MobilShift

Baglantınız Gizli Değil Hatası & Çözümü

14.03.2017
36
Baglantınız Gizli Değil Hatası & Çözümü

Bağlantınız Gizli Değil hatasını neden alıyorsunuz? Bu hata genelde bağlanmaya çalıştığınız sitenin güvenlik sertifikası ile alakalı bir durumdur. Artık bir çok site güvenli bağlantı üzerinden yayın yapıyor, bu durumda girdiğiniz bilgiler 3. kişiler tarafından görülemeyecek şekilde şifreleniyor ve sizin bilgileriniz internet’te güvenli olarak ulaştırılıyor.

Bir sitede “Bağlantınız gizli değil” ibaresi ile bir hata alıyorsanız, o sitede mutlaka bir güvenlik sertifikası vardır ve hatanın kaynağı da bu sertifikadır. Peki bağlantınız güvenli değil hatası nasıl çözülür ve neden bu hatayı almaktayım.

Bağlantınız Gizli Değil Hatası Çözümü

Bu hatanın sebepleri sunucu kaynaklı olabileceği gibi, tarayıcı kaynaklıda olabilir. Eğer bağlanmaya çalıştığınız site de bir güvenlik sertifikası var ama sorun ise bu hatayı alırsınız. Güvenlik sertifikaları belirli süreler için verilir.

Bu sertifikaların bir bitiş tarihi vardır ve bu süre içinde de yenilenmeleri gerekmektedir. Bu yapılmadığı taktirde bu hataya sebep olur. Güvenlik sertifikasına sahip olan bir site URL yapısı HTTP ile değil, HTTPS olarak başlar. Bu sitenin güvenli olduğunu göstermektedir. Sitenin güvenlik sertifikasını görebilmek için yeşil kilit simgesine tıklayarak sertifikaya ulaşabilirsiniz.

Bir sertifikanın süresi geçmiş yani dolmuş ise bu şekilde bir hata almanız olasıdır. Hatanın bundan kaynaklandığından emin olmak için güvenlik sertifikasının bitiş yani kullanım tarihine bakmalısınız.

Eğer süresi dolmuş ise siteye girmek için ayrıcalık tanımalısınız. Ayrıcalık tanıyarak girdiğiniz sitede bağlantınız şifrelenmez ve normal bir siteye girer gibi girebilirsiniz.

Bağlantınız gizli değil Çözümü

“Bağlantınız gizli değil” hatasının diğer bir kaynağı kullandığınız tarayıcı olabilir, buna göre farklı bir tarayıcı ile girmeye çalışın.

Eğer aynı hatayı alıyor iseniz, aşağıdaki işlemleri yapın.

“Bağlantınız gizli değil” hatasının kaynağı eğer sertifika değil ise yani sertifikanın kullanım süresi geçmemiş olabilir.  Hatanın kaynağı tarayıcınız olabilir, bilgisayarınızın tarihi ileri bir tarihe ayarlanmış olabilir. Bu durumda sertifikanın tarihi geçmiş olarak hesaplandığından bu hatayı alabilirsiniz. Bu durumda bilgisayarınızın tarihini kontrol edin.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.