MobilShift

Asus Zenfone 3, 4, 5 | Sim kart okumuyor sorunu & Çözümü

24.06.2017
319
Asus Zenfone 3, 4, 5 | Sim kart okumuyor sorunu & Çözümü

Asus Zenfone Sim Kart Sorunları ve Çözümleri

Asus Zenfone 3 serisinden itibaren, Asus Zenfone 3, Zenfone 4, Zenfone 5 serisine kadar devam eden sim kart görmeme, okumama veya hattan düşme yada kopma gibi sorunların nedenleri olası çözümleri araştırılacaktır.Bu durumun kesin bir çözümü olmayabilir, ancak bazı işlemler yaparak sorunu çözme ihtimaliniz bulunur. Biz bazı bilgiler ve yöntemler sunarak denemenizi isteyeceğiz.

Kullanıcılar tarafından oldukça yoğun bir şekilde sim kart sorunları bildirilmiştir. Asus Zenfone serisinde Sim kart görmeme, okumama veya servis bulamama gibi sorunlar baş göstermiş ve kullanıcılar tarafından geçerli bir çözüm de bulunamamıştır.

Bu soruna karşı kesin olarak bir çözüm sunmak bu durumda olası değildir. Bunun sebebi, sorunun tam olarak neden kaynaklandığının bilinmemesidir, bu yazıda olası çözüm yolları ve çözümsüzlük durumunda yapılması gerekenler ve izlenmesi gereken yollar anlatılacaktır.

Asus Zenfone serisi

Asus Zenfone Serisi Sim Kart Sorunları

Öncelikle her kullanıcının aynı sorunu yaşağıdı konusuna değinelim, her ne kadar sim kart ile problemler olsada, bu problemleri çözen kullanıcılarda bulunmaktadır. Asus Zenfone 2 serisinden itibaren kullanıcılarım sim kart okumama veya görmeme gibi sorunları diğer markalara göre daha fazla görülmektedir. Bu durum sorunun donanımsal olabileceğini göstermektedir, ancak bazı yöntemler uygulayarak sorunun kaynağını bulmaya çalışabilir ve duruma göre hareket edebilirsiniz.

Sim Kartınızın Durumu

İlk olarak sim kartınızın cihaza doğru olarak takıldığını ve çalıştığını test edin, sim kartınızı başka yani farklı bir telefonda deneyin ve herhangi bir sorun olamadığını belirleyin. Ayrıca sim kartınızın orjinal bir sim kart olmasına dikkat edin, cihaza normal boyuttan kesilmiş sim kartları takmayın.

Sim kartınız çalışıyor ama Asus Zenfone cihazda çalışmıyorsa, o durumda sorunun cihazda olduğunu kesinleştirmiş olduk, şimdi denememiz gereken şey sim kartın tam ve doğru olarak yerleştirildiğini test etmeye geldi.

Sim Kart Başka telefonda deneyin

Sim kartınızı taktığınızda hiç algılamıyorsa, o zaman başka, farklı bir sim kartı Asus Zenfone cihaza takarak, sim kart slotunun çalışıp çalışmadığını denemeniz gerekiyor, eğer aynı hatayı alıyorsanız sim kart slotunuzda donanımsal bir hata olabilir. Bu durumda cihazı servise göndermekten başka bir seçeneğiniz kalmıyor.

Sim Kartı Sabitleyin

Sim kart görüyor, ancak bazı durumlarda kesilmeler yada kopmalar yaşıyorsanız o durumda sim kartınızın temas sorunu olabilir, sim kartınızın çipli kısmının temiz ve metal kısımlarının düzgün oladuğunu kontrol edin, aayrıca sim kartınızı bir aparat ile kullanıyorsanız tam oturmuyor olabilir. Bu durumda sim kartınızın arka kısmına ince bir bant yada kağıt takarak sabit durmasını sağlayabilirsiniz.

Yazılımı sıfırlayın

Bu durumda da sorununuz çözülmedi ise, cihazınıza yazılımsal olabileceği ihtimaline karşı, hard reset atarak fabrika ayarlarına sıfırlamanızı tavsiye ediyoruz, bu durumda tüm verileriniz silinecektir, yedek almayı unutmayınız!

Son güncellemeyi alın

Cihaz yazılımında bir sorun var ise, mümkün olan bir üst sürüme yükselttiğinizde sorun çözülme ihtimali bulunur, cihazın ana Android sürümünü yükseltin. Tüm bunlar sizin sorunu çözmek ve anlamak adına yapabilecekleriniz, bunlar sorununuz çözmüyorsa, o durumda yapacağınız tek şey kalıyor, yetkili bir servise, yada garantisi devam ediyorsa garantiye göndermek.  Telefonu servise gönderin ve sorunu tam olarak anlatın ve garantisi bitmeden çözmeye çalışın, deneyimlerinizi paylamaktan çekinmeyin.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.