MobilShift

İmei Numarasından Telefon Bulma

24.10.2017
2.044
İmei Numarasından Telefon Bulma

IMEI numarasını bildiğiniz bir cep telefonunun yerini bulmak mümkün mü? iPhone ya da Google Gmail telefon bulma özelliği nedir? IMEI numarasından telefon yer tespiti yapılabiliyor mu? Çalınan ya da kaybolan bir cep telefonun yerini IMEI numarasından tespit etmenin bir yolu var mı?

IMEI Numarası Nedir?

IMEI numarası, bir telefona ait bir koddur ve o cihazın kimlik numarası sayılabilir. Her cihazda farklı IMEI numarası vardır ve bu numaralar benzersizdir, yani bir IMEI numarası yalnızca bir telefona ait olabilir. Ancak bazı durumlarda, IMEI klonlanarak, farklı bir cihaz da çalışabilir.

IMEI Numarasından Telefon Yer Tespiti Nasıl Yapılır?

Peki telefonunuz çalında ya da kaybettiniz, IMEI numarasından yer tespiti yapmak mümkün mü? Bu sorunun cevabını evet olarak verebiliriz. Ancak teknik olarak bu mümkündür ancak bunun bazı şartları ve kuralları vardır.

IMEI numarasından telefonun yer tespiti yapılabilir. Ama telefona kurulacak bir uygulama ya da programla olmaz.

IMEI numarasından telefon yeri ancak yasal bir takip sonucu başlatılan işlemlerin ardından tespit edilebilmektedir.

Yani IMEI numarasından bir telefonun yerini ve konumunu tespit edebilmek için, savcılık kararı gereklidir.  Bunun için cep telefonunuzun çalınmış olması ve sizin de adli mercilere bunu bildirmiş olmanız gerekir. Bu şekilde başlatılacak olan işlemler sonucu yer tespiti işlemlerine geçilebilmektedir.

IMEI numarasının savcılık kanalı ile BTK ve ilgili mobil operatöre iletilmesi durumunda çalınan veya kaybolan telefon IMEI numarasından takibe alınarak, yeri tespit edilebilmektedir.

Bir IMEI numarasından yer tespiti ancak bu şekilde yapılır. Her IMEI numarası, mobil operatörler tarafından, kayıt altına alınarak saklanır. Ancak bu bilgi herkesin erişebileceği bir bilgi olmaz, bir mahkeme kararı veya savcılık kararı gerekmektedir.

Bu durumda kaybolan telefonu IMEI numarasından bulmak için yasal süreci başlatmak durumundasınız. Ancak bunun dışında kaybolan telefonun yer tespiti için farklı yöntemler de vardır. Bu yöntemler IMEI numarasından değil, GPS aracılığı ile yapılır.

IMEI numarasından telefon sahibi bulunabilir mi? 

Hayır, sahibini bulmanız mümkün değildir. Dediğimiz gibi işlemler savcılık kanalı ile resmi bir şekilde yürütülür.

Gmail ile telefon bulunabilir mi?

Evet, Android bir telefon kullanıyorsanız, telefonunuzda Gmail hesabınız ile oturum açtığınızda, cihazın konum bilgisi açıksa yerini tespit edebilirsiniz.

IMEI Numarasından Telefon Nasıl Bulunur?

IMEI numarasından yer tespiti yapılması teknik olarak şu şekilde olur. Bir cep telefonu çalıştığı zaman en yakın baz istasyonları ile veri alışverişi yapar. Hücresel bağlantı aracılığı ile en yakın üç baz istasyonundan alınan veriler kullanılır. Bu şekilde alınan verilere göre cihazın konumu tespit edilebilir.

Bunlar yer ve konum değiştirmeye bağlı olarak, her istasyona yakınlığına göre sinyal gönderirler, bu sinyallerin zayıflığına veya gücüne bakılarak en az üç baz istasyonundan alınan veriler işlenerek yeri tespit edilebilir.

Telefonunuzun çalınma ya da kaybolması durumunda bulunabilmesi için, önceden alacağınız birkaç önlemle mağdur olmanızın önüne geçebilirsiniz. Her mobil cihazda GPS denilen alıcılar bulunur. Bu alıcılar GPS uyduları aracılığı ile kendi konumlarını bilirler. Ancak bunun için cihazda “konum erişimi” iznini vermiş olmanız gerekir.

GPS alıcılar ile ilgili daha fazla bilgiyi GPS ve GNSS alıcılar isimli yazımızdan elde edebilirsiniz.

Google Telefonumu Bul İle Yer Tespiti

Google bu hizmeti ücretsiz olarak vermektedir, “Google telefonumu bul” servisini kullanabilirsiniz. Bir Google hesabına bağlı olarak çalışan bu yöntem ile, bir harita üzerinde telefonunuzun konumunu görebilirsiniz.

Bu servisin çalışması için bazı ayarların yapılmış olması gerekmektedir.

  • Konum bilginizin açık olması
  • Google hesabı ile oturum açmış olmanız

Eğer telefonda bu iki seçenek aktif değilse, cihazı bulmanız mümkün değildir. Cihaz sıfırlanarak fabrika ayarlarına dönmüş ise, bu yöntem çalışmayacaktır.

Google telefonumu Bul servisi

iPhone Telefonumu Bul Servisi

Google gibi, iPhone içinde bir telefon bulma servisi bulunur. Kaybolan ya da çalınan telefonunuzu bu özellik sayesinde kolayca bulabilirsiniz.

bunun için telefonunuzda  “iPhone’umu Bul” etkin olmalıdır. Bu şekilde kaybolan cihazınızı bulabilirsiniz. iPhone telefonunuzu bulamak içinde bazı ayarların yapılması gerekmektedir. Eğer cihazınız çalınmışsa ya da kaybolmuşsa iPhone telefonunuzu bulun ve kilitleyin.

iPhone bulmaiPhone Telefonumu Bul Servisi

Telefon Yer Tespiti Uygulamaları

Bunun dışında, Google Play mağazasında ve iTunes üzerinde bir çok konum takip etme uygulaması yer almaktadır.  Bu uygulamalarda kaybolan ya da çalınan telefonları bulmak için kullanılabilirsiniz.

android telefonumu bul

Kaydet

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. efqan dedi ki:

    efqan12345

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.