MobilShift

AR | Artırılmış Gerçeklik Nedir

14.09.2017
165
AR | Artırılmış Gerçeklik Nedir

Artırılmış Gerçeklik AR Nedir?

AR (Augmented Reality) yani Artırılmış Gerçeklik nedir, ne işe yarar, bu konu ne gibi çalışmalar yapılmaktadır. Artırılmış Gerçeklik, kısaca sanal olarak oluşturulmuş nesnelerin, gerçek dünya üzerinde konumlandırılarak, etkileşime girmesi olayına verilen isimdir.

Bu teknoloji gittikçe gelişmekte ve her geçen gün yeni ve farklı teknik ve teknolojiler ile desteklenmektedir. Artırılmış Gerçeklik kavramına en güzel örnek, Pokemon Go oyunu örnek verilebilir, gerçek dünyada anlık olarak yerleştirilen nesnelerin, GPS ile bir harita üzerinde etkileşime girmesi üzerine kurulmuştur.

Son yıllarda büyük teknoloji şirketleri, AR – Artırılmış Gerçeklik üzerine büyük kaynaklar aktararak çalışmalar yapmaktadırlar, bunların başında, Apple, Samsung, ve Google gelmektedir. Bu şirketler, Artırılmış Gerçeklik için, ürettikleri yazılımlar ve donanımlar ile farklı özellikler eklemektedirler.

Artırılmış Gerçeklik Uygulama Alanları

Artırılmış Gerçeklik uygulamaları, sadece oyunlar içinde değil, bir çok uluslararası firma tarafından reklam ve tanıtım içinde kullanılmaya başlamıştır, ürünlerini gerçek bir dünya üzerinde, interaktif bir şekilde, tanıtmak ve mobil cihazlar ile dünya üzerinde bir çok kullanıcıya ve tüketiciye ulaşmanın bir yolu olarak kullanmaktadırlar.

Bunun dışında eğitim içinde, bu teknoloji kullanılabilir, çocukların interaktif ve uygulamalı olarak eğitim materyalleri içinde “Artırılmış Gerçeklik” teknolojileri daha çok yer almaktadır.

windows holo lens

Microsoft HoloLens, Microsoft şirketi tarafından tanıtılan ilk nesil Sanal gerçeklik başa takılı akıllı gözlükdür.

Artırılmış Gerçeklik Sanal Gerçeklik Farkı

Aslında tüm bu teknolojilerin temelinde yer alan sanallık kavramının, sadece farklı biçimde yorumlanmasıdır. Arttırılmış gerçeklik, dünya üzerine sanal nesnlerin yerleştirilmesi olarak tanımlanırken, Sanal gerçeklikte bu tüm objelerin sanal olarak oluşturulması ile elde edilir.

Bunun dışında Karma gerçeklik veya arttırılmış sanallık gibi kavramlarda kullanılmaktadır. Burada belirleyici olan, sanal nesnelerin gerçek dünya ile etkileşimin nasıl olacağı ve hangi donanımları kullanacağıdır.

Apple Artırılmış Gerçeklik Çalışmaları

Şu anda Apple tarafından ortaya atılan yeni bir teknoloji, hem donanım hemde yazılım olarak, Artırılmış Gerçeklik üzerine ciddi anlamda eğilmektedir. Bu çalışmada, Apple güçlü işlemcisi ve yüksek hassasiyette kamerası ile Artırılmış Gerçeklik özelliklerini farklı platformlarda kullanmaktadır.

Artırılmış Gerçeklik ve Wingnut Ar

Apple ile hazırlanmış en iyi çalışmalardan birisi olan bu uygulamanın bir örneğini aşağıdaki videoda bulabilir ve Artırılmış Gerçeklik kavramını daha iyi anlayabilirsiniz. Peter Jackson’a ait olan AR stüdyosu tarafından  Wingnut AR, Apple’ın Worldwide Development Conference etkinliğinde ilk demosunu sergiledi, bu çalışma şu ana kadar yapılmış en başarılı çalışmalardan birisi.

Apple Arkit Nedir, Ne işe Yarar İlginizi Çekebilir.

Bu konuda Apple tarafından yapılan çalışmalardan birisi olan Arkit ile daha detaylı olarak bilgi alabilmeniz için aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Apple ARKit nedir | Ne İşe Yarar | Nasıl Çalışır

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.