MobilShift

Google maps engine nedir

27.02.2014
95
Google maps engine nedir

Google maps engine nedir nasıl çalışır

Google maps engine; Google haritalara katman ekleyerek çeşitli haritalar üretmenizi ve Google maps tabanını kullanarak Kml dosyaları ve dataları ekleyerek verilerinizi görüntüleyebilmenize olanak tanır. Google Maps Engine servisini kullanabilmek için Google hesabınız ile giriş yapmış olmalısınız. Maps engine ” Create Map” Harita oluştur seçeneğinden yeni bir harita oluşturarak bir isim verelim. Burada oluşturduğumuz bizim ana haritamız olacaktır, daha sonra bu harita üzerine katman (Layer) ekleyerek içine verilerimizi aktaracağız.

google-maps-harita-oluşturHarita oluştur’a tıkladığımızda bize haritamıza bir isim verebileceğimiz bir açılır menü sunar, buraya haritamızın ismini yazarak ilk haritamızı oluşturalım.

google-harita-oluşturma

İlk haritamızı oluşturduktan sonra Google Maps görüntüsü ile birlikte haritamızı oluşturacağımız yönetim paneline geçiş yaparız. Burada haritamıza Katman ekleyerek harita oluşturmaya başlıyoruz.

google-harita-ekleme-engine

Burada sol bölümde Layer ekleme ve Temel harita tipini değiştirebileceğimiz bir alan yer alıyor, Roadmap, Satelllite, Hybrid, Terrain gibi temel harita altlığını seçebilirsiniz. Burada haritaya stil eklemenize olanak tanıyan bir alan var en altta Json formatında özelleştirebileceğiniz bir alanda yerleştirilmiştir.

google-maps-engine-harita-tipiSon olarak Layer yani katmanımıza veri eklemeye geldi sıra. Add content sekmesinin altında bulunan Linked KML sekmesine tıkladığımızda Kml dosyamızı eklememize olanak sağlayan bir kutu çıkıyor karşımıza buraya önce Kml dosyamızın ismini daha sonra ise Url bilgisini yazarak Kml dosyasını haritamıza eklemiş oluyoruz. İstersek Kml dosyamızı klasörler altına alabilir birden fazla veriyi gruplandırarak kolay erişim sağlayabiliriz.

google-add-layers

Kml dosyalarımızı eklediğimizde harita üzerinde kml dosyası içeriği katmanlar şeklinde görüntülenir. Google Maps Engine ile katman teknolojisi ve Kml verisi ile değişik, çeşitli ve özelleştirilmiş haritalar üretebilirsiniz. Aşağıda Anadolu Ünivesitesi İki eylül kampüsünde bulunan Fen bilimleri Yer ve Uzay bilimleri enstitüsü kampüsünün Google Maps Engine ile hazırlanmış bir demosunu görebilisiniz.

demo-kml

https://mapsengine.google.com

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.