MobilShift

Bootloop ne demek & Neden olur

15.04.2017
221
Bootloop ne demek & Neden olur

Bootloop Nedir?

Bootloop olayı, bir elektronik cihazın boot esnasında tekrar kapanarak açılması ile birlikte bir döngüye girmesi ve sürekli açılıp kapanması olayıdır. Bu dögü sona ermez, cihaz açılma esnasında tekrar yeniden başlatılır ve cihaz hiç açılamaz. Bootloop olayı, genelde yazılımsal bir hatadan kaynaklanmaktadır ve cihazın sıfırlanması ile sorun ortadan kaldırılabilmektedir.

Bootloop Olayı Nedir?

Bootloop sorunu yazılımsal yada donanımsal olabilir. Eğer yazılımsal bir  sorun varsa, cihaza format atmak ve sıfırlamak gerekmektedir, ancak bir çok kullanıcı cihaz açılamadığı için sıfırlama işlemini yapamamaktadır, bu sebeple cihazın eğer garantisi varsa, yetkili servise götürülerek, sorunun çözülmesi gereklidir.

Yazılımsal Bootloop sorunu yaşayıp yaşamadığınızı elbette bilemezsiniz, ancak bir kaç deneme ile sorunun kaynağını bulabilirsiniz. Eğer yazılımsal bir Bootloop sorunu yaşıyorsanız, cihazı sıfırladığınızda sorun ortadan kalacaktır.

bootloop nedir

Cihazınızdaki verileri yedekledikten sonra, cihaza format atarak sıfırlayınız. Cihazı açınız ve sorunun olup olmadığını kontrol ediniz.

Bootloop Donanımsal olabilir

Donanımsal bir sorundan kaynaklı bir Bootloop sorunu yaşıyorsanız, cihaz Bootloop döngüsüne girdiğinde, cihazın bataryasını çıkarın ve cihazın soğumasını bekleyin, bazı kaynaklara göre, işlemci yada grafik birimleri ısındığında, bu soruna yol açabilmekte, cihaz sürekli açılıp kapanma esnasında dahada ısındığı içinde bu döngü devam etmekte.

Cihazı soğumaya bırakın ve bir süre sonra pili takarak tekrar deneyin, eğer sorun çözülüyorsa ki bu geçici bir çözüm olacaktır, çünkü cihaz ısındığında aynı hatayı verecektir, cihazı yetkili servise götürmekten başka bir seçeneğiniz kalmamaktadır.

Cihazı servise götürmeden önce mutlaka önemli verilerinizi yedekleyin, Sim kartı, Sd kartı çıkarın ve servise göndermeyin, muhtemelen cihaz geri geldiğinde sıfırlanmış olarak gelecektir.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.