MobilShift

CardDav nedir ne işe yarar

27.08.2015
88
CardDav nedir ne işe yarar

CardDAV nedir, ne işe yarar, ne için kullanılır? CardDAV ücretsiz midir, nasıl kurulur ve kullanılır? CardDav Gmail ile nasıl kullanılır? CardDAV Sync Free uygulamasını kullanarak, Gmail yedekleme işlemi nasıl yapılır?

CardDAV uygulaması indirme linki, Android marketten CardDAV Sync Free nasıl indirilir ve kurulur?

CardDav nedir?

CardDAV, kullanıcıların bir sunucudaki kişi bilgilerine erişmesine ve bu bilgileri paylaşmasına izin veren bir adres defteri istemci/sunucu protokolüdür.

Bu protokolü kullanarak işlem yapan birçok uygulama bulunabilir, birçok cihaz ile uyumlu olarak çalışabilen çeşitli uygulamalar vardır.

Bu uygulamalar içinde en güncel kullanımda olan ve Android için tasarlanmış olan CardDAV sync Free uygulamasını kullanabilirsiniz. CardDAV uygulamasının ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki sürümü bulunur, aşağıda bu uygulama nasıl kullanılır detaylı olarak anlatılmıştır.

cardav nedir

carddav nedir ve ne işe yarar

CardDAV Sync Free nasıl kurulur?

CardDav, başta Google hesabınızın kişilerini yedekleme işleminde kullanabileceğiniz bir uygulamadır, Google dışında, bir çok mail servisini de desteklemektedir.

CardDAV aslında en uyumlu iPhone cihazlarla çalışır ama diğer markalarla da çalışabilir, CardDAV için sıkıntı yaratabilecek olan model Samsung S5 rapor edilmiştir, bunun dışında kullanıcılar tarafından beğenilen ve sıklıkla kullanılan bir uygulamadır.

CardDAV Sync Free kurulumu

CardDAV Sync Free kurulumu için yazının altında bulunan indirme bağlantısını kullanarak, cihazınıza indiriniz.  Uygulama cihazınıza indikten sonra, CardDAV Sync Free uygulamasını açınız, karşınıza gelecek olan seçenekler içinde Google seçeneğine dokununuz.

Google seçeneğine dokunduğunuzda, karşınıza gelecek olan, Google oturum açma bilgilerinizi giriniz. Google Kullanıcı adı ve şifrenizi girerek, gelecek olan uygulama erişim izinlerini de veriniz.

Hesap bağlama işlemi bitince, Hesap için bir isim veriniz, Örneğin “Telefonlarım” gibi, bu isim sizin bağlanacak olan hesabınızı listelemek için kullanılacaktır.

Hesap bağlama işlemi başarılı mesajını aldıktan sonra, değişiklik yapmak isterseniz, buradan yapabilirsiniz, değilse,  “Done” tuşuna basarak işlemi onaylayınız.

CardDAV Sync Free uygulamasında yapacağınız işlemler bu kadar, bundan sonra bağladığınız Google Hesabı kişileriniz ile Telefon rehberiniz senkronize olmuş olacaktır.

Bir internet tarayıcısından, bağladığınız Google Hesabınıza giriş yapınız, Google Rehber uygulamasına geliniz, karşınıza Gmail kişilerinizin oluşturduğu bir rehber çıkacaktır. Google Rehbere ulaşmak için Sol üst bölümdeki Gmail yazan yere tıklayarak açılır menüden “Rehberi” seçiniz.

Gmail, rehberden yeni bir kişi ekleme yapmak için, Rehber sayfasındaki sağ alt bölümdeki kişi eklemeye dokunun.

Yeni kişi bilgisi için gerekli veya istediğiniz alanları doldurun ve “Kaydet” butonuna basınız.

Telefonunuzun, rehberine girerek, yeni eklediğiniz kişiyi görüntüleyebilirsiniz

CardDAV Sync Free uygulaması için anlatacaklarımız bu kadar, bu uygulama ile Google Gmail kişileriniz ve telefon rehberiniz arasında bir eşleştirme yapılmış olur. Bu uygulamayı kullanırken dikkat etmeniz gereken, Gmail’de sileceğiniz kişilerin, Cihazınızın rehberinden de silineceğidir.

Bu yüzden kullanırken bu konuyu göz ardı etmeyiniz.

CardDAV Sync free uygulamasını indirin

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.