MobilShift

Çalınan Android Telefon için Yapmanız Gerekenler

10.01.2019
58
Çalınan Android Telefon için Yapmanız Gerekenler

Çalınan Android telefonunuzun bulunması veya kişisel verilerinizin korunmasına yönelik yapılması gereken işlemler nelerdir? Android için cihazınızın çalınması durumunda uygulamanız gereken işlemler için yapılması gerekenler aşağıda belirtilmektedir.

İlk olarak Google tarafından sağlanan “Cihazımı Bul” servisinde oturum açmamız gerekiyor. Aşağıdaki bağlantıya tıklayın ve cep telefonunuzdaki Google hesabında oturum açın.

https://www.google.com/android/find?hl=tr

Burada dikkat etmeniz gereken nokta, cep telefonunuzdaki Google hesabı hangisi ise, Cihazımı bul servisinde de aynı Google hesabı ile oturum açmanız gerektiğidir.

Google Cihazımı Bul Servisi

Google cihazımı bul servisi ile kaybolan ya da çalınan telefonlarınız için yapabileceğiniz bir kaç seçenek yer alır sırasıyla bunları yapmanız gerekmektedir. Bu seçenekler şu şekildedir.

  • Cihaz sessize alınmış bile olsa, sesini 5 dakika arayla çaldırmak
  • Cihazı kilitlemek ve Google hesabından çıkış yapmak
  • Cihazı sıfırlamak ve tüm veriyi silmek

Bunun dışında burada tespit edilen telefon için yapılacak bazı işlemlerde yer alır. Bunlar cihazın çalınma vey kaybolma ihtimaline karşı yapılacak olan işlemlerdir.

Kaybolan veya çalınan cihazın sesini 5 dakika arayla çalınmasını ve bu şekilde uyarı vermesini sağlayabilirsiniz.

Cihazı buradan dilerseniz kilitleyerek, kötü amaçla kullanımın önüne geçebilirsiniz. Bu seçenek telefonun çalınma ihtimaline karşı alınmış bir tedbirdir.

Cihazın ekran kilidini devreye sokabilirsiniz, ve Google hesabınızın oturumunu kapatabilirsiniz, bu şekilde kötü niyetli kişilerin telefonunuzdan işlemler yapmasına önlem almış olursunuz. Ancak bu durumda bilr cihazınızın yerini bulmaya devam edebilirsiniz.

android cihaz bulma hizmeti
Google Cihazı Bulma Servisi

Telefonunuzdaki Verileri Silin

Bunların dışında son olarak, telefonun içindeki verileri sıfırlamak isteyebilirsiniz. Ancak bu seçenek, cihazın içinde yer alan tüm veriler ile birlikte Google hesabınızı da ortadan kaldıracağı için, bu işlemden sonra telefonunuzu hiçbir şekilde göremez ve uzaktan bir işlem yapamazsınız.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.