MobilShift

Data roaming nedir

26.03.2017
92
Data roaming nedir

Data roaming nedir? Türkçesi dolaşım anlamına gelen Roaming kelimesi nedir? Mobil teknolojinin gelişimi ile birlikte Data Roaming kavramını ortaya çıkarmıştır. Basitçe bir mobil operatöre bağlı bir kullanıcının, bu özellik sayesinde abonesi olmadığı diğer mobil operatör ağlarına bağlanarak kullanmasıdır.

Data roaming nedir?

Roaming nedir açıkladıktan sonra nasıl çalıştığından bahsedelim birazda. Bu özellik için, mobil operatörlerin yaptıkları anlaşmalar vardır. Bu özelliği aktif olan cihazları ağa kabul etmesiyle başlar. Genellikle konumları çok sık değişen kullanıcılar vardır. Örneğin farklı bir ülkeye gittiğinde, cep telefonlarını kullanmak isteyen kullanıcılar olabilir.

Bu ihtiyaçtan dolayı bulundukları ülkedeki mobil operatöründen hizmet almaya başlarlar. Hizmet aldıkları mobil operatörüm tüm hizmetlerinden yararlanırlar.

Bu özellik için telefonunuzda “Data roaming” aktif edilmesi gerekmektedir. Bu özellik aktif edildiğinde, telefon sinyal aldığı anlaşmalı mobil operatörün mobil ağına dahil olur. Bu şekilde cep telefonundan, konuşma, SMS ve internet hizmetini almaya devam ederler.

data roaming nedir

Data roaming ücretlendirmesi nasıl yapılır?

Data roaming farklı bir teknoloji ile farklı mobil ağları kullandığı için, ücretlendirmesi farklıdır. Roaming yurtiçi tarifeden farklı olmaktadır. Bu sebeple Yurtdışından farklı mobil operatörlerden hizmet almaya başlanmadan önce, bu ücretler hakkında bilgi alınması gereklidir.

Data roaming avantajları nelerdir?

Data roaming özelliğinin bir çok avantajı vardır. Bunlar  mevcut telefonunu, yurt dışında da kullanmak isteyen kullanıcılar için önemli bir özelliktir. Herhangi bir numara değişikliği olmadan, mevcut telefonlarından, yurtdışında da kullanabilmelerine olanak sağlayan bir sistemdir.

Data roaming sorunları nelerdir?

Data Roaming nedir detaylı bir şekilde açıkladık. Şimdi birazda bu hizmetin bazı sorunlu durumlarından bahsedelim. Roaming anlaşması iki mobil operatör arasında imzalandığı için bazı sorunlar çıkabilmektedir. bazen karşılıklı olarak hizmet veren mobil operatörler  bu anlaşmalara yanaşmaz ve bu  durumda kullanıcı hizmet alamaz.

Türkiye’de Türkcell ve Vodafone bu kapsamda Türk Telekom şirketi ile Roaming anlaşması yapmayı reddetmiştir.

Operatörler arası teknoloji farkı sizi üzebilir.

Roaming hizmeti alan kullanıcılar mobil operatörler arasındaki teknoloji farkı sebebiyle bilmeden yüksek bant genişliğinde hizmet alabilirler. Bu durumda yüksek ücretlendirmeler ile karşılaşabilirler.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise, Roaming süresinde kullanıcı, aldığı çağrılar içinde ücret ödemek durumunda kalabileceğidir. Bu durumu bilmeyen kullanıcı için sorun yaratabilir. Bu sebeple Roaming hizmetinden yaralanırken gelen çağrıların ücretlendirileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

Roaming hizmeti almayı düşünen kullanıcıların mobil operatörlerinden anlaşmalı operatörler hakkında bilgi almaları yararlı olacaktır.

Vodafone yurt dışı hizmeti için bilmeniz gerekenler

Vodafone kullanıcıları için Yurt dışına gitmeden yapılması gerekenler şu şekildedir. Telefonlarından  *121# yazıp arama tuşuna basarak hizmeti aktif etmeleri gerekir. Ya da yurt içinde «ROAM AC» yazıp 7048’e SMS göndererek hattınızı yurt dışında kullanıma açmaları gerekir.

Vodafone yurtdışı kullanım ücretleri ile ilgili Vodafone resmi sitesine giderek bilgi almak için tıklayınız.

Vodafone yurt dışı dolaşım ücretleri ve tarifeler

Turkcell yurt dışı hizmeti için bilmeniz gerekenler

Turkcell kullanıcıları hatlarını yurt dışında kullanmak için “Yurt Dışında Kullanım”ı açmaları gerekmektedir.  Faturalı hat sahipleri yurt içinde ROAM yazıp 2200’e ücretsiz SMS göndermeleri gerekmektedir. Hazır Kart kullanıcıları *111#’i ücretsiz olarak tuşlayıp aramaları gerekmektedir.

Turkcell yurt dışı tarifleri

Türk Telekom yurt dışı hizmeti için bilmeniz gerekenler

Türk Telekom aboneleri ise yurt dışı kullanıma açmak için hemen *150#’yi tuşlamaları yeterlidir.

Türk Telekom yurt dışı tarife bilgisi

Roaming hizmeti için akıllı telefonunuzda yapacağınız ayarlar nelerdir?

Akıllı telefonunuzdan “mobil veri” seçeneğini açmalısınız. Ayrıca aramaları başında mutlaka ülke kodu ile birlikte yapmaları gerekmektedir.  Ülke kodunun başına ise mutlaka “+” işaretini koymamanız gerekmektedir.

Bu yazıda ayrıntılı bir şekilde Data Roaming nedir ve ne işe yarar konusuna değindik. Konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi yorum bölümünden ekleyerek bize iletebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.