MobilShift

Google Play dışındaki kaynaklardan indirme izin verme

03.04.2019
299
Google Play dışındaki kaynaklardan indirme izin verme

Google Play dışındaki kaynaklardan indirme

Android ile çalışan cihazlarda telefonunuza uygulama indirmek için Google Play mağazasını kullanmanız gerekmektedir. Resmi Google hesabı ile giriş yaparak, mağaza üzerinden istediğiniz bir uygulamayı indirebilirsiniz.

Ancak Android cihazlarda Google Play haricinde, mağazada olmayan ve APK dosyası olarak bulduğunuz uygulamaları da indirebilirsiniz. Ancak bu durum çok güvenli bir yol değildir.

APK dosyalarının yazarları, uygulama geliştiricisine güvenmeniz gerekmektedir. Normal şartlarda, Google Play mağazasında bulunan uygulamalar, güvenlik kontrollerinden geçtiği için, zararlı yazılım ve kod barındırmazlar.

Ancak dış kaynaklardan yükleyeceğiniz APK dosyalarının yazarları için böyle bir kontrol zorunluluğu bulunmaz, bu sebeple bu tarz dosyaları yüklemek için, telefonunuzda buna izin vermeniz ve riski kabul etmeniz gerekir.

Android cihazda bulunan “Bilinmeyen kaynaklar” özelliğini açarak cihazınızın Google Play dışındaki kaynaklardan uygulama indirmesine izin verebilirsiniz.

UYARI: Telefonunuz ve kişisel verileriniz, bilinmeyen kaynaklardan indiremiş olduğunuz APK uygulamalarından dolayı riske girebilir. Bu durumda geliştiricisine güvenmediğiniz kaynaklardan elde ettiğiniz uygulamaları yüklemeniz tavsiye edilmez.

Eğer güvenilir olmayan kaynaklardan indireceğiniz APK dosyalarını ve uygulamalarını indirmeye ve kurmaya izin verirseniz, telefonunuzun ve cihazda bulunan kişisel verilerinizin zarar görebileceğini veya veri kaybedebileceğinizi unutmayın.

android bilinmeyen kaynaklar

Bilinmeyen Kaynakları Açmak

Android Cihaz Bilinmeyen Kaynaklara İzin Verme

  • Android cihazınızda Ayarlar kısmına girin
  • Kişisel Bölümünde yer alan “Güvenlik” sekmesine girin.
  • Bilinmeyen Kaynaklar’ı açın

Daha detaylı bilgi için, aşağıdaki linkten yardım alabilirsiniz.

https://support.google.com/accounts/answer/2812853?hl=tr

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.