MobilShift

F/P nedir | Fiyat Performans

04.05.2017
85
F/P nedir | Fiyat Performans

F/P nedir? Fiyat Performans Ne demek?

F/p açılımı nedir, ne anlama geliyor? F/P telefonlar hangileri? Genellikle teknolojik cihazlar ve özellikle mobil akıllı telefonlar için kullanılan bir tabirdir. F/P olarak bir çok yerde gördüğümüz bu ibare Fiyat / Performans kelimesini ifade eder, peki tam olarak bununla ne kastedilmek istenir. Fiyat Performans nedir, ne anlamalıyız? Fiyat / Performans dengesi dendiğinde, aklımıza gelecek olan düşük fiyatlı ama performans olarak üst seviyede bir cihaz olduğudur.

Fiyat Performans kavramı çok net bir ifade değildir ve aynı özelliklerde farklı bir cihaz ile alakalı olarak karşılaştırma yapacağımıza zaman karşımıza çıkar, örneğin bir ürün diğer ürüne göre daha üstün özelliklere sahip olmasına rağmen daha ucuz olabilmektedir. Bunun bir kaç sebebi olabilir.

F/P ürünleri genellikle piyasada pazar payı daha az olan, piyasaya yeni gire, yurt dışı menşeili cihazlarda görülür, aynı özelliklerde markalı bir telefona daha fazla ücret ödemek istemeyen kişiler bu cihazları tercih etmektedirler.

fiyat performans nedir

Piyasada yerleşik olan ve büyük pazar payına sahip bazı markalar bulunur, bu markalar akıllı cep telefonları için, İphone, Samsung, Lg, Sony ve Htc olarak sıralanabilir, bu telefonların birbirleri ile rekabeti sağlayan çeşitli özellikte ve fiyat aralığında cihaz modelleri bulunur. Bu markalar pazarda güven sağlamış, yetkili servis ve garanti koşullarını yerine getirmiş, piyasada dolaşımda ve ikinci elde hızlı olarak alınıp satılabilen ve yedek parça, aksesuar konusunda da sıkıntısız cihazlardır.

Ancak her telefonda olduğu gibi hiç bir elektronik cihazın bu anlamda bir garantisi bulunmaz, önemli olan markanın telefona ve müşterisine verdiği değer ön plana çıkmaktadır. Bilindik ve pazara hakim firmalar daha fazla müşteriye sahiptir, dolayısıyla teknik servis ağı geniştir ve popüler olarak pazara hakimdirler.

Bunun dışında Türkiyede genelde ithalatçı firmalar tarafından sokulan uzak doğu menşeili telefonlar bir çok üstün özelliklerine sahip cihazları, markalı ürünlere göre daha ucuz olarak satmaktadırlar, bu tip cihazlar özellik olarak gelişmiş durumda iken, fiyat olarak muadillerine göre avantajlı durumdadır.

F/P ürünleri ithalatçı garantisi altında satılır ve genellikle müşteri portföyü görece daha azdır ve piyasada bulunan telefon sayısı az olduğundan yedek parça ve aksesuar bulma imkanı bulunmakla beraber çeşit daha azdır.

F/P Garanti koşulları

Türkiyede resmi olarak satılan her telefon garanti altında olmak zorundadır, bu yasal bir zorunluluktur, ancak teknik servis ve garanti durumu hizmeti veren firmadan, firmaya değişebilir, kurumsal olarak hizmet veren firmalar olduğu gibi, akside olabilir. İthalatçı firma garantili telefonlarda genellikle, telefonu yurt dışından getiren firma tarafından garanti koşulları sağlanır, bu durum bazı durumlarda tüketiciye sıkıntılar yaşatabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.