MobilShift

Başkasının ip adresi nasıl bulunur

13.01.2022
349
Başkasının ip adresi nasıl bulunur

Başkasının ip adresi bulma mümkün mü? İnternette bağlandığınız her site için bir ip adresi tanımlanmıştır. IP adresi bilgisayarın o an için aldığı bir adrestir. Kendi bilgisayarımızın IP adresini bulabiliri ama başkasının IP adresini nasıl bulabiliriz.

Bu yazıda IP adresleri ile ilgili olarak, IP adresleri nedir ve nasıl bulunur? IP adreslerinden kişiler bulunabilir mi? IP adresinden yer tespiti yapılabilir mi konuları üzerinde duracağız. 

ilk olarak IP adresi nedir ve ne amaçla kullanılır biraz bahsettikten sonra, IP adresi ile hangi tür bilgilere erişim sağlayabiliriz onlara bakacağız. IP adresinden mesela adres bilgisine ulaşabilir miyiz? IP adresinden kişinin adına veya bağlandığı bölgeyi görebilir miyiz. Harita üzerinde hangi lokasyonda olduğuna kadar görebileceğiniz tüm bilgileri yazımız içeriğinde bulabilirsiniz.

IP adresi nedir?

IP adresi internette her bilgisayar için tanımlanmış olan sabit veya geçici olarak atanmış bir 8 basamaklı ve kümelenmiş noktalar ile ayrılmış olan rakamlardan oluşur. örnek olarak 192.168.1.1 bir IP adresidir. 

İnternette her bilgisayarın bir IP adresi vardır. Ancak kişilerin bir bilgisayara bağlanırken IP adreslerinin akılda kalması zor olduğundan bağlanılması zor olmaktadır. Bu sebeple IP adresleri yerine harflerden oluşan kelimler kullanılması için DNS yönlendirmesi sistemi yerine getirilmiştir. 

Örneğin tüm web sitelerinin aslında birer IP adresi vardır ve bu ip adresleri üzerinde yayın yaparlar. Örneğin “Google, Facebook vb” bildiğiniz tüm internet siteleri de buna dahildir. 

İp adresi nasıl öğrenilir?

Eğer internete bağlandığınız IP adresini öğrenmek istiyorsanız basit bir işlem ile kolayca öğrenebilirsiniz. Bu işlemde modeminizin yani sizin internete bağlanırken aldığınız IP adresi görüntülenir.

Modeminizin IP adresini öğrenmek için aşağıdaki işlemleri yapın. 

 • Windows ve R tuşlarına birlikte basın.
 • “çalıştır” penceresinde Aç yazan yere “cmd” yazın.
 • Komut satırına “ipconfig” komutunu yazın.
 • klavyeden “enter” tuşuna basın.

cmd komutu ile ip adresi kolayca bulunur

 

Ancak internete bağlanırken, ISS (İnternet Servis Sağlayıcınız) tarafından yeni bir ip numarası atanır. Her yeni bir internet bağlantısı yapıldığında yeni ip numarası verilir. Bu sebeple bu işlem ile görüntülediğiniz ip adresi, sabit bir ip adresi değildir.

Başkasının IP adresini bulmak

Eğer kendinizin değil, başkasının IP adresini bulmak istiyorsanız yapmanız gereken işlem biraz daha farklıdır. Aynı şekilde başkasının IP adresini bulmanın en basit yolu şu şekilde yapılır.

 • Windows ve R tuşlarına birlikte basın.
 • “çalıştır” penceresinde Aç yazan yere “cmd” yazın.
 • Komut satırına “ping” komutunu yazın boşluk bırakın ve internet sitesinin adını yazın.
 • klavyeden “enter” tuşuna basın.

Örnek olarak, Google’ın IP adresini öğrenmek istiyorsanız, “ping www.google.com ” yazın ve enter tuşuna basın.

Başkasının ip adresini bulmak için cmd ve ipconfig kullanın

 

Bu şekilde www.google.com’un IP adresi görüntülenecektir.

Facebook kişilerinin IP adresini öğrenebilirsiniz

Facebook’ta sohbet ettiğiniz bir kişinin IP adresini öğrenmek isterseniz “NetSat” komutunu kullanmalısınız.

Sohbet açıkken aşağıdaki işlemleri yapın.

 • Windows ve R tuşlarına birlikte basın.
 • “çalıştır” penceresinde Aç yazan yere “cmd” yazın.
 • Komut satırına “netstat –an” komutunu yazın. 
 • klavyeden “enter” tuşuna basın.

Bu şekilde Facebook sohbeti yaptığınız kişinin IP adresini görebilirsiniz. Dediğimiz gibi bu IP adresi anlık bir IP adresidir. 

E-Posta Adresinden gönderinin IP adresini görebilirsiniz

Size gönderilen bir e-posta adresi üzerinden gönderenin IP adresini bulabilirsiniz. 

E-postalar size gönderilen mesajlardan daha fazlasını taşırlar. Aşağıdaki işlemleri uygulayarak IP adresini kolayca bulabilirsiniz. 

Gmail kullanıyorsanız, önce başlıklarını kontrol etmek istediğiniz e-postayı açın, ardından yanıtın yanındaki “aşağı ok”u ve ardından “Orijinali göster”i tıklayın. Gönderenin IP adresini ve diğer bilgileri görüntüleyen yeni bir pencere açılacaktır.

gmail e-posta adresinden ip numarası bulunabilir mi?

Şimdi üç noktaya tıklayın ve açılan pencereden “Orijinali göster” seçeneğine tıklayın.

gmail gelen kutusundan orijinali göster seçeneği ile gönderenin ip adresi bulunur

“Orijinali göster” seçeneği ile ileti içinde yer alan IP adresini görüntüleyebilirsiniz. 

 

gmail iletisindeki ip adresini görebilirsiniz

Online IP adresi sorgulama yaparak IP adresi bulma

Diğer başkasına ait IP adresi bulmanın yolu çevrimiçi IP arama araçlarından bir tane kullanmaktır. İster kendinizin, ister başkasının konumunu bu siteden kolayca öğrenebilirsiniz.

Gidilecek en iyi sitelerden biri WhatismyIp.live adresidir. Başkasının IP adresi nedir bulmak için “IP konumu nedir”  sitesi için bağlantıyı tıklayınız. 

Bu web sitesi, IP bulma gibi çeşitli hizmetler sunar ve kullanıcı konumunu belirlemek bir IP adresi bulmanıza yardımcı olur.

ip adresinizi gösteren whatsmyip uygulamasını kullanabilirsiniz

Bu yazımızda ihtiyaç duyduğunuzda başkasının IP adresini nasıl ve hangi yollar ile bulabilirsiniz anlatmaya çalıştık.  kendi IP adresiniz başta olmak üzere, Facebook sohbetindeki kişinin IP adresini bulma, Modem IP numarasını bulma, Gmail iletisinden IP adresi bulmayı anlattık. Son olarak IP bulma araçlarını kullanarak çeşitli seçenekler sunan bir uygulamayı tanıttık.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.