MobilShift

eSIM Nedir Ne işe yarar? | e-SIM Özellikleri

06.10.2017
323
eSIM Nedir Ne işe yarar? | e-SIM Özellikleri

eSIM Nedir Ne işe yarar?

eSIM nedir, ne işe yarar, hangi ülkelerde ve hangi telefonlarda kullanılır? eSIM teknoloji hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Uzun yıllar içinde teknolojik gelişmeler içinde belki de değişmeyen tek şey, mobil bağlantı için gerekli olan bir SIM kart’tır.

Ancak Google tarafından piyasaya sürülen Pixel 2 modelinde SIM kart yuvası bulunmuyor, peki bu tam olarak nasıl oluyor?

eSIM, normal bir sim kart işlevini yapar ancak, çıkarılabilir bir sim kart değildir, eSIM kart cihaz içinde yerleşik olarak bulunur ve dışarından bir kart girişi yapılmaz.

eSIM kart Nasıl Çalışır?

eSIM kart Google Pixel 2 ile kullanılan bir teknolojidir, bu teknolojiye göre, cihaz içinde yerleşik olarak bulunan ve sim kart görevini yerine getiren bir modül bulunur, işlevi normal bir sim kart ile aynı olmasına rağmen tek önemli farkı cihaz içine yerleşiktir.

eSIM kartın cihaz içinde yerleşik olması bazı avantajları bulunur, telefon kasasında fazladan bir sim kart girişi olmayacağı için tasarımı ve kullanımı daha farklı olacaktır.

Aynı zamanda, sim kart görememe ya da sim kart okuma sıkıntılarını ortadan kaldıracağı için bu da ekstra bir avantajdır.

eSIM nedir

eSIM Kart Özellikleri

Bunun çalışabilmesi için hücresel veri ağına bağlanması gereklidir, ancak bu durum mobil operatörlerinde desteğine ihtiyaç duyacağı için üreticilerin operatörler ile anlaşma sağlamaları gerekiyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde bir Google Projesi olan Project Fi abonelerine SIM kart takmadan, mobil ağa katılmaları aynı WiFi ağına bağlanmak kadar kolay bir hale geliyor.

Yakın zamanda tüm Dünya ülkelerinde kullanılmaya başlanması muhtemel olan bu teknolojiye göre, mobil operatör ile üreticinin kullandığı eSIM arasındaki veri alışverişi için sadece bir abonelik yetecek.

eSIM Ne Zaman Kullanılacak?

eSIM olan bir telefona sahip olduğunuzda, artık sim kart takma, bekleme ya da değiştirme gibi problemleriniz olmayacak, sadece abonesi olduğunuz mobil operatörün ağına bağlanmak için bir tuşa dokunarak bağlanabileceksiniz.

 

eSIM kullanabilmek için gerekli düzenlemeler yapıldığında, altyapısı uygun olan tüm ülkelerde bu teknolojiye geçilmesi bekleniyor, buna paralel olarak telefonlarda yer alan SIM kart girişlerinin de zamanla tarihe karışması mümkün olacağa benzer.

Daha detaylı bilgi almak ve Pixel 2 cihaz bilgilerine ulaşmak isterseniz, Project Fi web sitesine gidin .

 

 

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.