MobilShift

Gyro Sensörü

18.08.2014
252
Gyro Sensörü

Gyro Sensörü; Gyroscope cihazının kısaltasıdır ve Türkçesi ise Jiroskop olarak bilinir. Yeni nesil akıllı telefonlardaki yerçekimine bağlı ivme hareketlerini algılamakta kullanılan bir sistemin entegre halidir.

Gyroscope yada Gyro Sensörü akıllı telefonlarda bulunan bir sensördür bu sensör telefonunuza vermiş olduğunuz hareketi yeryüzüne göre algılayarak hareketi simule eder. Örneğin akıllı telefonunuzu dik yada yatak konumda ekranın dönerek yeryüzüne göre dönme hareketi bu sensör sayesinde olur.

Jiroskopun çalışma prensibi hareketli cisimlerin gösterdikleri ivme hareketi üzerine kuruludur. Örneğin bir topacın hızlı dönerken dik durması ancak yavaşladığında ise yalpalaması hareketi örneği ile aynı fizik kuralına dayanır. Daha anlaşılır olması için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

gyro-sensörü

Gyro Sensörü; Gyroscope sensörü yukarıdaki şekilde aslında basit bir düzenektir, orta kısımda dönen bir mil üzerinde algılayıcılar bulunur. Sensör hangi yöne dönerse dönsün ivmeden yani dönme durumundan dolayı sürekli dik konumdadır sensör mekanizması ise ivmesiz olduğu için siz telefonunuzu hareket ettirdikçe oda hareket eder ama orta kısım sabit kalır bu mesafeyi ve açıyı sensörler algılar ve işlemciye gönderir.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. bilgidolduran dedi ki:

  Gyro sensörü en temel sensörlerden biridir ve tüm telefonlarda bulunur. Ekranı yatay ve dikey konuma getirdiğinizde ekran dönüyorsa Gyro sensörü çalışıyordur. Bununla ilgili biir ayar değişikliği yapmadıysanız tabiki.

 2. meraklı minion dedi ki:

  Telefonumda gyroscope sensörü yok. Bu düzeneği sonradan taktırabilir yada ekletebilir miyim?

 3. meraklı minion dedi ki:

  Telefonumda gyroscope sensörü yok galiba. Bu düzeneği sonradan taktırabilir yada ekletebilir miyim?
  Ayrıca bahsettiğiniz ekran döndürme olayını ” ekranı otomatik döndür ” komutu altında gerçekleştirebiliyorum. Bu sensör var anlamına mı geliyor?

 4. bilgidolduran dedi ki:

  ekranı otoamik döndür seçeneği ile ekranınız, dikey ve yatayda görüntü sabit kalma kaydıyla çalışıyorsa, Gyro sensörünüz mevcuttur.

 5. batuhan dedi ki:

  Yanlis bilgi^_^ gyro sensoru ne ise yariyo bilmem ama her telefonda olan ekran donmesini saglayan sensor accelropeder gibi biseydi gyriscope qz bir bilgime gore yer cekimine gore telefonun konumunu smule edip islemciye gonderir ayrica bir takim sinyaller yayarak etrafindaki nesnelerin birtakim uzaklik yakinlik buyukluk bibi ozelliklerini toplar kameramanlar icin olmazza olmazdir

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.