.

Intel HT Teknolojisi sayesinde işletmeler:

 • Daha fazla işi aynı anda hız kesmeden yürüterek verimliliklerini artırır
 • İnternet ve e-ticaret uygulamalarında yanıt süresini hızlandırarak müşteri deneyimini geliştirir
 • Eşzamanlı olarak gerçekleştirilen işlemlerin sayısını artırır
 • Mevcut 32 bit uygulama teknolojilerinden faydalanırken 64 bit uygulamalarına da hazırdır

Intel HT Teknolojisi  4. Nesil Core (i3, i5, i7) işlemcilerinde bulunmaktadır.

Intel HT Teknolojisi, önceki nesil Intel® Core™ işlemcilerde, 4. nesil Intel® Core™ işlemci ailesinde ve Intel® Xeon® işlemci ailesinde bulunur. Bu Intel® işlemcilerden birini ve yonga setlerini Intel HT Teknolojisini destekleyen bir işletim sistemi ve BIOS ile bir araya getirerek aşağıdakileri yapabilirsiniz:

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Qbzxeqw dedi ki:

  Gatqzkk

  awrightmom2@aol.com
  :

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.