MobilShift

Bilgisayar adını bulmak ve değiştirmek

20.09.2014
181
Bilgisayar adını bulmak ve değiştirmek

Windows işletim sisteminde bilgisayar adınız nasıl bulunur, bilgisayar adı nedir, ne işe yarar. Windows işletim sistemi kurulum esnasında belirlemiş olduğunuz bir isimdir. Bu bilgisayar ismi sizin belirlemiş olduğu ve sonradan da değiştirebilme olanağınız bulunan bir isimdir. Bilgisayar isminizi daha sonra değiştirebilirsiniz, bundan önce ise bilgisayar isminizi nasıl öğrenebilirsiniz bundan bahsedelim. Bilgisayarınızda masaüstünde bulunan Bilgisayarım simgesine Sağ tuş ile tıklayarak Özellikler menüsüne giriniz. Burada Bilgisayar adı, etki alanı ve çalışma grubu bölümünde Bilgisayar adınız yazmaktadır.

Bilgisayar adınız, özellikle etki alanına sahipse, bir grubun yada ağ sisteminde bir bilgisayar ise bilgisayar isminiz önem kazanır, hem ağ paylaşımları için hem de etki alanında yönetimsel ve denetimsel araçlarda kullanılmaktadır. Bu yüzden bu isim kullanılır. eğer bir ağa bağlı değil ve kişisel bir bilgisayar ise bilgisayar isminiz sadece sizin için önemlidir.

Bilgisayar adınızı değiştirmek

Bilgisayar isminizi değiştirmek için Bilgisayar adınızın yanında bulunan  Ayarları değiştire tıklayınız. Buraya tıkladığınızda Sistem özellikleri araç kutusunu açmış olursunuz. Buradaki ilk sekmede Bilgisayar adı sekmesidir. Buradan aşağıdaki resimde işaretli Bilgisayar adı değiştirme butonuna tıklayarak açılan iletişim kutusuna yeni belirlediğiniz ismi yazarak tamam butonu ile işlemi onaylayınız. Bu değişiklik için sistemin yeniden başlatılması gerekmektedir.

Sistem Araçları kutusunda yapılan değişikliklerin bilgisayar yeniden başlatıldığında etkin hale geleceği uyarısı da yapılmaktadır. bilgisayarınızı yeniden başlatınız. Daha sonra Masaüstünden bilgisayarınızın yeni ismini sorgulayınız ve artık bilgisayarınızın yeni isminin etkin hale geldiğini göreceksiniz.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.