MobilShift

Heif Formatı Nedir

08.02.2019
56
Heif Formatı Nedir

HEIF Nedir, ne işe yarar? HEIF nered ekullanılır, nasıl dönüştürülür? Apple tarafından çektiğim HEIF formatındaki resimleri nasıl görüntüleyebilirim?

Apple tarafından kullanıma sunulan bir dosya formatıdır. HEIF resim formatı, 2013 yılında çalışmaları bitirilmiş ve 2015 yılında kullanıma sunulmuş, Yüksek Verimli bir Dosya Formatıdır.

High Efficiency Image File Format (HEIF) Türkçeye “Yüksek Verimli Görüntü Dosyası Biçimi” olarak çevrilmektedir. Şuan için Apple tarafından kullanılmaktadır.

HEIF görüntü dosyaları dosya adı uzantıları. heif veya .heic uzantısı ile saklanır .

Video formatı olarak HEVC  Video Formatı kullanılır.

HEIF Resim Formatı Avantajları Nelerdir?

HEIF ileçekilen resimler, standart bir JPEG dosyasına göre, %50 oranında daha az yer kaplar ve daha canlıdır. Bunun sebebi ise, renk derinliğidir.

HEIF 16 bit renk derinliği desteklemektedir, JPEG’de 8 bit’tir bu da demektir ki, HEIF 1 Milyar renk desteği verirken, JPEG 16 Milyon renk desteği vermektedir.

Bir iPhone kamerası 10 bit derinlikte görüntü çekebilir, ancak Jpeg bu derinliği kullanamaz bu sebeple resimleri HEIF formatına göre daha soluk ve cansızdır.

JPEG formatından farklı olarak, HEIF dosya formatı çoklu görüntüyü hatta ses verisini de tek bir dosyada depolayabilme özelliğine sahiptir.

HEIF Resim ile JPEG Resim Örneği

Aşağıda HEIF ile JPEG resim arasındaki kalite farkı ve dosya boyutu karşılaştırmasını görebilirsiniz.

heif to jpeg karşılaştırma

heif to Jpeg Karşılaştırma örneği

HEIF Uyumluluk Sorunları

HEIF ile ilgili olarak bazı uyumluluk sorunları bulunuyor, buna göre, Microsoft’un Windows 10 işletim sistemi, HEIF dosyalarını desteklemiyor, ancak son güncelleme ile bu durum ortadan kalktı.

Kullanıcılar içinde yapması gerekenler bir dönüştürücü kullanmak. Bu amaçla kullanılan bir çok HIEF to JPEG converter uygulaması, servisi ve programı bulunuyor.

Apple için HEIF Formatı Tercihi

Apple kullananlar, İOS 11 sürümünden itibaren HEIF formatını tercihen kullanmaya başlayabilirler. Buna göre Kamera ayarlarından bu seçim yapılabilir.

iPhone kamera ayarlarından “Formatlar” kısmından “Yüksek Verimlilik” yerine “En Uyumlu” modu seçerek bu formatı değiştirmeniz mümkün.

HEIF Desteği veren Platformlar

 İşletim sistemleri

 • Microsoft Windows 10 ( sürüm 1803, yapı 17123)
 • macOS Yüksek Sierra
 • iOS 11
 • Android Pie

Görüntü düzenleme yazılımı

 • Adobe Lightroom (yalnızca macOS Yüksek Sierra, iOS 11+ ve Android 9+)
 • Adobe Photoshop CC
 • GIMP
 • ImageMagick
 • Krita
 • Zoner Fotoğraf Stüdyosu X
 • Pixelmator (sürüm 3.7 ve üzeri)

 

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.