MobilShift

En çok aranan kelimeler nasıl bulunur

10.08.2015
142
En çok aranan kelimeler nasıl bulunur

Google en çok aranan kelimeler nasıl bulunur?

Google’da en çok aranan kelimler listesine nasıl ulaşabilirim. Google En sık aranılan kelimeler nasıl bulunur? Google Trend ile Dünya ve Türkiyede yapılan aramalar kaydedilir ve belirli bir arama hacmine ulaşan kelimeler listelenir. Bu liste Google/trends sayfası altında kullanıcılar ile paylaşılır? Google Trend sayfasında sizi arama hacmini görmek istediğiniz, kelime, zaman aralığı veye bölge olarak seçim yapmanıza olanak sağlayan bir kriter seçimi alanları karşılar.

Google 2004 yılından bu yana Dünyada bir bölgede, belirli bir zamanda ve belirlediğiniz bir kelime grubunu arayarak hacmini arama trendini görebileceğiniz güçlü araçlar sunar. Google Trends ana sayfasında ilk girdiğinizde, o güne ait popüler aramalar karşınıza gelir ve son 24 saat içinde yapılan arama hacimlerine ait küçük bir grafik gösterilir.  Siz Sol bölümden tarihi değiştirmek suretiyle eski trendlere ulaşabilirsiniz.

Google Trends Arama yapmak

Google Trends sayfasındaki, aşağıda şekilde ok ile gösterilen alanlardan, Kategori seçimi yapabiliri hemen yanından ise Dilediğiniz bir ülke seçerek, girdiğiniz kriterlere göre arama yapabilirsiniz.
google-trends

Buraya kadar genel olarak, bulunduğumuz ülkeye ait güncel olan Trend olan başlıkları gördük, bu aramalara göre oluşturulmuş olan bir listedir ve günlük, hatta saatlik olarak değişebilmektedir. Şimdi Listede bulunan küçük Grafik simgesine tıklayarak , arama detayına girelim. Arama detayında, bu aramanın hangi detaylara sahip olduğunu görebileceksiniz.

Google Arama trends Detayları

Google arama trendlerinde detaylar bölümünde neler bulunur? “Aramaya zaman içinde gösterilen ilgi” yani, arama hacmi zaman içinde hangi aralıklarda artmış yada eksilmiş, grafikte görülen çizgi bunu ifade etmektedir.

Bu arama en çok hangi şehirlerde daha çok ilgi görmüş, arama daha fazla yapılmış. Bu arama sorgusunda hangi arama kelimeleri kullanılmış, en çok kullanılan kelimelerin bir listesi bulunur.

 

google-trends-detay

https://www.google.com.tr/trends/explore#geo=TR&date=today%201-m&cmpt=date&tz=Etc%2FGMT-3

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.