MobilShift

Android Telefon Rehberini Bilgisayara Yedekleme

22.07.2017
89
Android Telefon Rehberini Bilgisayara Yedekleme

Android Telefon Rehberi Nasıl Yedeklenir? Akıllı telefonlarda, önemli konulardan birisi de, telefonda bulunan rehberinizi yedekleme işlemidir. Rehberinizi her ihtimale karşı yedeklemeniz gerekebilir ve rehberinizde yer alan telefon numaraları güvende olur.

Bu şekilde telefonunuzu kaybeder, çaldırabilir veya virüs kaynaklı bir sorun nedeniyle tüm verilerin silinmesi durumunda yedeğinizi kullanarak verilerinizi kurtarabilirsiniz.

Android işletim sistemi ile çalışan bir cihazda rehber yedekleme nasıl yapılır? Rehber yedekleme için birden farklı yollar ve yöntemler vardır. Bunlar, üçüncü parti bir yazılım kullanarak, online servisler aracılığı ile ya da mevcut telefon ayarlarından manuel olarak yapılabilmektedir.

Andorid işletim sistemi kullanan bir telefonda en kolay rehber yedekleme vcf dosyasını kaydederek saklamak veya Gmail kişileri ile yedeklemektir, bu sayede kişileriniz silinse bile kolayca kişilerinizi geri yükleyebilirsiniz. Şimdi gelgelelim bunu nasıl yapabileceğinize.

İlk olarak bir Gmail hesabınızın olması gereklidir, zaten Android bir işletim sistemi kullanıyorsanız muhtemelen bir Gmail hesabınız da var demektir. Android cihazınızı ilk kurulum esnasında ya da daha sonrasında Google hesabınız ile kaydolarak oturum açtığınızda zaten cihazınız otomatik olarak Google hizmetlerinden yararlanır.

Android bir cihazdaki rehberimizi bilgisayarımıza nasıl yedekleyebiliriz? Android cihazlardaki rehberi yedeklemenin bir çok yol ve yöntemi vardır, bunlar, Google Play mağazasından indirebileceğiniz uygulamalar olabilir.

Telefonunuzun mark veya modeli ne olursa olsun, mutlaka çeşitli şekillerde rehberinizi, Sd karta ya da bilgisayara yedeklemeniz mümkündür. Bunun en basit yolu ise, Rehber ayarlarına girerek buradaki kişilerinizi “Dışa Aktar” seçeneği ile vcf uzantılı olarak kaydetmektir. VCF bir kişi kartıdır ve kişi bilgileriniz tutan bir dosyadır. Daha sonra ise, bu dosyayı tekrar içeri aktarma ile kullanabilirsiniz.

Samsung Rehber yedekleme

Android telefon Rehberinizi dışa aktarın

İlk olarak Android rehberinizi dışa aktarın, bu dışa aktarma Vcf uzantılı bir dosya olacaktır. Bunu yapabilmek için Rehberinizde “Ayarlar> Kişiler> Kişileri dışa aktar” seçeneğini bulun, bu menü marka ve modele göre değişiklik gösterebilir, ancak dışa aktarma seçeneği tüm android telefonlarda bulunan bir seçenektir.

İlk adımda kişileri içeaktar/dışa aktar seçeneğine dokunalım ve seçenekleri görelim.

rehber-yedekleme-2

İlk seçenek olan Cihaz hafızasından dışa aktar seçeneği ile Cihazımızın hafızasından (Sim Kart hariç) tüm kişileri dışarı aktaracağız. Bu seçeneğe dokunalım ve bekleyelim.

rehber-yedekleme-3

Dışa aktar seçeneği ile mevcut rehberinizi dışa aktarmayı seçtiğinizde, Vcf uzantılı bir dosya olarak oluşturacak ve kaydedecektir. Şimdi bu kişilerim dosyasını, Cihaz belleğinden bulalım ve bilgisayarımıza aktaralım.

rehber-yedekleme-4

Bilgisayarımıza aktardığımız *.vcf uzantılı bu dosyayı, Gmail hesabımızı kullanarak, içe aktaracağız. Bunun için Gmail hesabımızda oturum açmamız gerekiyor, Gmail’de oturum açtıktan sonra, Sol üstte bulunan menüden “Rehber”e gelelim ve İçe aktar seçeneğini seçerek dosyamızı yükleyelim.

Gmail’de kişileri içe aktarma işlemi yaparken, şu şekilde bir uyarı alırsınız, bu özellik yeni kişilerde desteklenmemektedir, uyarıyı “Eski kişilerime git” seçeneği ile geçiniz.

Şimdi, telefonumuzdan bilgisayarımıza kaydettiğimiz kişileri buradan seçerek Gmail’e yükleyeceğiz. Buradaki içe aktarma yöntemi eski bir yöntem olmasına rağmen, birçok mail servisleri arasında Rehber kişilerinizi yedeklemenize olanak sağlar. Dosya seç ile bilgisayarımızda kaydettiğimiz *.vcf uzantılı dosyayı seçerek yükleyebiliriz.

Buna örnek olarak Samsung cihazlarda kullanabileceğiniz bir yedekleme uygulamasını kullanabilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise, telefonunuzun üreticisi tarafından üretilmiş yazılımlar ile yedekleme yapabilirsiniz. Bunun dışında, telefonunuzdan herhangi bir yazılıma ihtiyaç duymadan yedekleme yapabilirsiniz.

Telefonunuzu Gmail hesabınıza yedekleyebilirsiniz

Telefon menüsünden Sim kartınıza yedekleme yapar gibi, kişi kartı olarak yedekleme yapabilir ve vcf uzantılı bir dosya elde edebilir, bu dosyayı bilgisayarınızda saklayabilirsiniz.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içerikleri kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz.