MobilShift

Dummy Operatör Nedir

25.10.2017
293
Dummy Operatör Nedir

Bazı mobil telefon kullanıcılarının, telefon kullanım detaylarında görebilecekleri bir detay olarak Dummy operatör ibaresi nedir ve ne anlama gelmektedir? Herhangi bir ücret öder miyim? Ya da tam olarak bu nedir? diye paniklemeyin ve hemen endişelenmeyin Dummy operatör sandığınız kadar, kötü bir şey olmayabilir.

Mobil cihaz kullanıcıları, fatura detaylarında, alışmadık bir ibare gördüklerinde ister istemez, telaşlanıyor ve faturalarına ek bir ücret geldiğini düşünüyorlar. Faturalarda yer alan Dummy operatör ibaresi, nedir?

Dummy Operatör Nedir?

Dummy operatör, anlamı Kukla Operatör demektir, bunun anlamı ise, bir veri alışverişi yaparken test için kullanılan bir işlem anlamına gelir. 3g ve 4.5G haberleşmesinde, bazı durumlarda test amaçlı olarak veri gönderme ve alma işlemleri yapılabilir, bu durumda normal operatör üzerinden olmayan sanal olarak oluşturulan kukla bir operatör üzerinden yapılan işlemlerdir.

Aslında kullanıcı tarafında herhangi bir ücret ve maliyeti olmasa da bu işlem bazı durumlarda faturaya yapılan işlemin gözükmesi amacıyla bu şekilde yazılabilmektedir.

Kısacası, faturanızda Dummy operatör ibaresi adı altında bir işlem görürseniz, hemen telaşlanmayın ve panik yapmayın, sadece faturanızda yapılan bu detay için müşteri hizmetlerini arayarak daha fazla bilgi alarak, durumun kontrol altında olduğunu teyit etmeniz yeterli olacaktır.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.