MobilShift

Ant+ nedir

04.10.2015
462
Ant+ nedir

Ant+ nedir, ne işe yarar?

Ant+, yeni bir teknolojidir, Nfc benzeri küçük boyutlu iletişim ve başka cihazlarla etkileşim için geliştirilmiş olan oldukça yeni bir kavramdır. Ant+ 2015 son çeyreğinde, yeni model cihazlarda yer almaya başlayan bir standart olma yolunda olan bir sistemdir.

ant-nedir

Şuanda fitness uygulamaları için gerçekleştirilmiş bir standart’a sahiptir ve kalp hızı, nabız, vücut ısısı vb. bir çok küçük verilerin akıllı telefona aktarılması işlevini sürdürse de, ileride farklı versiyonları ile gelişeceği düşünülmektedir.

Cihazlar geliştikçe, buna bağlı uygulamalarında geliştiğini görmekteyiz, buna bağlı olarak ta uygulamanın, dolayısıyla da telefonların, çevre ile olan etkileşimleri artmaktadır. Çevre ve insan ile olan etkileşimler, buna bağlı farklı cihazlar ve çevre birimleri ile veri alışverişi gerektirmektedir. Nfc buna benzer bir teknoloji olarak, Ödeme ve akıllı kapak ile nasıl etkileşime geçiyorsa, Ant+ teknolojisi de aynı şekilde bir teknoloji kullanır.

Peki Wi-Fi, Wireless ve Nfc varken Ant+ gibi bir teknolojiye, neden gerek duyuldu diye sorabilirsiniz, cevabı ise bu teknolojik gelişim sayesinde uygulamaların ve özelliklerinin artması sebebiyle, güç tüketimlerinin de artması ve şarj sürelerinin kısalması, daha az enerji harcayan teknolojilere gereksinim duymaktadır. Ant+ bu duruma el koymakta ve diğer teknolojiler ile yapılabilen işlemleri daha az enerji harcayarak yapabiliyor.

Ant+ teknolojisi, genellikle ufak çaplı işlemler için tasarlandı, örneğin bir akıllı telefon yada saatin nabzı ölçmesi, kalp ritmleri, ve sağlık uygulamalarında kullanılması, bu durumda bu işlemler için farklı bir teknoloji kullanılması gereğinden doğan bir teknolojidir.

Şuan için 30-40 kb hızlarda çalışan sistemin ileride farklı hızlarda ve teknolojide akıllı telefonlara yer alması da beklenen bir gerçektir.

Özellikle yeni tercih edeceğiniz akıllı cihazların Ant+ teknolojisini destekleyip desteklemediklerini de göz önünde bulundurun.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Furkan AŞIK dedi ki:

  Bu tür paylaşımlar sunduğunuz için teşekkürler.

 2. WpGurme dedi ki:

  Çok yararlı ve açıklayıcı olmuş. Ant+ devamlı güncelleme alıyordu adam gibi net bilgi bulamamıştım (:

 3. Müslüm dedi ki:

  İlk defa duydum. Bilgi bilgidir atalım bir köşeye 🙂

 4. hamid dedi ki:

  Ant+ teknolojisi şu an hızını ikiye üçe katladı. Tabi halen birçok insan kullansa da, kullandığının farkında değil 🙂

 5. Sosyal Perde dedi ki:

  Teknolojiyi yakalamak gerçekten çok zor 🙂 Bu tür bilgiler için sitenizi hızlı ekleye kaydettim. Teşekkürler 🙂

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.