MobilShift

Instagram’da karşı tarafın mesajı sildiğini nasıl anlarız

18.01.2022
429
Instagram’da karşı tarafın mesajı sildiğini nasıl anlarız

Bu yazımızın ana konusu Instagram’da karşı tarafın mesajı sildiğini nasıl anlarız? Elbette kullanıcılar bunu merak ediyor. Karşı tarafa gönderdiği bir mesajı herhangi bir sebeple okunup okunmadığını ya da silinip silinmediği konusunda bilgiye ihtiyaç duyuyor.

Bizde bu yazımızda Instagram’da gönderilmiş olan bir mesajın silindiğini nasıl anlarız ya da anlayabilir miyiz? Bu konu hakkında bilgi vereceğiz. 

Instagram’ın Doğrudan Mesajlaşma (DM) özelliği ile arkadaşlarınız ve takipçilerinizle özel olarak iletişim kurabilirsiniz. DM sadece mesajlaşma dışında çıkartmalar, video ve fotoğraflar göndermek içinde iyi bir yoldur.  Her sosyal medya uygulamasında mesajlaşma uygulaması elbette vardır. 

Ancak Instagram Direct olarak isimlendirilmiş ekstra özelliklerde içerir.

Instagram’da karşı tarafın mesajı sildiğini nasıl anlarız?

Her direkt mesajlaşma uygulamasında olduğu gibi, Instagram uygulamasında da gönderdiğimiz mesajları silme ihtiyacı hissedebiliriz.

Ya da gönderdiğimiz mesajı geri almanın bir yolu var mı diye araştırabiliriz. Muhtemelen mesajı okuyup okumadığı da bizim için önemlidir.

Peki, Instagram’da iletilen bir mesajın silinip silinmediğini anlamanın bir yolu var mı? Bu soru Instagram kullanıcıları için oldukça yaygın olarak sorulan bir sorudur.

Şimdi Instagram’da sohbet ederken gönderdiğiniz mesajın silinip silinmediğiniz ve Instagram’ın Direkt Mesaj özelliğinin bazı özelliklerini nasıl kullanabiliriz bir görelim.

Instagram Direct’e Nasıl Erişilir?

Instagram Direct, genel beslemenize herhangi bir şey göndermek zorunda kalmadan kullanabileceğiniz adı üstünde direkt mesajlaşabileceğiniz bir özelliktir.

Instagram Direct ile arkadaş ve takipçilerinize, Video, resim, sohbet, dosya, konum, hashtag gönderebilirsiniz.

Instagram Direct’e şu adımları izleyerek ulaşabilirsiniz.

 • Bir besleme açın ve ekranın sağ üst köşesinde bulunan kağıt düzlem simgesini seçin.
 • Yeni bir mesaj oluşturmak ve mesaj göndermek istediğiniz kişiyi eklemek için en üstteki en sağdaki simgeye dokunun. Ardından ‘Sohbet’e dokunun.
 • Sonraki ekranda mesajınızı yazın ve Gönder’e dokunun.

Daha önce DM ile bir mesaj gönderdiğiniz kişiye mesaj gönderiyorsanız, kağıt uçak simgesine dokunmanız sizi daha önce mesaj atmış olduğunuz kişilerin listesine yönlendirecektir.

Bu alanda isterseniz, DM’ye göndermek istediğiniz kişiyi bulmak için aşağı kaydırmanız yeterlidir.  

Birinin Instagram’da Mesajınızı Silip Silmediğini Anlayabilir misiniz?

Instagram’da iletişim iki yönlüdür. Bu yüzden bildirim gibi bir özellik değildir. Bu yüzden gönderdiğiniz mesajlar hakkında bazı bilgiler verir, ancak istediğiniz her bilgiyi de vermez.

Mesela Instagram’da gönderdiğiniz mesajın iletilip iletilmediğini anlamanın yolları bulunur. Ancak mesajlar için görebilecekleriniz maalesef bu kadar.

Yazımızı buraya kadar okuduysanız, Insatagram’da mesajınızın silindiğini anlayamazsınız. Dediğimiz gibi, mesajınızın iletildiğini, görülüp görülmediğiniz anlayabilirsiniz.

Instagram, mesajın teslim edildiğini ve alıcının mesajı görüp görmediğini size bildirmenin ötesinde ne olduğunu söylemez.

Ancak mesajınızın iletildiğini ve hatta görüldüğünü anladıktan sonra mesajınızın silinip silinmediğinin pek bir önemi kalmaz. Ancak karşı taraftan bir yanıt aldıysanız, mesajınızın silinmediği açıktır.

Bir Instagram Direkt Mesajı göndermeyi iptal edebilirsiniz.

Hiç birine pişman olduğun bir mesaj gönderdiniz mi? Muhtemelen bu sorunun cevabı evet olacaktır. hemen hemen herkesin başına gelen bu durumun bir telafisi vardır.

Bu iki durumda olabilir. Yanlış kişiye doğru mesaj ya da doğru kişiye çok yanlış bir mesaj gönderdiğinizde.

Bu durum genellikle sarhoşken, ciddi şekilde yorgunken veya üzgünken gerçekleşen bir durumdur.  Bu durum sosyal hayatınız için ciddi sonuçları doğurabilir. İŞte bu anda durumu tersine çevirmek gerekebilir.

Neyse ki, Instagram’daki mesajları geri almanın bir yolu vardır. Instagram Direct’i kullanarak gönderdiğiniz bir mesajı ‘göndermeyi iptal etmek’ için şu adımları uygulamanız yeterlidir:

 • Göndermeyi iptal etmek istediğiniz Instagram Direct mesajını seçin.
 • Bir açılır pencere görünene kadar bu mesaja dokunun ve basılı tutun.
 • Göndermeyi iptal et’e dokunun.

Tam bu aşamada şunu açıkça belirtelim ki, eğer yanlışlıkla gönderdiğiniz mesaj karşı tarafa ulaştığında alıcı tarafından görülmediyse sorun yok demektir. Mesajı sildiğinizde karşı taraftan da silinir. 

Ancak mesaj karşı tarafa ulaşıp görüldüyse, gene silinir ama alıcı okuduğu için sıkıntılı durum yaşanmasının önüne geçmemiş olacaktır.

Instagram Direct Kullanarak Kaybolan Bir Fotoğraf veya Video Nasıl Gönderilir?

Instagram’ın en güzel özelliklerinden birisi de kaybolan resimler veya videolar gönderme özelliğidir. Belki mesajınızın alıcı tarafından silinip silinmediğini merak ediyorsunuz. Bu özellikle emin olacaksınız. 
Kaybolan mesajlar sayesinde, mesajı gönderildikten sonra alıcının gelen kutusu görüntülendiğinde kaybolur yani silinir.

Ama bu durumunda bir handikabı var, eğer bir resim gönderdiyseniz alıcı ekran görüntüsü alabilir, bunun önünde bir engel bulunmuyor henüz.

Eğer gene de bu özelliği kullanmak isterseniz yapmanız gereken şey; Instagram Direct’i kullanarak kaybolan bir fotoğraf veya video göndermek için yapmanız gerekenler şu şekildedir.

 • Normalde yaptığınız gibi Yeni Mesaj’ı seçin.
 • Sohbet çubuğunun solunda bulunan bir video veya resim çekmek veya eklemek için mavi resim simgesini seçin.
  Göndermek istediğiniz fotoğrafı çekin
 • ‘ Bir Kez Görüntüle ‘ye dokunmak için kaydırma çubuğunu kullanın.
 • Gönder’e basın.

Ayrıca kaybolan mesajlarda yer alan bazı seçenekler vardır. Bunlardan herhangi birisini seçebilirsiniz. Instagram efektler’deyken;

 • Tek Görünüm
 • Tekrar Oynatmaya İzin Ver
 • Sohbette Tut

seçeneklerini görürsünüz.

Tek Görünüm, alıcının içeriği yalnızca bir kez görüntülemesine izin verirken, ‘Tekrar Oynatmaya İzin Ver’ ise bir videonun tek bir tekrarına izin verir.

‘Sohbette Tut’ özelliği ise, bir önizleme görüntüsünün sohbet dizisinde kalmasına izin verir. Daha sonra İlgili kriterler karşılandıktan sonra resim veya video yine silinir.

Instagram’da Takip Etmediğiniz Birine Direkt Mesaj Atabilir misiniz?

Instagram mesajlaşma arkadaşlar veya takipçiler arasında sıkıntı olmaz, ama takipçimiz olmayan ya da bizi takip etmeyen birisine mesaj gönderebilir miyiz?

Herhangi bir nedenle bu kişilerle iletişim kurmak isteyebiliriz. Bu kişilerle doğrudan mesajlaşma için şu adımları izleyebilirsiniz.

 • Mesaj göndermek istediğiniz kişinin profilinden  ‘Mesaj’ simgesini seçin.
 • Mesajı yazın ve normal şekilde gönderin.
 • Alıcı, mesajı DM yerine istek olarak görecektir.
 • Ancak yanıtlayıp yanıtlamamayı seçebilecektir.

Gönderdiğiniz mesaj alıcıda, yanıtla veya reddet olarak görüntülenir. Mesajınıza bir yanıt gelirse, sohbet isteğini kabul etmiş olacak bu durumda direkt olarak mesajlaşabilirsiniz.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Johny dedi ki:

  Ya makaleyi baştan sona okudum sırf Instagram’da karşı tarafın mesajı silip silmedigini nasıl anlarım diye…

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.