MobilShift

Google Hesabı Nasıl Açılır?

09.10.2016
271
Google Hesabı Nasıl Açılır?

Google hesabı nasıl açılır? Google tarafından verilen hizmetlerden tam olarak yararlanmak için bir Google hesabı açmanız gerekmektedir. Bir Google hesabı size tüm Google hizmetlerini kullanma imkanı verir.

Bu hizmetlerden bir çoğu ücretsizdir, bu sebeple Google hesabına kayıt olarak Gmail uzantılı bir e-posta hesabı alarak kullanabilirsiniz. Google hesabınızı ücretsiz olarak açabilirsiniz.

Google Hesabı ne işe yarar?

Bir Google hesabı açtığınızda, Google Play mağazasından uygulama indirme başta olmak üzere, Gmail e-posta hesabı, dokümanlar, Hangouts, Google Drive, Youtube Video yükleme, Google Haritalardan daha fazla özellik ile yararlanma, Google Allo ve Duo kullanma gibi bir çok Google hizmetinden yararlanma imkanı vermektedir.

Bu sebeple bir Google hesabınızın olması sizin için oldukça fazla hizmetten hem de fazla özellik ile yararlanma imkanı demektir. Bu yazımızda sizlere bir Google hesabı nasıl açılır anlatmaya çalışacağız. Tüm Google hizmetlerini görmek için resmi sayfayı ziyaret edin. https://www.google.com.tr/about/products/

Google hesabı nasıl açılır?

Google hesabının ne işe yaradığından ve hangi hizmetlerden yararlanabileceğinizi anlattık. Şimdi bir Google hesabı nasıl açılır onu anlatalım.

Google hesabını Gmail üzerinden açarak yönetebiliriz, her ne kadar Gmail hesabı da bir Google hizmeti olsa da, Google hesabınızı açma ve kullanma yönünden en temel bileşendir diyebiliriz.

Google hesap oluşturma işlemi

Google hesap oluşturma ve açma için bir form oluşturulmuştur, bu formda sizden bazı bilgiler istenmektedir. Bu bilgileriniz bazıları kişisel bilgiler bazıları da hesabınız için gerekli bilgilerdir. Google hesap açma için, ana sayfada yer alan formda ilk olarak isim ve soyadı bilginiz istenir.

google-hesabi-acma-1

Google Kullanıcı adı belirleme

Google Açma ve Kaydolma işleminde ad ve soyadı bilginizden sonra en önemli kısım Kullanıcı adı seçimidir. Burada karşımıza 2 seçenek sunulur. Her iki seçenekte de bir Google Hesabı sahibi olacaksınız.

  1. Gmail uzantılı bir e-posta hesabı oluşturmak istiyorum.
  2. Mevcut e-posta adresimi kullanacağım.

İlk seçenekte, Google hesabı oluşturursunuz aynı zamanda Gmail uzantılı bir E-posta sahibi olursunuz, diğer seçenekte ise farklı bir şirkete ait olabilir, mevcut e-posta hesabınızı kullanabilirsiniz. Bu durumda Gmail uzantılı bir e-postanız olmasa da bir Google Hesabınız olur.

Google kullanıcı adı seçimi yapınız.

google-hesap-acma-1

1 Numaralı seçeneği seçtiyseniz, Gmail uzantılı bir e-posta adresi alacaksınız, bu durumda kullanıcı adınızda bu olacak. Bu yüzden benzersiz ve daha önce başkaları tarafından alınmamış olması gereklidir. Buraya yazdığınız kullanıcı adında Türkçe karakterler kullanamazsınız.

Gmail Kullanıcı adınızda sadece harf, nokta ve rakam kullanabilirsiniz, aksi halde kırmızı ile kullanıcı adı seçiminiz onaylanmayacaktır.

Google Hesap Açma Şifre belirleme

Hesap güvenliğiniz için güçlü bir şifre oluşturmanız gerekmektedir. En az 8 karakter ve hem harf hem de rakamdan oluşmalıdır, ancak siz klavyede direkt bulunmayan ve bir tuş kombinasyonu ile yazılabilen (‘^+%&[]) gibi özel karakterleri kullanın. Bu şekilde oluşturacağınız şifre oldukça güçlü olacaktır.

google-hesap-acma-2

Google Hesap açma Doğum tarihiniz

Doğum tarihinizi doğru yazmanız oldukça önemlidir, bu şekilde daha sonra şifrenizi unuttuğunuzda, size sorulabilecek bilgilerdendir, bu sebeple hatırlamanız açısından tam olarak gün/ay/yıl olarak doğum tarihi bilginizi açılır kutudan seçiniz.

18 Yaşından küçük iseniz kendi adına bir Google Hesabı açamazsınız, eğer Doğum günü alanından 18 yaşından küçük bir doğum tarihi girerseniz hesabınız açılmayacaktır.

google-hesap-acma-3

Google Hesap Açma telefon Numarası

Google Hesabı açarken en çok sıkıntı yaşanılan konulardan bir tanesine telefon numarası istenilmesidir. Bir çok kullanıcı telefon numarasını vermekte tereddüt etmektedir. Google hesap açarken telefon numarası vermenizde bir sakınca yoktur.

Google spam olarak sizi rahatsız edecek SMS göndermez veya arama yapmaz. Ayrıca hesap kurtarma işlemlerinde onaylı bir telefon numarası çok işe yaramakta ve hesabınızı anında geri alabilmektesiniz.

Dilerseniz telefon numarası ve ikincil e-posta adresinizi boş bırakmak suretiyle Google hesabı açabilirsiniz veya daha sonradan bir telefon numarası ekleyebilir, değiştirebilir veya silebilirsiniz. İkincil e-posta adresinizde daha sonradan ekleyebilirsiniz.

Bu bilgiler e-posta adresinize erişemediğinizde size gerekli bilgiler olacağını ve hesabınızı daha kolay geri almada yardımcı olacağını unutmayınız.

Gmail olmadan başka bir e-posta adresi ile Google hesabı açıyorsanız işlemin sonunda verdiğiniz e-posta adresini doğrulamanız gereklidir. E-posta adresinize gönderilen e-posta onayını yapmadan hesabınız açılmayacaktır.

google-hesap-acma-4

Google Hesap açma Konum Bilgisi

Google hesabı oluştururken son olarak konumunuzu açılır kutudan yaşadığınız ülke olarak seçin, bu sizin bölgenize uygun seçenekleri sunmada yardımcı olacaktır.

google-hesap-acma-5

Google Hesabı açma işleminde son olarak “Sonraki adım” butonuna tıklayarak hesap açma işlemini bitiriyoruz. Google hesap açma formunda tüm bilgileri anlatıldığı şekilde doldurduysak ve herhangi bir hata alamdan tamamladıysak, hesabımızın açılmasına çok az bir zaman kaldı demektir.

Google Hesap açma Gizlilik ve Şartlar

Karşınıza çıkan Gizlilik ve Şartlar hizmet politikalarını okuyarak onaylamanız gereklidir, eğer şartlar size uygun ise “Kabul ediyorum” butonuna basarak, hesabınızı açma işlemini tamamlayarak giriş yapabilirsiniz.

google-hesap-acma-6

Artık hesabınız açıldı ve Gmail ile ilgili bazı ipuçlarını karşıladınız. Resimli anlatım ile hesabınız hakkında yapabileceklerinizi inceleyerek “İleri” tuşuna basarak diğer ipuçlarına bakın.

google-hesap-acma-7

Google Hesabınızı Yönetin

Hesabınıza girmeye hazırsanız, yeni aldığınız Google hesabı ile birlikte Gmail hesabınıza giriş yapabilirsiniz. “Gmail’e git” butonuna basarak yeni hesabınızda oturum açarak kullanabilirsiniz.

google-hesap-acma-8

Google hesabı açmak için resmi sayfaya gidin

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. yunusemre dedi ki:

    Google hesabı açtım saolun

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.