MobilShift

İmei sorgulama e devlet | imei kayıt sorgulama

11.08.2015
140
İmei sorgulama e devlet | imei kayıt sorgulama

İmei sorgulama e devlet üzerinden

İmei sorgulama nasıl yapılır? E devletten imei sorgulaması nasıl yapılır? Edevlet İmei numarasını sorgulama nereden ve nasıl yapılır?

İmei numarası, bir telefonun kimlik numarasıdır, tüm telefonlar için benzersiz bir numara tanımlanmıştır. 15 haneden oluşan bu numara cihaz arama ekranından *#06# tuşlanarak kolayca öğrenilebilir. Bu numara bir telefon için yapılan kayıt işlemi ile tanımlandıktan sonra tüm işlemleri bu numara üzerinden gerçekleşir. Cihazın, verilen yada ekranda görülen imei numarası ile eşleşmesi gerekmektedir.

İmei Sorgulama işlemleri

Bir telefonda bulunan imei numarası Yurt içine geldiğinde sisteme kayıt edilmelidir. Bu numara sonradan değiştirilebildiği için, imei klonlama vb. uygulamalar sıkıntı yaratcağı için, cihazı alırken bunlara dikkat edilmeli ve kontrol edilmelidir.

Bir cihazın Devlette kayıtlı imei numarası ile eşleştiğini kontrol edilmesi için, E-Devlet üzerinden bir sorgulama hizmeti devereye sokulmuştur. Bu hizmette sorguladığınız cihaz imei numarasının, hangi cihaza ve yurda hangi yollar ile geldiği rahatlıkla görülmektedir.

imei-sorgulama-e-devletten

ETİKETLER:
Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.