MobilShift

Haptic Touch Nedir

15.10.2020
336
Haptic Touch Nedir

Haptic Touch Nedir Ne işe Yarar? Apple’ın Haptic Touch teknolojisi nedir, nasıl çalışır ve onunla neler yapabilirsiniz?

iPhone 11 modeli ile karşımıza çıkan Haptic Touch özelliği nedir? Bu özellik nedir ve ne işe yarar bu yazıda bundan bahsedeceğiz. Haptic Touch, dokunmatik işlevsel bir tuşa olan basma süresi ile ilgili olarak yapılacak olan işlemin belirlendiği bir teknolojidir.

Apple’ın Haptic Touch teknolojisi, 3D Touch’a benzer ancak baskıya değil, süreye duyarlı bir teknolojidir. 3D Touch teknolojisinde baskı şiddeti önem arz ederken, bunun yerine, Haptic Touch, bir kullanıcı ekrana uzun süre bastığında devreye girmektedir. 

Dokunsal geribildirim, dolayısıyla Haptic Touch olarak adlandırılmıştır. 

Haptic Touch, basıncı algılamak yerine, parmağınızı  ne kadar süre bıraktığınızı kaydeder, iPhone cihazlarda olan bu özellik, diğer modellerde olan 3D Touch özelliği yerine kullanılan bir özelliktir. En önemli, özelliği ise, tuşa yeterince uzun süre basıldığında, iPhone size dokunsal geribildirim verir, dolayısıyla adı da buradan gelir.

Haptic Touch hakkında bilinmesi gerekenler

Haptikler, dokunmatik ekranlar gibi yanıt vermeyen yüzeylerin, düğmeler ve kadranlar gibi gerçek nesneleri kullanma hissini taklit etmesine olanak tanır. Dokunma teknolojisi, dokunma hissini simüle etmek için titreşimleri, motorları ve hatta ultrason ışınlarını içerebilir.

Popüler bir dokunsal geri bildirim örneği Apple Macbook’larda bulunabilir. Yaklaşık 2016’dan beri, tüm Macbook izleme dörtgenleri, parmağınızı daha sert bastığınızda fazladan bir tıklama yapan bir özelliğe sahiptir. “Tıklamaya Zorla” seçeneği açıksa, bu ekstra baskıyla bir kelimeye tıklamak onun tanımını arayacaktır.

Haptic Touch ile neler yapabilirsiniz?

Her şeyden önce, el fenerini açmak veya Kamera uygulamasını doğrudan kilit ekranından açmak için kullanabilirsiniz. Tüm bildirimleri temizlemek için de Haptic Bildirim Merkezi’ndeki x simgesine dokunarak kullanabilirsiniz.

Artık boşluk çubuğuna uzun basarak klavyeye metin yazarken bir izleme dörtgenini açabilirsiniz, böylece yaptığınız herhangi bir yazım hatasını kolayca düzeltebilirsiniz. XR piyasaya sürüldüğünde eksik olan eylemlerden biri, mesajlara hızlı bir şekilde yanıt vermek için bildirim ön izlemelerinde Haptic Touch yeteneğiydi. İOS 12.1.1 ile bunun için destek gelmiş durumda.

Hangi modellerde Haptic Touch var?

Eğer iPhone 11 modelinden daha eski bir iPhone modeline sahipseniz, endişelenmeyin, bunun yerine benzer bir teknoloji olan 3D Touch teknolojisi bulunur.

Haptic Touch yazılım tabanlı bir özelliktir, ekrana ne kadar süre dokunduğunuza veya nereye kaydırdığınıza bağlı olarak titreşimler yapmaktadır.

3D Touch donanım tabanlıdır – ekrana ne kadar sert dokunduğunuza bağlı olarak titreşimler yapar.

Bu özellikler, 3D Touch’ı daha sınırlı bir hale getirdi ve neredeyse yeni modellerde Haptic Youch özelliği sunulmaktadır. Artık Haptic Touch teknolojisi tamamen 3D Touch’ın yaptığı her şeyi ve daha fazlasını yapabilir.

Haptic Touch hangi uygulamalarda kullanılır?

 • Açmak veya kapatmak için kilit ekranınız,
 • Daha fazla ayrıntı görmek için kilit ekranındaki bildirimler,
 • Selfie çekmek, video kaydetmek, portre çekmek için kamera uygulaması,
 • Hızlı bir şekilde etkinlik eklemek için takvim uygulaması,
 • En son fotoğraflarınızı, favorilerinizi görmek, önceki fotoğrafları aramak veya göstermek için Fotoğraflar uygulaması,
 • Yeni bir kişi oluşturmak, bir kişi aramak, en son aramanızı görüntülemek, en son sesli mesajınızı görüntülemek için telefon uygulaması,
 • Konumunuzu göndermek, konumunuzu işaretlemek veya yakınlarda arama yapmak için Haritalar uygulaması,
 • Trendleri, antrenmanları, paylaşımı ve aktivite halkalarınızı gönderme seçeneğini görmek için Fitness uygulaması
  Bluetooth, Wi-Fi, Mobil Veri ve Pil ayarlarını açmak için Ayarlar uygulaması,
 • Tüm gelen kutularını açmak, yeni bir e-posta oluşturmak, e-postaları aramak veya VIP mesajlarını görmek için posta uygulaması,
 • Yer imlerinizi göstermek, yeni bir özel sekme başlatmak, yeni bir sekme başlatmak veya okuma listenizi göstermek için Safari uygulaması,
 • Alarm oluşturmak, kronometre başlatmak veya zamanlayıcı başlatmak için saat uygulaması,
 • Kısayollarınızı görmek veya yeni bir kısayol oluşturmak için Siri Kısayolları,
 • Bulunduğunuz yerdeki hava durumunu görmek, bir konum eklemek veya diğer son konumları görmek için Hava Durumu uygulaması,
 • Tıbbi Kimliğinizi, bir özeti veya tüm sağlık verilerinizi görmek için sağlık uygulaması,
 • Yeni bir sohbet başlatmak, sohbetleri aramak, kamerayı açmak veya yıldızlı mesajlarınızı görmek için WhatsApp
  uygulaması,
 • Kamerayı açmak, yeni bir gönderi oluşturmak, etkinliği görüntülemek veya doğrudan mesajları görmek için Instagram uygulaması

gibi uygulamalarda Haptic Touch teknolojisi sıklıkla kullanılır. Bunların dışında zamanla farklı teknolojilerin geliştirilmesi ile farklı özellikler ve imkanları sunabilen ve geliştirilebilir bir teknolojidir.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.