MobilShift

Facebook Lite Ne Demek | Lite Sürüm Ne işe Yarar

18.04.2018
162
Facebook Lite Ne Demek | Lite Sürüm Ne işe Yarar

Lite; İngilizce de “Biraz” anlamında kullanılan bir kelimedir. Lite kavramının ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını, sosyal medya ve mobil sektör içinde kullanım kısmına değineceğiz.  Bir çoğunuz duymuşsunuzdur, Facebook Lite, Huawei Lite ya da Lite versiyon ya da sürüm gibi kavramları. Şimdi bunlara kısaca değinelim ve Lite kavramını anlamaya çalışalım.

Lite bir ürünün daha alt veya düşük versiyon ya da sürümü için kullanılan bir terimdir. Bu bir ürün ya da servis olabilir. Daha kısıtlı ve düşük performanslı anlamında kullanılır. Yani bir ürünün daha alt sürümü diyebiliriz.

Lite Nedir?

Örnek vermek gerekirse, Facebook mobil uygulaması ile, mobil cihazlardan Facebook hesabımızı kullanabiliriz, ancak çoğu ülke veya bölgede düşük internet bağlantısı ve düşük performanslı telefonlar sebebi ile, son sürüm uygulamalar çalışmaz ya da oldukça yavaş hizmet verebilir.

lite ne demek

Bu gibi durumlar için, Facebook Lite sürümü devreye girer ve daha küçük boyutlarda bir uygulama ile daha az enerji harcayarak hizmetlerin kullanılmasına olanak sağlanmış olur. Bir çok mobil uygulamanın bu şekilde Lite sürümü mevcuttur.

Lite kavramı mobil cihazlarda da kullanılan bir kavramdır. Bir çok cep telefonu modelinin Lite sürümü bulunabilir. Lite sürümler, ana sürüm cihazlara göre daha düşük özelliklerdedir. Örneğin Huawei P10 ve Huawei P10 Lite modelleri, farklı teknik özelliklere sahiptir. Lite modeli, gerek işlemci, gerekse Ram ve diğer özellikler bakımından ana modelden daha düşük teknik kapasiteye sahiptir.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.