MobilShift

Ekranı Sarartan Program | Bilgisayar Ekranını Filtreleyin

05.11.2018
176
Ekranı Sarartan Program | Bilgisayar Ekranını Filtreleyin

Her gün, saatlerce vakit geçirdiğimiz bilgisayarların ekranlarının göz sağlığımızı bozduğu bir gerçek, özellikle doğal olmayan mavi ışık gözlerin erken yaşlanmasına ve görme problemlerine yol açabiliyor. Ama bilgisayara bakmak zorunda olduğumuz da bir gerçek, bu durumda ne yapmamız gerekiyor?

Bilgisayar ekranları, telnolojileri gereği, gözle görünen veya gözün algılamayacağı bazı zararlı ışınım yapar, bu ışıklar uzun süre kullanımda göz sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle çocuklar bu durumdan olumsuz etkilenebilmektedir. Mümkün olduğunda daha az bilgisayar monitörlerine bakmak en iyisi olsa da, bu durum her zaman mümkün olmaz.

Gözleri Bilgisayar Monitöründen Koruma Programı

Bilgisayar monitörlerindeki zararlı ışınlardan korunmanın en kolay ve basit yolu, buna uygun bir program kullanmaktır. Ekranda ışıma yapan mavı ışığı filtreleyerek, gözümüzü bir nebze olsun korumaya yönelik hazırlanmış programlardan f.Lux isimli program alanında en başarılı olanlarındandır. Gün ışığına göre, bulunduğunuz konumdaki günışığına göre otomatik olarak ekran parlaklağını ayarlayarak göz sağlığınızı korumaya yardımcı olmaktadır.

f.lux programı

F.lux Programını indirme linki aşağıda yer almaktadır, program oldukça küçük boyuta sahip ve kurulumu ise kolay ve basittir. F.Lux programını kurduktan sonra yapmanız gereken tek ayar ise, sağ bildirim alanında çıkan Location alanına bulunduğunuz konumu – Şehri seçerek kaydetmektir. Bundan sonra F.lux sizin için günışığına göre otomatik olarak ekran parlaklığını ayarlayacaktır.

Dilerseniz, ekran parlaklığını, manuel olarak elle ayarlayabilirsiniz, bunun içini turuncu işaretçiyi skala üzerinde hareket ettimeniz yeterlidir. Aşağıdaki linki kullanarak resmi siteden F.lux programını indirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.