MobilShift

Google Gmail az güvenli uygulamalara izin verme

05.05.2015
40
Google Gmail az güvenli uygulamalara izin verme

Google, oturum açma engelleme, az güvenli uygulamalardan oturum açma engellemesi nasıl yapılır? Mozilla Thunderbird, eski ios sürümleri, Windows 8.1’den daha eski uygulamalardan oturum açmayı engelleyebilirsiniz.

Google Gmail, en son sürüm güçlü şifreleme teknolojisi kullanmaktadır, Bağlandığınız cihazlarda çalışan bazı uygulamalar aynı şekilde güvenli oturum açma teknolojisi kullanmayabilir, güncel olmayan ve eski teknoloji sistemler ise hesabınızın güvenliğini tehlikeye sokarlar.

Gmail şifremi bilen kim?

Örneğin oturum açtığınız bir Gmail hesabınıza, bir mobil telefon yada tablet üzerinden erişmeye çalıştığınızda, şifreyi doğru girmenize rağmen, oturum açma hatası alırsınız, bunun nedeni Google tarafından uygulanan bir Güvenlik uygulamasıdır. Muhtemelen oturum açmak için kullandığınız, uygulama eski bir şifreleme standardı kullanıyordur.

Gmail’de oturum açma işlemi girişiminden sonra, Gmail adresinize bu durum ile ilgili olarak bir mesaj gönderilir ve durum oturum açma girişimi engellendi ve bu her kimse şifrenizi biliyor, bu kişi siz değilseniz şifrenizi değiştirmenizi öneririz ama bu işlemi yapan siz iseniz bu oturum açma işlemine izin vermeniz gereklidir, şeklinde bir uyarı e-postası alırsınız.

 

Bu ileti aşağıdaki şekilde görünür ve oturum açma girişimine konu e-posta adresi, oturum açma konumu ve tarihi, saati size bildirilir.

google-güvenli-uygulama-izin

Eğer oturum açma işlemi tarafınızdan yapılmakta ve başka bir cihazdan oturum açmanız gerekiyorsa yapmanız gereken az güvenli uygulamalara izin vermek. Bunun için sarı renkli işaretlenmiş olan bağlantıya tıklayın ve gelen ayar kısmından gerekli izni verin.

google-gmail-güvenli-uygulama-izin

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.