MobilShift

Instagram Akış Yenilemedi Hatası sorunu çözümü

13.01.2022
107
Instagram Akış Yenilemedi Hatası sorunu çözümü

Instagram Akış Yenilemedi Hatası çıktığında kullanıcılar genellikle tekrar akışı yenilemeyi denerler ancak aynı hatayı almaya devam ederler. Ancak bunun dışında bazı özelliklerde sorun çıkabilir. Akış haricinde mesaj gönderip alma ve hikaye paylaşmada sıkıntılar yaşanabilir.

Instagram akış yenilemedi sorunu zamanla birçok kullanıcı tarafından yaşanan bir sorun haline gelmektedir. Ortada hiçbir şey yokken “akış yenilemedi” hatası alan Instagram kullanıcıları bu sorunu nasıl çözebilecekleri konusunda tereddüt ederler.

Bizde bu konuda bu hatanın olası nedenleri ile birlikte bazı çözüm yolları önereceğiz. Muhtemelen size verdiğimiz bu çözüm yolları işe yarayacaktır. Şimdi aşağıdaki olası problemlerin kaynağı ile ilgili tespitleri yaparak yazımıza başlayalım.

Instagram akış yenilemedi sorunu neden kaynaklanır?

 • İnternet bağlantı hataları

İlk olarak bu sorunun internet bağlantınız ile alakalı olma durumu oldukça olasıdır. Mevcut internet paketiniz bitmiş, bağlantı hızınız düşmüş veya kopmuş olabilir. Wi-Fi yada mobil veri bağlantınızı kontrol edebilirsiniz.

İnternetiniz olabilir ancak zayıf bağlantı ya da güçsüz sinyal sebebi ile bu hatayı alıyor olabilirsiniz. Ancak bu sorunun tespit edilmesi kolay ve basittir. İnternet bağlantınızı “Speed Test” uygulamasından kontrol edebilirsiniz. İnternet bağlantınız var, sinyaliniz de güçlü ise ve sorun devam ediyorsa diğer olası sebep ve çözüm yoluna geçebilirsiniz.

 • Sunucu problemli hatalar

Instagram sunucularında hata meydana gelmiş olabilir. Bu çapta sunucu problemleri çok sık yaşanmayacağı için, bu olasılık düşüktür. Ancak gene bu durumu kontrol etmenizde fayda vardır. Zaten bu çapta bir sunucu problemi varsa, Twitter vb. uygulamalarda hemen “TT” olacağı için kolayca haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca Downdetector üzerinden kontrol yapın.

instagram çöktü mü kontrol edin

Bu sorun için beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yoktur.

 • Global veya yerel kesinti kaynaklı problemeler

Genel internet ağında yaşanan problemler ya da yerel bazda yurt dışı internet bağlantısında yaşanan sıkıntılardan kaynaklı “akış yenilemedi” hatası almanızda düşük bir ihtimal olsa da kaynağı bu olabilir. Bu durumu kontrol etmek için farklı uygulamaların stabil çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

 • Eylemlerinizin engellenip engellenmediğini kontrol edin

Instagram’da kısa süre içinde çok fazla işlem yapmak, hesabınızın Instagram tarafından işaretlenmesine neden olabilir. Bu sebeple hesabınızın işlevselliği de geçici olarak kısıtlanmış olabilir.
Bu genellikle, Instagram’daki etkileşiminizi arttırmak için çok fazla seri işlem yapmaktan kaynaklanır. Ayrıca inorganik bir şekilde artırmak için 3. taraf botlar veya hizmetler kullanıyorsanız olur.

Telefonunuzdan kaynaklı akış yenilemedi hatası çözümleri

 • Tarih ve saatinizi otomatik olarak ayarlayın

Telefonunuzun tarih ve saat ayarları manuel olarak ayarlanmışsa ve gerçek saatle senkronize değilse bu tip bir hata alabilirsiniz. Bu nedenle, tarih ve saat ayarlarınızın otomatik olarak ayarlandığından emin olun.

Telefonunuzun işletim sistemi ile alakalı problemler olabilir. Örneğin sisteminizin kararsız durumda kalması, güncelleme alıp almaması ya da kötü amaçlı yazılımlar bu hatayı almanıza sebep olabilir.  Bu durumun çözümü için yapmanız gerekenler şu şekildedir.

 • Instagram’ı güncelleyin veya yeniden yükleyin

Bu işlem kısa süren ama etkili olma olasılığı yüksek olan bir işlemdir. Cihazın kararsız kalması durumunda sorununuzun çözülme ihtimali bulunmaktadır. Sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin ve diğer adıma geçin.

Play Store’a (Android telefon kullanıyorsanız) veya App Store’a (iPhone’lar) gidin ve Instagram’ı arayın. Uygulamanın güncel olduğundan emin olun. Değilse, en son sürümü indirip yüklemek için ‘Güncelle’yi tıklayın. Telefonunuza Instagram uygulamasını yeniden yüklemeyi de deneyebilirsiniz.

 • Çıkış yapın ve tekrar giriş yapın

‘Akış yenilenemedi’ hatasının çözümü için oturumu kapatıp tekrar Instagram uygulamasında oturum açmayı deneyin.

 1. Instagram’dan çıkış yapmak için profil resminize dokunun, ayarlar > ‘Çıkış’a gidin.
 2. Uygulamayı kapatın, ardından tekrar açın ve hesap bilgilerinizi girerek oturum açın.
 • Instagram’ın veri sınırlarını değiştirin

Instagram, kullanıcıların belirli bir süre boyunca uygulama tarafından maksimum veri kullanımını ayarlayabilecekleri bir özelliğe sahiptir. Uygulama, belirlenen veri sınırı aşıldıktan sonra fotoğraf ve videoları yüklemenizi veya görüntülemenizi kısıtlar.

Ancak, uygulama içinden Instagram için veri sınırlarını artırabilirsiniz. ‘Profil’ > ‘Ayarlar’ > ‘Hesap’a gidin. Ardından, aşağı kaydırın ve ‘Mobil/Hücresel Veri Kullanımı’ üzerine dokunun ve limiti artırın.

 • Virüs taramayı kullanın

Cihazınızı herhangi bir virüs programı ile tarayın. Olası bir kötü amaçlı yazılımdan kaynaklanmadığına emin olun. Cihazda bir virüs programı yoksa “mobil virüs” uygulamasını kullanabilirsiniz.

mobil antivirüs uygulamaları bir çok hatayı çözer

 • Uygulama Önbelleğini temizleyin

Akış yenilemedi hatasının olası çözümlerinden birisi de uygulamanın önbelleğini ve verileri silmektir. Bu sayede uygulamada bellek fazlalığından kaynaklı olarak yaşanan sıkıntıların çözülme ihtimali vardır. Bu işlem için telefonunuzdan aşağıdaki işlemleri yapınız.

 1. Ayarlara girin
 2. Uygulamalar’a dokunun
 3. Instagram uygulamasını seçin
 4. Depolama sekmesine dokunun.
 5. Ön belleği silin veya veriyi silin.

instagram önbelleği silerek akış yenilemdi hatasını çözebilirsiniz.

 • Google Play uygulama önbelleğini temizleyin

Google Play mağazası önbelleğini temizleyin. Bunun için Uygulamalar > Google Play> Ön belleği Temizle | Veriyi sil  seçeneğinden yararlanabilirsiniz.

 • Ağ ayarlarını sıfırlayın.

Ağ ayarlarınızda problem olabilir. Cihazın ağ ayarlarını resetleyin ve sıfırlayın. Ancak Ağ bilgileriniz ve şifreleriniz sıfırlanır önlem alın! 

 • Cihaz ayarlarını sıfırlayın.

Cihaz ayarlarını sıfırlayın, bu işlemde verileriniz silinmez, ama tüm uygulamalardaki ayarlarınız sıfırlanır. Bu işlem için detaylı bilgi alın.

 • Cihazı fabrika ayarlarına döndürün.

Bu işlem sizin için son seçenektir. Bu işlemde telefonunuzdaki tüm veriler, ayarlar ve datalar silinecektir. Bu işleme başlamadan önce mutlaka yedekleme işlemi yapın. Verileriniz ve tüm bilgiler silinir. Dikkat! Bu işlem için detaylı bilgi alın.

 • Instagram desteğine başvurun

Instagram akış yenilemedi hatası alıyorsanız. sorunu Instagram desteğine bildirebilirsiniz. Bunu aşağıda açıklandığı şekilde yapabilirsiniz.

Instagram uygulamasında hesabınıza giriş yapın ve “Ayarlar” > “Yardım” > “Sorun Bildir”e gidin

 

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.