MobilShift

Google Stadia Nedir

20.03.2019
60
Google Stadia Nedir

Google Stadia Nedir?

Google’ın yeni çevrimiçi bulut oyun servisidir, ekstra donanıma ihtiyaç duymadan, internet üzerinden oyun oynamanıza olanak sağlar.

Sadece internet üzerinden oyun nasıl oynayabilirim? Takılmadan, donma yapmadan birçok oyunu hızlı ve rahat oynamak için geliştirilen yeni bir oyun servisi olan Google Stadia nedir ve ne işe yarar yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Google’ın uzun süren çalışmalar sonucunda ortaya çıkan yeni bir oyun platformu olan Google Stadia Nedir? 

Google 2019 Mart ayında gerçekleştirilen GDC 2019 (Game Developer Conference) kapsamında Google Stadia’yı tüm Dünyaya tanıttı.

Google Stadia’nın en güzel özelliği ise, oyuncuları önemli derecede yüklü miktarlarda para vermekten kurtaracak olan donanımlardan kurtarmak olacak.

google stadia

google stadia

Bulut depolama ile internet üzerinden hiçbir donanım ve ekipmana ihtiyaç olmadan oynanacak olan yeni oyun platformu olan Stadia, oyun sektöründe de ciddi anlamda ses getireceğe benziyor.

Google Stadia ile her platform üzerinden oyunları kolaylıkla oynayabileceksiniz. Akıllı telefonlar, Bilgisayarlar veya tablet cihazlardan Google Stadia platformuna bağlanarak online oyunları da oynamanıza olanak sağlayacak. 

Google Stadia servisinin en güzel ve önemli özelliklerinden bir tanesi de, hiç bir pahalı donanım ve ekipmana sahip olmanıza gerek kalmamasıdır.

Elinizde mevcut olan cihazlarla Google Stadia üzerinden her oyunu oynamanız mümkün olacak.

Google Stadia Nasıl Çalışır?

Google Stadia ile oyunları hızlı ve kesintisiz olarak oynayabilmek için gereken sadece internet bağlantısı olan bir cihazdır. Buna göre, elinizdeki cihazlar sadece görüntü ve verilen komutların aktarılmasını sağlayacağı için sizin güçlü sistemlere gerek kalmadan her oyunu oynamanıza imkan vermesi en önemli özelliğinden birisidir.

google stadia nedir

Google stadia nedir?

Google Stadia bulut üzerinden çalışan bir sistem olacağı içinde, yüksek kapasitede özelliklere sajip cihazlara sistem üzerinden bağlanarak oyunları oynamanıza olanak sağlayan bir servistir.

Bu sebeple, Google Stadia ile her oyun için donma, kasma, takılma vb. olmadan rahatlıkla oyunları oynamanız mümkün olacaktır.

Google Stadia Özellikleri Nelerdir?

Google Stadia ile neler yapabilecekleriniz ve özellikleri nedir? İlk olarak söylemek gerekirse, Google Stadia oyun sektöründe ciddi anlamda ses getirecek yeni bir sistem, buna göre size sağladığı avantajlar ise, aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

  • Bilgisayarınıza kurduğunuz oyunlar için bekleme süreleriniz hiç olmayacak.
  • Grafik kartı, yüksek ram ve işlemci gibi pahalı donanımlara ihtiyacınız olmayacak.
  • Birçok bulut platformlarda olduğu gibi, tüm oyunlara kaldığını yerden devam etme imkanınız olacak.
  • Birçok kullanıcı ile Multiplayer ile oyunları rahatça oynayabileceksiniz.
  • Diğer sistemlerde olduğu gibi donma, kasma ve takılma sorunlarını yaşamayacaksınız.
  • “Şimdi Oyna” butonuyla hemen oyuna başlayabileceksiniz.
  • Oyunları güncellemek için vakit kaybetmeyeceksiniz.

Google Stadia ile ilgili olarak merak ettikleriniz ve geliştirici olmak için resmi sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

https://www.stadia.dev/about/

Google Stadia’da Hangi Oyunlar Olacak?

Google stadia servisi, diğer servislere göre farklı bir servis olduğundan, her oyun üreticisinin kendi oyununu Google Stadia’ya göre yeniden yazması gerekmektedir.

Bunun için oyun geliştiricileri tarafından 100 den fazla kurum oyun yazmaya başladığı belirtiliyor, buna göre kendi oyunlarını bu platformda kullanılmasını isteyenler tarafından da geliştirici olarak kayıt yaptırabilirler.

Sonuç olarak, Google Stadia ile oyun severler yeni bir döneme giriyor diyebiliriz, buna göre artık internet olan her platformdan çevrimiçi oyunları daha kolay ve rahat onabileceksiniz.

Google Stadia platformu için oyun geliştiricileri tarafından oyun üretildikçe, içeriklerin fazlalığı ile birlikte kullanıcı sayısı da artacak ve oyun sektörünce ciddi anlamda söz sahibi olacağı bekleniyor.

Google Stadia Hız Testleri

Yapılan testler sırasında Google Stadia, 1080P 60 FPS görüntüyü rahatlıkla verebildiği görüldü. Ancak Google Stadia yeni sistemin 4K 60 FPS ve HDR desteklediğini belirtti.

İlerleyen günlerde ise, Google Stadia 8K 120 FPS görüntüyü destekleyeceğini de ekledi. 

Google, bu servis için ünlü işlemci markası AMD ile bir işbirliği yapmış durumda. Buna göre servis için 10.7 teraflops hızında özel bir GPU geliştirmiş.

Ayrıca her bir Stadia sunucusu bu grafik kartına ek olarak özel üretim 2.7 GHz x86 işlemci ve 16 GB RAM belleğe sahip durumda.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.