MobilShift

İmei nedir | BTK- İmei Kayıt sorgulama

27.03.2015
285
İmei nedir | BTK- İmei Kayıt sorgulama

İmei nedir nasıl sorgulanır?

IMEI İngilizce bir kelimedir, (International Mobile Equipment Identity), kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. Türkçe:si ise, Uluslararası Mobil Cihaz Kodu olarak bilinir.

Ancak son yıllarda bazı teknikler ile kopyalanması ve başka bir telefona yüklenmesi yapılabilmektedir, bu durumda her iki telefonda kullanılmaz duruma gelmektedir.

Bu tür durumlarla karşılaşmamak için, satın aldığını özellikle 2. el telefonlarda İmei Kayıt sorgulama yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde, İmei numarası ile satın alacağını cep telefonunun, marka ve modelinin eşleşmesi gerekmektedir.

iMEİ Numarası Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Bu yazıda İmei numarası kaydı nasıl sorgulanır, bir telefonun İmei numarası nasıl öğrenilir ve yasal İmei sorgulaması nasıl yapılır anlatacağız.

Her bir GSM telefon cihazına üretim aşamasında IMEI numarası yüklenir ve bu numarası bir telefonun benzersiz  kimlik numarasıdır.

Sim kartından bağımsız sadece o telefonun seri numarası olarak kullanılan bir standarttır. Peki İmei kayıt sorgulaması nasıl yapılır?

İmei sonradan değiştirilemez ve telefon ilk üretildiğinde, telefona yerleştirilir ve yasal olarak değiştirilmesi de mümkün değildir.

İmei numarası telefondan nasıl öğrenilir, cihazımıza ait İmei numarasını nasıl öğrenebilirim?

Telefonunuzdan İmei Numarası Öğrenme

Telefonunuzun kutusunda veya bataryası üzerinde 15 haneli bir numara bulunur bu İmei numarasıdır.

Ancak telefonunuzun kutusu yoksa, bunu telefonunuzdan bir kod çalıştırarak da öğrenebilirsiniz. İlk olarak İmei sorgulaması yapmak için ilk olarak telefonun İmei numarasını öğrenmeniz gerekmektedir.

imei numarası öğrenme İmei no öğrenme

Telefonunuzdan İmei numarasını öğrenebilmek için, telefonunuzun arama ekranına *#06# yazarak telefonunuzun İmei numarasını öğrenebilirsiniz.

Bu yöntem tüm marka ve model telefonlar için geçerlidir, telefonunuz hangi marka ve model olursa olsun arama yerine *#06# yazarak arama tuşuna basınız, ekrana 15 haneli bir numara gelecektir, bu numara o telefona ait İmei numarasıdır.

*#06#

BTK İmei Sorgulama Nasıl Yapılır?

Şimdi, İmei sorgulaması yapmak için telefonunuzun İmei numarasını da öğrendiniz, artık bu telefonun hangi şartlarda Türkiyeye geldiği ve marka ve model gibi özelliklerin bu cihaza ait olup olmadığını anlamak için resmi bir sorgulama yapmanız gerekiyor.

Bir telefona ait, marka ve model ve hangi garanti durumunda olduğu gibi bilgileri, Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından sunulan hizmet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

İmei numarasını bildiğiniz cihazın 15 haneli numarasını aşağıdaki adres üzerinden sorgulamanız mümkündür.

btk imei no sorgulama BTK imei kayıt sorgulama

Sorgulama sonucunda,cihaz ile ilgili olarak bilgiler ekrana gelecektir. Bu hizmeti, yeni satın aldığınız veya alacağınız bir telefon için kullanabilirsiniz.

Btk cihaz bilgileri 

İmei cihaz bilgileri

E Devlet üzerinden İmei İşlemleri

E-Devlet üzerinden BTK’na ait imei ile ilgili birkaç tane daha işlem yapılabilmektedir, bu işlemler aşağıda listelenmiştir. E-devlet üzerinden şifreniz ile giriş yaparak bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

  • İmei Kaydetme,
  • Cep telefonu numarası eşleştirme,
  • İmei kayıt hakkı sorgulama,
  • İmei, Msisdn eşleşme sorgulaması,
  • İmei Sorgulama

işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

e-devlet imei sorgulama

E-devlet imei işlemleri

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.