MobilShift

Huawei çift dokunma nasıl etkinleştirilir

13.01.2022
1.197

Huawei’nin en kullanışlı özelliklerinden birisi de kuşkusuz çift dokunma ile ekran açma özelliğinin etkinleştirmektir. Bu özelliğin avantajı ise, herhangi bir tuşa basmadan çift tıklama ile ekran kilidinin açılmasıdır.

Huawei çift dokunma nasıl etkinleştirilir

Huawei’nin en kullanışlı özelliklerinden birisi de kuşkusuz çift dokunma ile ekran açma özelliğinin etkinleştirmektir. Bu özelliğin avantajı ise, herhangi bir tuşa basmadan çift tıklama ile ekran kilidinin açılmasıdır. Şimdi size Huawei için çift dokunma ile ekran kilidini açma özelliğini nasıl kullanabileceğinizi aktaralım.

EMUI’nin en kullanışlı işlevlerinden biriside, çift dokunuşla ekranı açma özelliğidir. Diğer telefon modellerinde olan bu özelliği Huawei serileri içinde kullanabilirsiniz. 

Huawei çift dokunma ile ekran kilidi açma işlemleri

Ancak son çıkan Huawei modellerinde bu özellik maalesef mümkün değil. Ancak bu özellik ile uyumlu bir cihazınız varsa, çift dokunmayla ekran kilidi açma etkinleştirmeyi anlatmaya devam edebiliriz.

Şimdi çift dokunma etkinleştirme hangi modellerde gerçekleşebilir bir göz atalım isterseniz. Bu özellik EMUI 8 ve EMUI 9’un ise bazı modellerinde çalışabilir. Genel olarak çift dokunma özelliği telefondan çok kullandığınız EMUI sürümüne bağlı bir durumdur.

çift dokunma ile ekran kilidi açmak eski sürümlerde kalan bir özelliktir.

Çift dokunma ile etkinleştirme özelliği olan modeller şunlardır.

 • Huawei P8, P 8 Lite 2017, P8 Lite 2018, P9, P9 Lite, P10, P20, P20 Lite, P20 Pro, P30 Lite,
 • Mate 10, Mate 10 Pro, Mate 20 Mate 20 Lite, Mate 20 Pro,
 • Huawei Y3, Y5, Y6, Y7, Y9,
 • Huawei P Smart 2018, P Smart 2019, P Smart Plus, P Smart Plus 2019
 • Huawei  Honor 8, 9, 9 Lite, 10, 10 Lite, 20, 20 Lite, 7X, 8X, 9X ve 7S.

Huawei çift dokunma kilidini etkinleştirme işlemi

Huawei çift dokunuşla kilit açmayı etkinleştirmek basit ve kolay bir işlemdir. Huawei telefonunuzdan “Akıllı Yardım” bölümüne gidin.

 • Ayarlar > Akıllı yardım > Hareketle kontrol > Ekranı açmak veya kapatmak için iki kez dokunun aktif edin.

Bu şekilde kilit açma yöntemini çift dokunma olarak ayarlayabiliriz. İşlemin doğru olup olmadığını kontrol etmek için telefon ekranını kilitleyin ve deneyin. 

Huawei çift dokunma seçeneği görünmüyor, ne yapmalıyım?

Üzülerek belirtmeliyiz ki;  Huawei ve Honor, EMUI’nin son sürümlerinde çift dokunma seçeneğini devre dışı bırakmış durumda. Çift dokunma özelliği için tavsiye etmesek de eski bir sürümünü yüklemeniz gerekmektedir.

Ancak farklı bir yöntem deneyebilirsiniz. Eğer telefonunuzda bu özellik yoksa ekranı uyandırmak için tuşları kullanmadan farklı bir yöntem deneyebilirsiniz. Bunlardan birisi de “sesle uyandırma” özelliğidir. Ekranı uyandırmanıza yardımcı olması için aşağıdaki işlemleri yaparak sesle uyandırmayı etkinleştirebilirsiniz.

Sesle uyandırma özelliği nasıl açılır?

 • Ayarlar
 • Erişilebilirlik özellikleri
 • Sesle kontrol
 • Sesle uyandırmayı etkinleştir
 • Ekran kapalıyken
 • Ses girişi ekranı uyandırmayı etkinleştirin.

Çift dokunma ile ekran kilidi açmak için uygulama kullanabilirsiniz.

Son olarak çift dokunma ile ekran kilidi açmak için bir uygulama kullanmayı deneyebilirsiniz. Ancak bu uygulamaların birçoğu “root” yetkisi istemektedir, bu bilgiyi verdikten sonra indirebileceğiniz linklere  Google Play mağazasında inceleyerek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

çift dokunma ile ekran kilidi açmak için uygulamaları kullanabilirsiniz

Huawei nerenin malı ve hangi ülkeye aittir? 

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.