MobilShift

Google earth koordinat bulma

07.09.2015
42
Google earth koordinat bulma

Google Earth programında koordinat bulma işlemi nasıl yapılır? Google Earth’ta bir türlü koordinatları bulamadıysanız, aslında oldukça basit olan bu işlemi yapabilirsiniz. Sadece ekrana bakarak, Google Earth programında bir yerin koordinatını elde edebilirsiniz.  Google Earth ile kolayca Koordinat nasıl bulunur yazımızda bulunmaktadır. Bulduğum Koordinatlar hangi sistemdedir yani Google Hangi koordinat sistem ile çalışır?

Google Earth Koordinat tespiti

Google Earth ile koordinat tespit etmek çok kolaydır, Programı açtığınızda, fare imlecini gezdirdiğinizde, alt kısımda koordinatların gösterildiğini zaten göreceksiniz. Burada enlem ve boylam değerleri görüntülenir.

Google varsayılan olarak Coğrafi, yani derece, dakika ve saniye cinsinden koordinat verir, ancak bu koordinat sistemleri dönüşüm ve bazı hesaplama işlemlerinde kullanılamaz, bu yüzden ondalıklı bir sayıya dönüşüm gerekir, Google Earth ile yapacağınız bir ayar ile ondalıklı koordinatların görünmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer bu koordinatları, sadece görmek değil bir yerde kullanmak üzere kaydetmek isterseniz, koordinatını almak istediğiniz yere bir nokta atmalısınız. Google Earth programında yukarıdaki araç kutusunda, iğne işaretine tıklayarak nokta atmak istediğiniz yerin üzerine geliniz.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.