MobilShift

Facebook Kodmatik Giriş Sorunu | SMS Gelmiyor

08.09.2020
129
Facebook Kodmatik Giriş Sorunu | SMS Gelmiyor

Facebook Kodmatik ile giriş sorunu nasıl çözülür? Facebook hesap girişinde SMS gelmemesi sonucu çıkan bir sorundur ve kullanıcılar hesaplarına erişimde sıkıntılar yaşamaktadırlar.

Facebook girişinde bir güvenlik önlemi olarak devreye alınmış olan Kodmatik, bir çok kullanıcının hesaplarına erişememesine sebep olmaktadır. Peki Kodmatik sorunu nedir ve neden kaynaklanır? Facebook SMS gelmemesi sonucu Kodmatik sorunu ile merak ettiğiniz şeyler ve hesabınıza nasıl giriş yapabileceğiniz hakkında yardımcı olabilecek olan bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Facebook SMS gelmiyor Sebebi Nedir?

Facebook girişinde normal şartlarda bir kullanıcı adı ve şifre gerekir, kullanıcı adı yerine bir e-posta adresi veya hesabınıza tanımlı olan bir cep telefonu numarası kullanılır, şifre alanına ise belirlediğiniz şifreyi girmeniz gereklidir. Ancak şifrenizi unuttuğunuz, hesabınızın çalınması gibi durumlarda, kayıtlı e-posta adresiniz veya tanımlı cep telefonu numaranız kullanılarak hesap geri alınabilmektedir.

Ancak bu işlemi yaparken SMS gelmiyorsa, hesabınızı geri almak ya da hesabınıza erişmek oldukça zor hatta imkansız bir hale gelmektedir. Bunun sebebi ise Kodmatik denen uygulamadır. Aslında bir güvenlik uygulaması olan Kodmatik, bu gibi durumlarda, sıkıntılı bir hal alabilmektedir.

Facebook Kodmatik Nedir?

Facebook kodmatik, Facebook hesabınız içinden tek kullanımlık ve belirli bir süre (genellikle 30 veya 60 saniye) geçerli olan ve sadece ilgili hesabın içinde geçerli olan bir güvenlik uygulamasıdır. Facebook ayarlarından bu özelliği aktif ettikten sonra kullanabileceğiniz bir uygulamadır. Facebook Kodmatik, “iki faktörlü kimlik doğrulaması” için kullanılır. Kodmatik kodları 6 haneli olarak üretilir ve cep telefonu haricinde farklı cihazlarda oturum açmak için kullanılır.

Facebook Kodmatik için İki Faktörlü Kimlik Doğrulamasını aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Bu işlem sonucunda artık güvenlik kodunuz bu şekilde üretilecektir ve bu yüzden bu kod size SMS olarak gelmez.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamasında iki seçenek yer alır, bunlar Kodmatik ile şifre üretimi, diğeri ise SMS ile tek kullanımlık şifre üretimidir. Bu iki seçenekte yer alanlardan hangisi aktif hale getirirseniz diğer seçenek kullanılmaz. Kodmatik seçeneğini aktif hale getirirseniz, bu durumda hesabınıza giriş esnasında SMS gelmez, bunun yerine Kodmatik ile üretilen 6 haneli tek kullanımlı şifreyi kullanmanız gerekmektedir.

Eğer hesabınıza da Kodmatik aktif ise, hesaplarınızın oturumunu kapatmadan önce 3. parti bir uygulama ile entegre etmeniz gerekmektedir. Aksi halde tüm oturumlar kapatıldığında hesabınıza erişim sağlayamazsınız.

Google Authenticator, LastPass gibi 3. parti yazılımlar ile Facebook Kodmatik eşleştirebilirsiniz, böylece her durumda hesabınıza giriş yapmanız mümkün olurken, aksi halde hesaplarınıza erişiminizi kaybedersiniz.

Kodmatik Aktif ve SMS Gelmiyor Ne yapmalıyım?

Facebook Kodmatik aktif ve SMS gelmiyor, şifrenizi değiştiriyor ama hesabınıza giriş yapamıyorsunuz, çünkü Kodmatik ile üretilen şifreyi sizden istiyor ve hesabınıza giriş yapamadığınız için bu kodu da üretemediğiniz ve 3.parti bir yazılımda da tanımlı olmadığına göre, durumu ancak Facebook’a bildirmenizden başka bir yol bulunmamaktadır.

Bu durumda yaşadığınız sorunu aşağıdaki formu doldurarak ve resmi bir kimlik belgesini Facebook’a göndererek çözmekten başka bir yöntem bulunmamaktadır.

https://www.facebook.com/help/contact/183000765122339

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.