MobilShift

Hard Reset nedir, neden atılır, verilerim silinir mi

30.09.2015
214
Hard Reset nedir, neden atılır, verilerim silinir mi

Hard Reset nedir?

Hard Reset, bir elektronik cihazın sıfırlanmak suretiyle, fabrika ayarlarına geri döndürülmesi işlemidir. Factory Reset olarak duyabilirsiniz, bu İngilizcesidir. İnternette gördüğünüz, Fabrika ayarlarına sıfırlama veya döndürme, Factory reset, Hard Reset tabirleri aynı şeyi ifade eder.

Hard reset atılması için cihazda yazılımsal bir sorun olmalıdır, donanımsal sorunlarda, Hard reset işe yaramaz, yani fiziksel olarak cihaz zarar gördüyse işe yaramaz.

Bir elektronik cihaz, ilk fabrikadan çıktığında, içinde bulunan yazılım, soft bir haldedir, yani bir kişiselleştirme, özelleştirme ve herhangi bir veri yüklemesi yapılmamış ham haldedir. Cihazı bir çok testten geçirilir ve bu haliyle kalıbı alınarak, cihazın içine yedeklenir.Siz zamanla kullanarak, cihazda yazılımsal değişikliklere gitmiş olursunuz, geri döndürme işlemi yani Hard Reset işlemi, cihazın ilk günkü haline getirilmesi işlemidir.

Android – İos Tablet ve telefon için Fabrika ayarlarına döndürme

Bir mobil cihazı fabrika ayarlarına döndürmek için, iki seçeneğiniz vardır, bunlardan ilki, cihazın ayarlar menüsünde bir seçenek bulunur. Bu seçenek telefonunuza erişim sağlıyorsanız, yani açabiliyor ve şifresini biliyorsanız geçerlidir. Diğer yöntem ise cihaz açılmıyorsa veya şifre ile kısıtlanmış ve ayarlara erişim yok ise yapılabilen bir yöntem olan, tuş kombinasyonları ile yapılır. Bu iki seçenek, neredeyse tüm cihazlarda bulunur, ancak cihazın menü yapısına ve fabrikasyon özelliklerine göre değişkenlik gösterir.

Telefonunuza Hard Reset atma nedenleri

Telefonunuz çok yavaşlamış ve sık sık kilitleniyorsa, yüklü uygulamalar, açılmıyorsa, geç açılıyor veya yanıt vermiyorsa, kendi kendine kapanıyorsa. Bunların dışında, yazılımsal olarak çeşitli hata ve uyarılar veiyorsa, cihaza Hard Reset atma işlemini deneyebilirsiniz. Ancak her ihtimale karşı, cihazı yeniden başlatmayı deneyin, güç düğmesinden kapatarak, tekrar açın. Bu işlemler sorununuzu çözmüyorsa, cihazı fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyebilirsiniz.

Yazılımdan Hard Reset atma

Cihazlarda bulunan ayarlar, genellikle sistem ayarları altında yer alır ve Factory Reset olarak tanımlanır ve Fabrika ayarlarına dönerek, tüm veri ve ayarlar sıfırlanır. Bir cihaz eğer fabrika ayarlarına döndürüldüğünde, içinde bulunan, (Sd Kart Hariç) tüm veriler (Resimler, müzikler, numaralar, dökümanlar vb.) silinir. Bir cihaza bu işlem öncesinde, yedek almanız önerilir.

Donanımdan Hard Reset atma

Cihazın açılmadığı durumlarda, dışarıdan bir tuş kombinasyonu ile Hard Reset atılabilir. Burada yapılan işlemde bulunan mantık aynıdır, ancak cihazın marka ve modeline göre değişiklik gösterebilir. Bazı cihazlarda, güç tuşu ve ses açma veya kısma tuşlarına aynı basarak, belirli bir süre Max 10 saniye gibi, beklenir, cihaz açılmadan, bir kurtarma menüsü gelir ve buradan Factory Reset seçeneği ile cihaz sıfırlanabilir.

İphone Reset Atma ve Sıfırlama Nasıl Yapılır?

iPhone cihazlarda reset atma ve sıfırlama işlemi nasıl yapılır? iPhone 7 sıfırlama işlemi nasıl yapılır, uygulamalı olarak öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki makaleden iPhone 7 için uygulam nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

İphone 7 Reset Atma & Format Nasıl Atılır

Bir iPhone cihazı tamamen nasıl sıfırlanır?

iPhone tamamen sıfırlama ve fabrika ayarlarına nasıl döner, sadece ayarları sıfırlayabileceğiniz gibi, tüm iPhone’u da silebilirsiniz, peki bunu nasıl yapabilirsiniz, cevabı aşağıdaki yazımızda bulunuyor.

iPhone Hard Reset ile Nasıl Sıfırlanır

Samsung Galaxy S8’e Nasıl Hard Reset Atılır?

Samsung S8 kullanıcıları için hazırlanmış reset atma rehberimizi aşağıda bulabilirsiniz. Telefonunuzdaki bir çok sorunu çözecek olan bu işlemi yapmadan önce bu yazımızı mutlaka okumalısınız. Samsung Galaxy S8’e format atmadan önce verilerinizi yedekleyiniz.

https://www.mobilshift.com/samsung-galaxy-s8-sifirlama-reset-atma/

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Doğukan dedi ki:

  Çok teşekkür ederim işime yaradı

 2. Utku dedi ki:

  Telefonumda root var ve birsuru virus var normal formatta silinmiy9r bu işe yararmi acaba en kisa surede cevap verirseniz sevinirim

 3. Mobildler dedi ki:

  Evet Hard Reset işlemi ile fabrika ayarlarına döner ve tüm veriler – Virüsler de dahil silinir. Verilerinizi yedeklemenizi tavsiye ederiz.

 4. Anonim dedi ki:

  Kameram durmuşta acaba işe yarar mı

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.