MobilShift

Bulut depolama nedir ne işe yarar

17.07.2014
144
Bulut depolama nedir ne işe yarar

Bulut depolama nedir ne işe yarar

Bulut depolama oldukça yeni bir kavramdır. Bilgisayar üzerinde lokal depolama yerine, internet ortamında her heryen ve her cihazdan erişime olanak sağlayan güvenli ve hızlı veriye ulaşmak için yapılandırılan servislere bulut depolama denir. Gelişen teknoloji ile depolama teknolojilerindeki artış ve düşen maliyetlere paralel olarak ortaya çıkmış bir servistir. Bunların yanında her yerden ve her türülü cihazdanda ulaşılabilir olması en önemli avantajıdır. Bulut depolamaya örnek olarak Google Drive, Dropbox, G Cloud ve Amazon Cloud Drive Photos gibi servisler verilebilir. Bu servisler Dünya çapında hizmet veren büyük ölçekli ve güvenli servislerdir.

bulut-depolama-nedir-ne-işe-yarar

Bulut depolama araçları nelerdir?

Bulut depolamada ilk aşama servislere üyeliktir. Hangi servisi kullanacaksanız o servise öncelikle bir üyelik gerçekleştirirsiniz, bu arada her servisin sunmuş olduğu hizmetler ve verdikleri alanlar ve özellikleri farklı olabilmektedir. Üye olduktan sonra alacağınız üyelik bilgilerini online olarak servislere giriş yapmak suretiyle veya indireceğiniz bir mobil uygulama ile kullanabilmektesiniz.

Bulut depolamanın birçok avantajı vardır. Öncelikle verileriniz sürekli ve her yerden erişilebilirdir, Bilgisayardan, Tabletten yada mobil telefonlardan verilerinize ulaşabilirsiniz. Bunun dışında verilerinizi her yerden güncelleyebilirsiniz, böylelikle her platformda farklı veriler yerine tek ve güncel bir veriniz olur. Bulut depolamanın diğer bir avantajı ise verilerinizi kolaylıkla paylaşabilmenizdir, ister sosyal medya isterseniz mail ortamında rahatlıkla paylaşabilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.