MobilShift

Facetime çok internet yermi | Ne kadar Harcar

16.11.2016
725
Facetime çok internet yermi | Ne kadar Harcar

Facetime çok internet mi kullanıyor? Facetime ücretli mi? Ne kadar internet tüketiyor. Facetime dakikadan mı gidiyor? bu sorular bir çok iPhone kullanıcısının aklına takılıyor. iPhone görüntülü görüşme uygulaması olan Facetime acaba internetimden çok fazla veri tüketiyor mu?

Öncelikle Facetime uygulamasının çalışma mantığından bahsedelim. FaceTime uygulaması internet tabanlı bir uygulama olduğundan, geçerli bir internet bağlantısına ihtiyaç duyar.

Facetime kullanıcılarının merak ettikleri bir konuda uygulamanın ne kadar internet harcadığı konusudur. Bu yazımızda sizlere Facetime uygulamasının internet kullanım oranlarını ve miktarlarını belirten bir yazı hazırladık. Facetime ne kadar internet harcar, veri kullanımı ne kadardır merak ediyorsanız aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Facetime Ne Kadar İnternet Harcar?

FaceTime söylediğimiz üzere, internet bağlantısına ihtiyaç duyar, peki sesli veya görüntülü görüşmede ne kadar veri kullanımı gerçekleşir? Bu sorunun yanıtını bulmak için yapılan araştırmalara göre bazı testler yapılmış ve ortalama bir sonuç bulunmuştur. Elbette bu kişinin yaptığı görüşme süreleri, internet hızı ve görüntü kalitesi vb. nedenlerle değişebilir. Ama yapılan araştırmalara göre ortalama bir değer bulunmuştur.

Yapılan test sonuçlarına göre iPhone cihazı üzerinden bir test çalışması yapılmış ve 3G ve 4G mobil veri üzerinden de test gerçekleştirilmiştir, buna göre oluşan rakamlarda şu şekilde gerçekleşmiştir.

 • Arama Süresi : 10 Dakika
 • Data Gönderimi: 14.6 MB
 • Data Alımı: 15.1 MB
 • Total data kullanımı: 39.7 MB

Görüldüğü gibi ortalama 10 dakika FaceTime görüşmesi sonuçlarına göre 10 dakikalık bir görüşmede 30 MB veri kullanımı gerçekleşmiştir, buna göre 1 Dakikalık görüşmede 3 MB veri kullanımı olacağını göstermektedir.

 Saniyede: 0.051 MB

 Dakikada: 3.01 MB

 Saatte:  183.9 MB

FaceTime Veri Ölçme İşlemi

Eğer bir Wi-fi ağına bağlıysanız bunun çok bir önemi olmayacaktır. Ancak hücresel yani mobil veri kullanıyorsanız internet kotanız bu durumdan oldukça etkilenecektir. Dilerseniz konuşmalarınızın ne kadar internet verisi kullandığını ölçebilirsiniz.

Facetime uygulamasının ne kadar veri harcadığını kontrol edebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki işlemleri yapınız.

 • ‌FaceTime‌ uygulamasını açın.
 • Son aramalar listesinde, bir kişinin adının yanındaki “i” üzerine dokunun.

Kişi kartının üst kısmında aramanın tarihi, saati ve kullanılan veriler listelenecektir.

Telefon Arama Kayıtlarından geçmişe dönük veri sorgulama yapabilirsiniz. Facetime belirli bir süre boyunca kayıtları tutar. Ancak telefon kaydı daha uzun süre geçmiş bilgilerini saklayabilir. Bu durumda telefon kayıtlarından geçmiş verileri görebilirsiniz.

Telefon Kayıtlarından Facetime Veri Sorgulama

 • Telefon uygulamasını açın.
 • Arama listesinde, arayanın adının veya numarasının altındaki metinde “‌FaceTime‌ Video” veya “‌FaceTime‌ Ses” yazan birini bulun.
 • Adın veya numaranın yanındaki “i” düğmesine dokunun.

Kişi kartının üst kısmında aramanın tarihi, saati ve kullanılan veri miktarı listelenir.

Genel FaceTime Kullanımı Nasıl Görülür?

Sayacın son sıfırlanmasından bu yana yaptığınız tüm ‌FaceTime‌ verilerini toplayan bir sayaç bulunur. Geçerli dönem boyunca genel ‌FaceTime‌ veri kullanımınızı da bu bölümden kontrol edebilirsiniz.

 • Ayarlar uygulamasını açın.
 • Hücresel üzerine dokunun.
 • ‌FaceTime‌’a ilerleyin.

Sayaç üzerinde toplam veri kullanımı görüntülenir. Dilerseniz sayacı manuel olarak sıfırlayabilirsiniz. iOS sürümü yüklendiğinde de sayaç sıfırlanır.

Toplam veri kullanımını haftalık veya aylık olarak takip etmek için, Hücresel arayüzün en altına gidip İstatistikleri Sıfırla’yı seçerek sayacı düzenli olarak sıfırladığınızdan emin olun.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.