MobilShift

Arayanın Kimliği Nasıl Öğrenilir

05.06.2016
203
Arayanın Kimliği Nasıl Öğrenilir

Sizi arayarak rahatsız eden bir numara var ve siz bu numaranın kime ait olduğunu bulmak istiyorsunuz. Peki bu mümkün mü? Sizi bir numaradan arayan kişinin kimlik bilgilerine ulaşabilir misiniz? Bu yazıda bunun olabileceği ve olamayacağı durumları sizlere göstereceğiz.

Sizi Arayan Gizli bir Numara mı?

Eğer sizi arayan bir gizli ya da özel numara ise, ekranda arayanın kimliği yani telefon numarası yazmaz. Bu sebeple gizli aramaları tespit etmek sizin için mümkün değildir. Çünkü elinizde herhangi bir telefon numarası veya sorgulama yapacağını veri olmadığı için arayanın kimliğini öğrenemezsiniz.

Gizli numaradan arayanların kimliğini gösteren herhangi bir uygulama veya servis yoktur. Bu bilgiler sadece mobil operatörünüz veri tabanında kayıtlıdır. Ancak size ve 3. şahıslara verilemez.

Ancak gene de arayanın kimliğini ortaya çıkartmak isterseniz, resmi yollara başvurmanız gerekmektedir. Gizli numaradan arayanın kimliğini öğrenmek için şikayetçi olmanız ve Savcılığa başvurmanız gerekir.

Sizi Arayan Gizli bir Numara Değil mi?

Arayan kişinin  numarası ekranda gözüküyorsa durum daha kolay olabilir. Arayanın kimliği yani telefon numarası bilindiği için bu kişiye ulaşma imkanı nispeten daha kolaydır. Nispeten çünkü bu numara herhangi bir servise ya da rehbere kayıtlı değilse gene kişiye ulaşmak mümkün olmaz.

Ancak sizi arayan numaranın kime ait olduğunu öğrenmek için online rehber ve bilinmeyen numaralar servislerini kullanabilirsiniz.

Bilinmeyen Numaraları Bulma Servisleri

Bilinmeyen numaralar, mobil operatörlerin kendi işlettikleri servislerde olabilir. Mobil operatörlerin rehber servislerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Ancak bunun için kişinin rehbere kayıt için izin vermiş olması gerekmektedir. Kişi kendi rızası ile rehbere kayıtlı ise, bilinmeyen numaralar sisteminden kişinin kimliğine ulaşabilmeniz mümkündür.

  • Vodafone Bilinmeyen Numaralar Servisi

Vodafone ait bu hizmet, sizi arayan numaraların kime ait olduğu bilgisini bulmanız için hizmet vermektedir. Vodafone bilinmeyen numaralar servisi olan 11842’yi arayarak, 7 gün 24 saat boyunca, sizi arayan bir numaranın ad, soyad ve şehir bilgilerine ulaşabilirsiniz.

  • Turkcell Bilinmeyen Numaralar Servisi

Turkcell bilinmeyen numaraları için cep telefonunuzdan direkt olarak 11832 numaralı hattı arayarak sorgulama yapabilirsiniz.

  • Turk Telekom Bilinmeyen Numaralar Servisi

Türk Telekom’a ait bilinmeyen numaralar için 11811 numaralı bilinmeyen numaraları sorgulama hizmetini aramanız gerekmektedir.

Mobil operatörlerden yapacağınız bu sorgulamalar ücretli olabilir, ücret bilgisi için mobil operatörünüzün web sayfasından ya da müşteri hizmetlerinden bilgi alınız.

Özel Bilinmeyen Numaraları Sorgulama Servisleri

Mobil operatörler haricinde, özel olarak bilinmeyen numaraları sorgulamak için hizmet veren servisler vardır. Bu servisleri arayarak sizi arayanın kimliğine ulaşmanız da mümkün olabilmektedir. Bu bilinmeyen numaraları bulma servisleri ücretlidir ve genelde kişilerin kayıtlarına ulaşmanız mümkün olabilmektedir.

118 ile başlayan bir çok servis bulunur, ücretleri değişkenlik gösterse de bilinmeyen numaralar hizmetlerinden de yararlanarak arayanın kimliğine ulaşmanız mümkün olabilir.

Rehber Uygulamaları

Bunun dışında mobil uygulamalar kullanabilirsiniz. Kişilerin kayıtlarını bulabileceğiniz rehber paylaşımları mantığı ile çalışan uygulamalar mevcuttur. Bu uygulamaları kullanarak arayanın kimliğine ulaşmanız mümkün olabilmektedir. GetContact benzeri uygulamalar buna örnek olarak verilebilir.

Ancak bu tarz uygulamalar, rehberlerin paylaşımı üzerine çalışırlar. Dolayısıyla uygulamayı kurduğunuz zaman, kendi rehberinizi de bu sisteme dahil edeceğiniz konusunu göz önüne almanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.