MobilShift

E-devletten öğrenci belgesi nasıl alınır

24.07.2015
199
E-devletten öğrenci belgesi nasıl alınır

Türkiye’nin en çok kullanılan mobil devlet uygulaması olan E-Devlet üzerinden bir çok işlem yapılabilir. Bunlardan biriside öğrenci belgesi almaktır. E-Devlet kapısı üzerinden Üniversite öğrenci belgesi nasıl alınır?

Hemen E-Devlete giriş yaparak varsa kayıtlı bir öğrenci belgenizi alabilirsiniz. Ancak E-Devlet kapısından öğrenci belgesi almak için, E-Devlet kapısına giriş şifreniz olmalıdır. E-Devlet şifreniz yoksa bir seferlik herhangi bir Ptt şubesine giderek Kimlik ibraz ederek, 2 Tl karşılığında alınır. Şifrenizi tekrar almak istediğinizde ödeyeceğiniz ücret ise 4 TL olarak belirlenmiştir.

E-Devlet şifresi nasıl alınır?

E-Devlet şifresini de aldınız ve artık, E-Devlet kapısında birçok size özel işlemi yapabileceksiniz, Bu işlemler içinde bu yazıda anlatılacak olan Üniversitede öğrenci olarak kayıtlı olduğunuzu gösteren, Öğrenci Belgesidir. “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” Yök, işlemleri altında bulunan “Öğrenci Belgesi Sorgulama” linkine tıklayarak, kayıtlı olduğunuz üniversiteye ait öğrenci belgenizi görüntüleyebilirsiniz.

e-devlet-öğrenci-belgesi

[highlight] https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama?submit [/highlight]

Öğrenci belgesi sorgulama işlemleri menüsünde, öğrencisi olduğunuz Üniversite ve kayıtlı bulunduğunuz bölüm, görüntülenir ayrıca Öğrenim türünüz ve kayıt olduğunuz tarih bilgisi de yer alır. Tüm öğrenci belgesini görmek ve çıktısını alabilmek için Detay butonuna basmanız gerekmektedir.

e-devlet-öğrenci-belgesi-sorgulama

Detay butonuna bastığınızda karşınıza, öğrenci belgesi gelecektir, Pdf formatında hazırlanan veriler, anlık olarak oluşturulur, resmi işlemlerde kullanılamaz ve tereddüt halinde ilgili üniversite kayıtları geçerlidir. Verilen öğrenci belgesi, bilgilendirme amaçlıdır.

e-devlet-yök-öğrenci-belgesi-görüntüleme

https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama?submit

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.