MobilShift

Cep Telefonları Hangi Durumlarda Garanti Dışı olur?

08.10.2019
43
Cep Telefonları Hangi Durumlarda Garanti Dışı olur?

Cep Telefonlarında Garanti Kapsamları Durumları

Akıllı cep telefonları hangi durumlarda garanti dışı kalır? Akıllı telefonların garanti kapsamı dışında kalmaması için ne yapmak ve nasıl kullanmak gereklidir?

Akıllı cep telefonlarının garanti dışında kalmaması için ne yapılması gerekir, cep telefonlarında kullanıcı hatası nedir? Hangi durumlarda kullanıcı hatası denilir ve garnti kapsamı dışında kalır?

Cep telefonlarındaki garanti süreleri genelde 2 yıldır, tüm elektronik ürünlerde olduğu gibi, kullanıcı hatası dışındaki durumlarda yani garanti kapsamına giren durumlarda geçerlidir.

Elektronik cihazlar çabuk bozulur ve oldukça hassastır. Bu sebeple siz garantiye başvurduğunuzda firmalar arızanın kullanıcı kaynaklı veya firma kaynaklı olup olmadığını tespit ederler. Kullanıcı hatası ise sizden belirli miktarda ücret talep edip arızayı giderir, firma hatası ise ücretsiz arıza giderir veya cihazın yenisi verir. Peki cihazınız hangi durumlarda garanti dışı kalır?

Şarj Aleti

Cep telefonunuza uygun olarak üretilmemiş bir şarj cihazı kullandığınızda, cep telefonunuzda oluşabilecek olan olası arızalar tespit edildiğinde garanti dışı kalabilir ve bu durumda meydana gelebilecek olan arızaları ücret ödeyerek yaptırmak durumunda kalabilirsiniz.

Cihazınızın şarj aleti, cihazın çekeceği enerji miktarına uygun watt ve amperde olması ve kablosununda uygun bir şekilde üretilmiş olması gerekmektedir. Bir cihaza ait orijinal şarj kablosunu kullanmak hem batarya ömrü hemde cihaz sağlığı için önemlidir.

Cihazınıza ait orijinal bir şarj aleti kullandığınızda, bataryasında meydana gelebilecek olan arızalar, kullanıcı hatası olmamasının tespiti durumunda garanti kapsamında değerlendirilir.

telefonlar hangi durumlarda garanti disi kalir?

Telefonlar hangi durumlarda garanti dışı kalir?

Sahte şarj aletleri telefonlarınızın garanti dışı kalmasına sebep olabilir.

Sıcaklık

telefonlar hangi durumlarda garanti disi kalir?

telefonlar hangi durumlarda garanti disi kalir?

Telefonunuz oyun oynarken veya normal kullanımlarda ısınır. Bu gibi durumlarda doğru bilinen fakat yanlış olan telefonu buzdolabında soğutmak cihazınızın garanti dışı kalması için bir sebeptir. Bunun yanı sıra telefonunuzu güneşte unutmanız birçok donanıma hasar verir. Örneğin batarya şişmesi, ekran yanması, kamera yanması vb. Bu sebeple aşırı sıcak ve aşırı soğuk cihazınızın garanti dışı kalmasına sebep olur.

 

Root Atmak Garantiyi Bozabilir

root atma nedir

root

Root diye adlandırılan bu işlem, cihazın kök dizinine yani Android dosyalarına müdahale edilmesine olanak tanıyan bir işlemdir.

Jailbreak veya root işlemi telefonunuza yazılımsal anlamda zarar verir. Bu da cihazınızın garanti dışına çıkmasına bir sebeptir. Cihazınıza root attığınız zaman garanti dışı kalır fakat root kaldırıldığı zaman garanti kapsamına girecektir.

Cihaza Root diye tabir edilen işlem, ana yazılımına müdahale edilmesi anlamına geleceğinden, bu durumda cihaza müdahale edildiği anlamına geleceğinden de bu durumunda da garanti kapsamı dışına çıkacaktır.

Özellikle garantisi bitmemiş olan bir cihaza Root diye tabir edilen işlemi yapmayınız.

Ekran 

 

Telefonlar Hangi durumlarda garanti disi kalir?

telefonlar hangi durumlarda garanti disi kalir?

Ekranınızın kırılması veya çizilmesi cihazın  darbe aldığını gösterecektir. Bu sebeple cihazınız garanti kapsamı dışında kalacaktır. Telefonunuzun ekranını değiştirmeniz ise bu gerçeği değiştirmeyecektir. Aynı zamanda cihazınız bir tamir işlemi görmüşse yine garanti dışı kalacaktır.

Sıvı Teması Durumunda Garanti Durumu

Cihazınıza sıvı teması durumunda da cihazınız garanti kapsamı dışında kalacaktır. Cihaza su veya farklı bir sıvı dökülmesi ya da sıvı dolu bir ortama düşmesi gibi durumlarda cihaz garanti kapsamı dışında kalır.

böyle bir durumda, cihaza kendiniz müdahale etmeden, yetkili bir servise götürmeniz cihazınızın yeniden kullanılabilmesi için gereklidir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.