MobilShift

Chrome Shockwave Flash Hatası Çözümü

06.01.2015
161
Chrome Shockwave Flash Hatası Çözümü

Chrome Shockwave çökme hatası çözümü

Chrome kullanıcılarının zaman zaman canını sıkan Flash Shockwave çökme sorunudur, Flash tabanlı uygulamalarda başta Youtube olmak üzere çeşitli oyunlarda belirli bir süre sonra alınan hatadır. Bu hatanın size özel bir sebebi olmakla beraber sorun Chrome tarayıcısının Flash eklentilerinden kaynaklanır, Bilgisayarınızda Flash yüklü durumda iken, Chrome ayrıca bir eklenti daha kurarak Chrome üzerinde 2 adet Shockwave eklentisi oluşmasına sebep olur, bu sorunun %90 çözümü ise bu eklentilerden birisini devre dışı bırakarak Chrome tarayıcısını yeniden başlatmak olacaktır.

 Chrome Flash eklentisini devredışı bırakma

Chrome eklentileri için aşağıdaki adımları izleyiniz yada kısayoldan bu ayarlara ulaşmak için tarayıcınızın Url kısmına [highlight] chrome://plugins/ [/highlight] yazınız.

  1. Ayarlar menüsünden
  2. Gelişmiş ayarları göster
  3. İçerik ayarları
  4. Eklentiler
  5. Eklentileri ayrı ayrı devredışı bırak

Menülerinden de ulaşabileceğiniz eklenti yönetim menüsünden 2 tane olan Flash Shockwave eklentilerinden birisini devredışı bırakarak Chrome tarayıcısını tekrar başlatınız. Muhtemelen sorununuz bu şekilde çözülecektir.

 

chrome-Shockwave-çökme-sorunu

Chrome Flash Shockwave çökme sorunlarına yol açabilecek diğer durumlar

Ender görülen Shockwave çökmelerine yol açabilen eklentilerde bulunabilir. Eğer Chrome üzerinde Adblock vb. engelleyici bazı eklentiler varsa bu eklentileri devredışı bırakmayı deneyiniz. Sisteminizde bulunan bazı virüs, trojan benzeri zararlı yazılımlarda bu tip sorunlara yol açabilmektedir.

Bunların dışında dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta Flash sürümünüzün güncel olmamasıdır, Flash player uygulamasını güncelleyerek sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Chrome tarayıcısını sıfırlayarak fabrika ayarlarını döndürmeyi deneyebilirsiniz, Chrome varsayılan ayarlara dönmek için daha önce anlatmış olduğumuz Chrome Hard reset nasıl atılır isimli makalemizden faydalanabilirsiniz.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.