MobilShift

Google Play bağlantı hatası ve çözüm yolları

Google Play bağlantı hatası ve çözüm yolları

Google Play bağlantı yok hatası neden alıyorum? Aslında bir çok hata çeşidi var, bunlardan birisi de Sunucudan bilgi alınırken hata oluştu hatasıdır, farklı sebeplerden meydana gelmiş olsalar da, genelde bu tür hataların çözüm yolları benzerdir.

Aklınıza gelen bazı sorular şu şekilde olabilir, Google play markete bağlanamıyorum ve uygulama indiremiyorum sebebi nedir? ya da Google Play’den uygulama indirme hataları ve çözümleri nelerdir?

Peki internet bağlantınız olduğu halde, İnternet bağlantım var ama Google Play’den program indiremiyorum, bu sorunun çözümü nedir? gibi sorularınıza cevaplar vermeye çalışacağım.

Google Play bağlantı hatası çözümleri

Google Play, resmi olarak Google tarafından işletilen bir servistir ve resmi olarak bir Google hesabı ile giriş yaparak kullanabilirsiniz. Google Play mağazasından uygulama indirebilmek için geçerli bir internet bağlantınızda bulunmalıdır. İnternet bağlantınız yoksa buhatayı alırsınız, yani Sunucudan bilgi alınırken hata oluştu hatasının çözümü için ilk bakmanız gereken şey internet erişimidir.

Google hesabınız ile ilişkili bir cihazınız olmasına rağmen, Google Play mağazasından uygulama indirmek istediğinizde, “Bağlantı yok tekrar deneyin” veya Sunucudan bilgi alınırken hata oluştu şeklinde bir hata alıyorsanız, bunun birden fazla sebebi olabilir.

google-play-hatasi

Cihaz güncelleme sorunları, Google Play mağaza uygulaması güncellemeleri, ön belleği temizleme sorunları, Disk kapasitesinin dolmuş olması, Saat ve tarih ayarlarının güncel olmaması, Sistem güncellemeleri gibi sorunlar yanında, cihazda kurulu olan Freedom gibi farklı amaçlı yazılımlarda, Google Play mağazasına girmenizi engeller, bu durumda aşağıdaki hata kodlarını alırsınız, bu sorunların neler olduğunu ve olası çözümler aşağıda bulabilirsiniz.

Google Play Hata kodları

 • “Bağlantı yok”
 • “Sunucudan bilgi alınırken hata oluştu. [RPC:S-7:AEC-0]”
 • “AppName bir hata nedeniyle indirilemedi. (927)”
 • “Bağlantı zaman aşımına uğradı”

 

Öncelikle telefonunuzda, Google Play mağazasında uygulamaları farklı şekilde çalıştırmaya zorlayan bir yazılım varsa, Freedom gibi bu yazılımlar, Google Play mağazasını kullanmanızı engellemiş olabilir. Bu durumda, Sunucudan bilgi alınırken hata oluştu hatası alınabilir, sorunun çözümü daha karmaşık bir hale gelmiş olabilir.

Bu uygulamanın kurulması için, telefonun root’lu olması gerektiğinden, cihazda bazı problemler olması da muhtemeldir. Google Play mağazası bu tip uygulamaları önlemek için, telefonunuzun erişimini engellemiş de olabilir. Öncelikle en sık karşılaşılan durumlar için, bazı yönergeleri uygulayarak çözüm almaya çalışın, genelde bu çözümler işe yarayacaktır.

google play sunucu hatasısunucu

Önbelleği ve verileri temizleyin

Sunucudan bilgi alınırken hata oluştu hatasının çözüm yollarından bir tanesi de Ön belleği temizlemektir. İlk olarak, cihazı yeniden başlatın ve Ön belleği ve verileri temizleyin, bunun için Google Play Store > Önbelleği Temizle seçeneği ile temizledikten sonra, İndirme Yöneticisi > ön belleği temizle ile de indirme verilerini temizleyin, sorun çözülmediyse ikinci adıma geçin.

Cihazınızın tarihini ve saatini güncelleyin, buda sorunu çözmediyse, bir sonraki yönergeye geçin.

Google Play Store güncelleyin.

 • Google Play Store > Güncellemeleri kaldır’a dokunun.
 • Google Play Store uygulamasını tekrar fabrika sürümüne döndürmeniz istendiğinde Tamam’a dokunun.
 • Google Play Store uygulamasını Google Play’i açın.

Sistem güncellemelerini yükleyin

 • Cihazınızın ana Ayarlar uygulamasını açın.
 • Hakkında veya Sistem güncellemeleri seçeneğini (cihazınıza göre daha farklı olabilir) belirleyin.
 • Güncelleme varsa güncellemeyi cihazınıza yüklemek için ekrandaki talimatları uygulayın.
 • İndirme işleminizi yeniden deneyin.

İndirme Yöneticisi’nin açık olduğundan emin olun

 • Cihazınızın ana Ayarlar uygulamasını açın.
 • Uygulamalar veya Uygulama yöneticisine dokunun (bu seçenek cihazınıza bağlı olarak değişiklik gösterebilir).
 • Ekranınızın üstüne yakın bir yerde, “İndirilenler”, “Çalışanlar” veya “Tümü” gibi bazı bölümler göreceksiniz. “Tümü” seçeneğini görmek için sağa hızlıca kaydırın.
 • İndirme Yöneticisine dokunun.
 • İndirme Yöneticisini açmak için Etkinleştire dokunun. Devre dışı bırak seçeneğini görürseniz İndirme Yöneticisini zaten etkinleştirmiş sinizdir ve başka bir değişiklik yapmanız gerekmez.

Cihazınızdaki kullanılabilir depolama alanını kontrol edin

Sunucudan bilgi alınırken hata oluştu hatasının çözümü için diğer bir olası yöntem ise, depolama alanı hatalarıdır, bu hatalar giderildiğinde sorun ortadan kalkacaktır.

 • Cihazınızın ana Ayarlar uygulamasını açın.
 • Depolamayı seçin. “Kullanılabilir” alanınız azaldıysa (1 GB’tan az), biraz depolama yeri açmak için cihazınızdan diğer uygulamaların yüklemesini kaldırmanız veya resimler ya da videolar gibi bazı öğeleri silmeniz gerekebilir.

Daha fazla bilgi için Google Play mağazası yardım bölümünü ziyaret edin.

https://support.google.com/googleplay/troubleshooter/6241347?hl=tr&vid=1-635761673861235844-2653207131

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. anonim 4444 dedi ki:

  hepsini denedim ama hala hata veriyor.

 2. Mobildler dedi ki:

  Ne tür bir hata alıyorsunuz? detaylı bilgi verebilirseniz cevap bulmaya çalışalım.

 3. Hasan dedi ki:

  Android telefonumda Google hesabıma bağlanamıyorum google sunucularıyla iletişimde bir problem oluştu daha sonra tekrar deneyin hatası
  Google ile ilgili verileri 0 ladım indirme yöneticisinin verilerini sildim google play sildim yükledim king root indirip hosts dosyasını sildim en son fabrika ayarlarına dönmek kaldı onuda yapmak istemiyorum
  Yeniliklere açığım. Varmı bir yolu ?

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.