MobilShift

HP Fn tuşu nasıl kapatılır?

14.02.2022
388
HP Fn tuşu nasıl kapatılır?

HP Fn tuşu nasıl kapatılır, Hp kullanan bir çok kullanıcı Fn tuşunu nasıl kapatacağını merak ediyor. Peki Hp Fn tuşu kapatma işlemi için ne yapmak gerekir?

HP Fn tuşu kapatma işlemini anlatmaya başlamadan önce, Fn tuşu Hp ve Compaq markalı bilgisayarlarda olan bir özelliktir. Hp bilgisayarlarda klavyede Fn tuşu bulunur, bu tuşun görevi ise, bir tuşa ikincil bir işlev atamak içindir. Fn tuşu,  işlem tuşları modu veya kısayol tuşları olarak adlandırılır. 

Klavyede en üst kısımda yer alan F1- F12 arasında yer alan tuşlarda farklı renkte işaretlenmiş olan fonksiyonları kullanmak için Fn tuşunu aktif etmek gerekmektedir. Bazı modellerde Fn tuşu aktif edilmesi için bir kez basmak ve ardından fonksiyon tuşuna basmak gerekir. 

Hp Fn tuşu kullanımı için bazı modellerde Fn tuşuna basılmasının ardından diğer tuşa basılması gerekebilmektedir. Fn tuşunun aktif olması bazı durumlarda istenmeyen durumların oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden Fn tuşunun kapalı durumda kalması istenebilir. Bu durumda Hp kullanıcıları Fn tuşunun nasıl kapanacağını bilmemektedirler. 

fn tuşu nasıl kapatılır

HP Fn tuşu kapatma işlemi nasıl yapılır?

HP Fn tuşu kapatma için bilgisayarınızda BIOS ayarlarına girmeniz gerekmektedir. Hp bilgisayarlarda BIOS ayarlarından Fn tuşu kapatma işlemi yapılabilmektedir. 

  1. Bilgisayarı kapatmak için Güç düğmesini en az beş saniye boyunca basılı tutun.
  2. Bilgisayarı açın ve hemen ardından BIOS Kurulum Yardımcı Programını açmak için tekrar tekrar f10 tuşuna basın.
  3. Sistem Yapılandırması menüsünü seçmek için sağ veya sol ok tuşlarına basın.
  4. İşlem Tuşları Modu öğesini seçmek için yukarı veya aşağı ok tuşuna basın.
  5. Etkin/Devre Dışı seçeneklerini görüntülemek için Enter tuşuna basın.
  6. Seçeneklerden birini seçmek için yukarı veya aşağı ok tuşuna basın.

fn tuşu kapatma işlemi nasıl yapılır

Fn tuşu Etkin durumda olduğunda, fonksiyon tuşu üzerine atanmış olan işlevlerin kullanılması için Fn tuşuna basılmasını gerektirmez.
 
Fn tuşu devre dışı durumda olduğunda fonksiyon tuşu üzerine basılmış olan işlevlerin kullanılması için fn tuşuna basılmasını gerektirir.
 
HP Fn tuşu kapatma işlemi bu şekilde gerçekleşmektedir. Dilerseniz aynı şekilde bu ayarlar kısmından Fn tuşu fonksiyonu açılabilmektedir.
 

 

 

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.